No:606/22, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 24 dekabr 2022-ci il tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qərbi Azərbaycan İcması ilə görüşü zamanı səsləndirdiyi fikirləri təhrif edən 24 dekabr 2022-ci il tarixli əsassız bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Ermənistan XİN-in Azərbaycanın bölgədə sülh və sabitlikdə maraqlı olmadığını, beynəlxalq hüququ pozduğunu iddia etməsi riyakarlıqdan başqa bir şey deyil. Ermənistan tərəfinə xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycan ərazilərinin 30 il ərzində Ermənistan tərəfindən işğal edilməsinə, yüz minlərlə əhalinin ərazilərimizdən qovulmasına və kütləvi qırğınlar törədilməsinə baxmayaraq, Azərbaycan tərəfi 25 il ərzində Ermənistanla münaqişənin danışıqlar və dinc yolla həll edilməsi istiqamətində danışıqlar prosesinə sadiq qalıb. 44 günlük Vətən müharibəsində tam qalibiyyətə və ərazilərin işğaldan azad olunmasına baxmayaraq, Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanması təklifini də məhz Azərbaycan tərəfi irəli sürüb.
Azərbaycanın Praqa və Soçi razılaşmalarını pozması, sülh prosesinə maneçilik törətməsi fikri də eynilə əsassızdır. Qeyd edək ki, Praqa və Soçi razılaşmalarında bütün problemli məsələləri suverenlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması əsasında müzakirə və həll etmək barədə razılığa baxmayaraq, məhz Ermənistan tərəfi Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməməklə yanaşı, Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətdən göründüyü kimi Azərbaycanın suverenliyinə qarşı müdaxilələrini davam etdirir. Bununla yanaşı, məhz Ermənistan tərəfinin dekabr ayında Brüsseldə liderlər arasında görüşə maneçilik törədən şərtlər irəli sürməsi, o cümlədən xarici işlər nazirlərinin 23 dekabr tarixli Moskva görüşünə getməkdən imtina etməsi sülh prosesinə hansı tərəfin maneçilik törətdiyini açıq-aşkar nümayiş etdirir.
Azərbaycan tərəfinin Ermənistanla delimitasiya olunmamış sərhəd istiqamətində daha əlverişli mövqelərə sahiblənməsinin guya Azərbaycanın Ermənistanın hər hansı bir ərazisini işğal etməsi kimi qiymətləndirilməsi təəccüb doğurur. Belə ki, Ermənistanın 30 il ərzində Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi faktı, hələ də Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış 8 kəndini işğal altında saxlaması və bir çox istiqamətlərdə hərbi mövqelərini məhz Azərbaycanın suveren əraziləri daxilində yerləşdirməsi nəzərə alınaraq, qeyd edilən ərazidə hər hansı bir mövqenin əvvəl məhz Ermənistana məxsus olması iddiasının heç bir əsasının olmadığını bir daha göstərir.
Bütün tarixi əsərlərdə, xəritələrdə və qəbul edilmiş sənədlərdə qeyd edildiyi kimi indiki Ermənistanda bir sıra ərazilərin Azərbaycanın tarixi torpaqları olması barədə fikirlərin Ermənistana qarşı ərazi iddiaları kimi qiymətləndirilməsi, habelə Azərbaycanın etnik təmizləmədə təqsirləndirilməsi riyakarlıqdır və Ermənistanın tarixi faktlardan xəbərsiz olduğunu sübut edir.
Ermənilərin son iki yüz il ərzində kütləvi şəkildə Cənubi Qafqaza köçürülməsi ilə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarında sıxışdırılması tarixi faktdır. Mərhələ-mərhələ gerçəkləşdirilən bu plan nəticəsində azərbaycanlılar indi Ermənistan adlandırılan ərazidən – min illər boyu yaşadıqları öz doğma tarixi torpaqlarından qovularaq kütləvi qətl və qırğınlara məruz qalıb, xalqımıza məxsus minlərlə tarixi-mədəni abidə və yaşayış məskənləri məhv edilib, 2000-dən çox toponimlərin adları dəyişdirilib. Yalnız 1948-1953-cü illər ərzində 150 minə yaxın azərbaycanlı indiki Ermənistan ərazisində öz tarixi torpaqlarından kütləvi surətdə və zorakılıqla deportasiya olunub. Bununla yanaşı, 1988-1991-ci illərdə azərbaycanlıların tarixi-etnik torpaqlarından növbəti deportasiyası baş verib, nəticədə 200 mindən çox azərbaycanlı Ermənistandan qaçqın düşüb. Bütün bunlardan əlavə, Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərinin 30 ilə yaxın işğalı dövründə Ermənistan tərəfi 700 mindən artıq Azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirib, yalnız Xocalıda bir gecə ərzində 613 nəfəri kütləvi şəkildə amansızlıqla qətlə yetirib.
Laçın yolunun fəaliyyətinin bərpa olunması barədə çağırışlara gəldikdə, görünür ki, Ermənistan tərəfi qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətə qarşı Laçın yolunda həyata keçirilən etirazların onun bu istiqamətdə fəaliyyətinə, etirazların Üçtərəfli Bəyanatın 4-cü bəndinə zidd olaraq Azərbaycan ərazisindən hələ də çıxarmayan erməni silahlı qüvvələrinin təchizatına, 6-cı bəndə zidd olaraq Laçın yolundan minaların daşınması kimi hərbi təxribatlarına maneçilik törətməsindən narahatdır.
Qeyd edək ki, Laçın yolunda etirazların humanitar böhran təhdidi yaratdığı və guya ermənilərin blokadada olduqları barədə iddiaların heç bir əsası yoxdur. Vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin yol boyu hərəkət rejimi dəyişməz olaraq qalır. Videogörüntülər təcili yardım maşınları və humanitar yardım karvanları da daxil olmaqla müxtəlif növ nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidini əks etdirir. Bununla yanaşı, yerli sakinlərin istifadəsi üçün malların tədarükü və ya zəruri tibbi xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı heç bir maneə yoxdur. Azərbaycan hökuməti, həmçinin erməni sakinlərinin üzləşə biləcəyi bütün humanitar ehtiyacları operativ şəkildə həll etməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Bir daha bəyan edirik ki, Azərbaycanın bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsi niyyəti və sülh quruculuğu təşəbbüsləri qarşılığında Ermənistanın öz öhdəliklərinə zidd olaraq destruktiv fəaliyyəti davam etdirməsi, Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı bəyanat və addımları bölgədə sülhün bərpasına xidmət etmir. Azərbaycan beynəlxalq hüququn ona verdiyi əsasla müvafiq sülh quruculuğu tədbirlərini davam etdirəcək.

No:606/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs on the statement of the Foreign Ministry of Armenia dated December 24, 2022
25 December 2022 16:58
We strongly reject the baseless statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated December 24, 2022, distorting the views expressed by the President of the Republic of Azerbaijan during his meeting with the Western Azerbaijan Community.
It is nothing but hypocrisy for the MFA Armenia to claim Azerbaijan's disinterest in peace and stability in the region, and it’s violation of international law. We would like to remind the Armenian side that despite the 30-year-long occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia, expulsion from the territories of Azerbaijan hundreds of thousands of people, and committed massacres, Azerbaijan has remained faithful to the negotiation process toward the peaceful and negotiated resolution of the conflict with Armenia for 25 years. Despite the total victory in the 44-day Patriotic War and the liberation of its territories from occupation, it was Azerbaijan that put forward the proposal to sign a peace treaty with Armenia.
The idea that Azerbaijan violates the Prague and Sochi agreements and derails the peace process is equally unfounded. It should be noted that despite the Prague and Sochi agreements to discuss and resolve all problematic issues on the basis of mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, besides not giving up its territorial claims against Azerbaijan, Armenia continues its intrusions against the sovereignty of Azerbaijan, as could be observed from the situation around the Lachin road. Furthermore, Armenia putting forward conditions hindering the meeting between the leaders in Brussels in December, as well as refusing to participate in the Moscow meeting of Foreign Ministers on December 23, clearly shows the side obstructing the peace process.
It is surprising that Azerbaijan assuming more favourable positions on the undemarcated border with Armenia is being passed off as Azerbaijan allegedly occupying any part of the territory of Armenia. Considering the facts of occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia for 30 years, continuing occupation of 8 internationally recognized villages of Azerbaijan, and establishment of military positions in many directions within the sovereign territories of Azerbaijan, there is no basis for claims that any position in the aforementioned area belonged specifically to Armenia before.
Interpretation of the ideas that a number of territories in present-day Armenia are historical territories of Azerbaijan as stated in historical works, maps and adopted documents as territorial claims against Armenia, as well as accusation against Azerbaijan of ethnic cleansing are hypocritical and prove that Armenia is ignorant of the historical facts.
It is historical fact that Azerbaijanis were suppressed in their historical lands with the massive relocation of Armenians to the South Caucasus during the last two hundred years. As a result of this plan, perpetrated step-by-step, Azerbaijanis were expelled from the territory now called Armenia - from their native historical lands, where they lived for thousands of years, and were subjected to mass murders and massacres, thousands historical and cultural monuments and settlements belonging to Azerbaijanis were destroyed, and more than 2000 toponyms were altered. Only during the years of 1948 - 1953, about 150 thousand Azerbaijanis were forcibly and massively deported from their historical lands in the territory of present-day Armenia. In addition, in 1988 - 1991, another deportation of Azerbaijanis from their historical and ethnic lands took place, as a result of which more than 200 thousand Azerbaijanis became refugees from Armenia. Moreover, during the nearly 30-year-long occupation of the internationally recognized territories of Azerbaijan, Armenia implemented a policy of ethnic cleansing against more than 700 thousand Azerbaijanis, brutally murdering 613 people in one night in Khojaly alone.
As for the calls for the restoration of the traffic on the Lachin road, it seems that Armenia is concerned that the protests on the Lachin road against illegal economic activity, will obstruct its such activity, disrupt the supply of Armenian armed forces, still not withdrawn from the territory of Azerbaijan in violation of the paragraph 4 of the Trilateral Statement, as well as obstruct its military provocations such as transportation of landmines through the Lachin road in violation of the paragraph 6 of the Statement.
It should be noted that the claims of protests on the Lachin road posing a threat of a humanitarian crisis, and of Armenians allegedly being under a blockade, are baseless. Movement of citizens, vehicles and goods along the road remains unchanged. The video footage shows the unimpeded passage of various types of vehicles, including ambulances and humanitarian aid convoys. Furthermore, there are no obstructions for the supply of goods for the use of local residents or the necessary medical services. The government of Azerbaijan has also stated its readiness to promptly resolve all humanitarian needs that Armenian residents may face.
We state once again that Armenia's continued destructive activities in violation of its obligations, its statements and actions against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, in light of Azerbaijan's intention to establish peace and security in the region and its peace-building initiatives, do not serve to restore peace in the region. Azerbaijan will continue the relevant peace-building measures on the basis provided by international law.