No:595/22, Avropa insan hüquqları məhkəməsində Ermənistana qarşı dövlətlərarası müraciətə dair mətbuat məlumatı
21 dekabr 2022 10:00
Azərbaycan hökuməti işğaldan azad edilmiş ərazilərdə azərbaycanlıların insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına görə Ermənistana qarşı Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə (AİHM) müraciət təqdim edib.
Azərbaycan 2022-ci ilin may-avqust aylarında Ermənistanın Laçın şəhərini və iki qonşu kəndi tərk etməsi zamanı əmlakın, o cümlədən yüzlərlə mülki evin və digər yaşayış sahələrinin qəsdən və məqsədyönlü şəkildə dağıdılmasına dair bir sıra sübutlar təqdim edib.
Sözügedən ərazilərdə effektiv nəzarəti həyata keçirməsinə baxmayaraq, Ermənistan höküməti bu genişmiqyaslı dağıntıların qarşısını almaq üçün heç bir addım atmayıb. Azərbaycan höküməti həmçinin Ermənistan rəsmilərinin “yandırılmış torpaq” siyasətində fəal iştirak etdiyinə dair sübutların da şahidi olub.
Ermənistan höküməti Laçın yolunda sistematik insan hüquqları pozuntuları törədib. Yenicə aşkar olunmuş dəlillər göstərir ki, Ermənistan silahlı qüvvələri 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanata əsasən tərk etməli olduqları ərazilərdə minalar, habelə mülki evlərdə mina tələləri yerləşdirməyə davam edir. Buna, Üçtərəfli Bəyanatın birmənalı pozuntusu olaraq Ermənistanda 2021-ci ildə istehsal olunmuş və Laçın yolu vasitəsilə Azərbaycana gətirilmiş minalar daxildir.
Ermənistanın “yandırılmış torpaq” siyasəti çərçivəsində evlərin dağıdılması, qəsdən və spesifik olaraq mülki əmlaklarda partlayıcı qurğuların yerləşdirilməsi ilə birlikdə, məcburi köçkün ailələrin və icmaların 30 il bundan əvvəl Ermənistanın qeyri-qanuni işğalı nəticəsində tərk etməyə məcbur olduqları keçmiş evləri və torpaqlarına qayıtmasının qarşısını alır.
Ermənistan hökümətinin hərəkətləri azərbaycanlıların şəxsi və ailə həyatı, hərəkət azadlığı, mülk və əmlakdan dinc istifadə hüququnun pozulmasıdır. Ermənistan hökümətinin hərəkətsizlik və yardım siyasəti ayrı-seçkiliyin qadağasının, eyni zamanda münaqişənin başlamasından sonra Azərbaycanın müvəqqəti tədbirlər üçün müraciəti ilə bağlı Ermənistanın mülki əraziləri hədəf almasına mane olan AİHM-in 2020-ci ildə qəbul etdiyi müvəqqəti tədbirlərin pozulması deməkdir.
Azərbaycan insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması nəticəsində dəymiş ziyana görə kompensasiya, reparasiya, restitusiya, digər xərclərin qarşılanmasını tələb edir.
Azərbaycan beynəlxalq insan hüquqları hüququnun davamlı və məqsədyönlü şəkildə pozulmasına görə Ermənistan hökumətinin məsuliyyətə cəlb edilməsi üçün səylərini davam etdirəcək.

No:595/22, Press Release on inter-state application against Armenia in the European Court of Human Rights (ECHR)
The Government of Azerbaijan has filed an application against Armenia in the European Court of Human Rights (ECHR) to seek redress for gross violations of Azerbaijanis’ human rights in the liberated territories.
Azerbaijan has submitted evidence of numerous acts of deliberate and willful destruction of property, including hundreds of civilian homes and other residential properties, during Armenia’s withdrawal from the town of Lachin and two neighboring villages between May and August 2022.
Despite having effective control of these areas, the Government of Armenia did nothing to prevent this widespread destruction. The Government of Azerbaijan has also seen evidence that Armenian officials actively participated in what has been described as a “scorched earth” policy.
The Government of Armenia has committed systematic human rights violations in the Lachin road. Recently discovered evidence shows that Armenia’s military is continuing to plant landmines and booby-trap civilian homes in the areas from which Armenia was required to withdraw under the November 2020 Trilateral Statement. This includes landmines manufactured by Armenia in 2021 that were transported into Azerbaijan through the Lachin road, in direct violation of the Trilateral Statement.
Armenia’s “scorched earth” destruction of houses, combined with its deliberate and specific targeting of civilian properties with explosive devices, continues to prevent displaced families and communities from returning to their former homes and land over thirty years since they were forced to flee as a result of Armenia’s illegal occupation.
The Government of Armenia’s actions amount violations of Azerbaijanis’ right to private and family life, freedom of movement, and the peaceful enjoyment of possessions and property. Its reckless policy of inaction and facilitation also violates the prohibition of discrimination, and represents a breach of the ECHR’s interim measures issued in 2020 preventing Armenia from targeting civilian areas following Azerbaijan’s application for interim measures after the start of the conflict.
Azerbaijan is seeking compensation, reparation, restitutio in integrum, costs, expenses and further or other relief for the damage suffered following its gross human rights violations.
Azerbaijan will continue its efforts to hold the Government of Armenia to account for its ongoing and deliberate breaches of international human rights law.