No:590/23, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) 2517 (2023) saylı qətnaməsi və 2260 (2023) saylı tövsiyəsinə dair şərh
14 oktyabr 2023 08:53
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) 12 oktyabr 2023-cü il tarixli 2517 (2023) saylı qətnaməsini və 2260 (2023) saylı tövsiyəsini qətiyyətlə rədd edir və şiddətlə qınayırıq.
Bu qurum Azərbaycana münasibətdə növbəti dəfə qərəzsiz yanaşma nümayiş etdirmək imkanına malik olmadığını göstərir. AŞPA Ermənistana məxsus separatçı rejim və ərazisindəki qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələri tərəfindən təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə əsas təhdidin aradan qaldırılması istiqamətində Azərbaycanın həyata keçirdiyi tədbirləri alqışlamaq əvəzinə, əsassız şayiələrə və müəyyən dövlətlərin bölgəmizdə Azərbaycanı ləkələyən məkrli siyasətinə əsaslanan yanaşma nümayiş etdirməkdə davam edir.
Bu sənədlər Avropa Şurasının beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də bütün üzv dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətlə bağlı öhdəliklərini bir daha təsdiq edən əsas qərar və sənədlərinə açıq şəkildə zidd olmaqla yanaşı, Ermənistanı Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə və revanşizmə təhrik edir.
Terrorçuluğa qarşı 24 saatlıq lokal mübarizə tədbirlərinə aparan hadisələrin təhrif olunmuş şəkildə təqdim edilməsi, habelə BMT-nin regiona həyata keçirilən iki missiyası və Ermənistandakı BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı tərəfindən müsbət qiymətləndirildiyi və Azərbaycanın hər hansı zorakılıq tətbiq etmədiyi təsdiqləndiyi kimi, Azərbaycanın humanitar hüquqa hörmətinə və erməni əsilli yerli mülki sakinlərin insan hüquqlarının pozulmasının qarşısını almaq üçün ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilmiş lazımi tədbirlərə məhəl qoyulmaması, AŞPA çərçivəsində Azərbaycana qarşı uzunmüddətli qərəzin göstəricisidir.
Bundan əlavə, son on ayda Laçın yolundan hərəkətlə bağlı AŞPA-nın əsassız iddiaları və Ermənistanın Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsi ilə bağlı iddialarını yekdilliklə rədd edən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 6 iyul 2023-cü il tarixli qərarına məhəl qoyulmaması ilə yanaşı,  Məhkəmənin qərarlarının yanlış şərh edilməsi qəbuledilməzdir. Həmçinin, 4000-ə yaxın itkin düşmüş azərbaycanlının taleyinə, 44 günlük müharibədən sonra həlak olanların sayını 333-ə çatdıran mina təhlükəsinə, əvvəllər işğal altında olan Azərbaycan ərazilərində qeydə alınan dağıntıların miqyasına aydınlıq gətirilməməsi də dərin narahatlıq doğurur.
30 ilə yaxın müddət ərzində Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin və Ermənistandan zorla qovulmuş etnik azərbaycanlı qaçqınların insan hüquqlarının pozulmasına göz yumulmaqla yanaşı, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinin könüllü surətdə yerdəyişməsi ilə bağlı böhtan və hədsizlik nümayiş etdirən arqumentlər bu qurumun insan hüquqları ilə bağlı öhdəliklərinin açıq şəkildə pozuntusudur. AŞPA etnik ermənilərin hüquqlarını mövcud olmayan təhlükələrdən müdafiə etməklə bərabər, Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların hüquqlarının bərpası və ləyaqətlə geri qayıtmaları ilə bağlı müraciətlərə məhəl qoyulmur.
AŞPA Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh səylərinin perspektivlərinə xələl gətirən Azərbaycana qarşı əsassız və qərəzli addımları dayandırmalıdır. Eyni zamanda, Avropa Şurasının mexanizmlərindən Azərbaycana qarşı istifadəyə yönəlmiş uzaqgörən olmayan cəhdlər tamamilə əks nəticə verir, bu kimi cəhdlər Azərbaycanın regionda davamlı sülhün təmin edilməsi və Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerli erməni sakinlərlə bağlı reinteqrasiya planları istiqamətində fəaliyyətini davam etdirmək əzmini sarsıda bilməz.

No:590/23, Commentary on the Resolution 2517 (2023) and the Recommendation 2260 (2023) of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
We resolutely reject and strongly condemn the Resolution 2517 (2023) and the Recommendation 2260 (2023) of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) dated 12 October, 2023.
This institution on another occasion fails to display unbiased approach in relation to Azerbaijan. Instead of welcoming the measures carried out by Azerbaijan to eradicate the major threat to its security and territorial integrity emanating from Armenia’s separatist regime and illegal Armenian armed forces in its territory, the PACE continues to demonstrate an approach based on groundless rumors and insidious policy of certain countries in our region aimed at denigrating Azerbaijan.
These papers while clearly contradicting core decisions and documents of the Council of Europe, which reaffirm commitments to the norms and principles of international law, especially on respect to the independence, sovereignty and territorial integrity of all member States within their internationally recognized borders, embolden Armenian aggression and revanchism against Azerbaijan.
Distorted presentation of the events leading to the local 24-hours counter-terrorism measures, and disregard of Azerbaijan’s respect to humanitarian law and necessary precautions to avoid any violation of the human rights of the local civilian residents of Armenian origin, that were positively assessed by two UN missions to the region and the UNHCR in Armenia confirming the absence of any use of violence by Azerbaijan, demonstrates long-lasting predisposition against Azerbaijan within the PACE.
Moreover, the PACE’s baseless claims on movement through the Lachin road for the last ten months, and misinterpretation of related decisions of the International Court of Justice, while disregarding its Order of July 6, 2023 that unanimously rejected Armenia’s claims on the operation of the Lachin border checkpoint, is unacceptable. Furthermore, the failure to shed the light on the fate of close to 4000 missing Azerbaijanis, landmine threat that raised the toll of victims to 333 since 44-days War, and extent of the devastation registered in the formerly occupied Azerbaijani territories is deeply concerning.
Slanderous and outrageous arguments about the voluntary relocation of Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan, while turning a blind eye for almost 30 years of violation of human rights of Azerbaijani IDPs, and the ethnic Azerbaijani refugees forcibly expelled from Armenia is an open breach of related human rights obligations by this institution. The PACE while defending the rights of ethnic Armenians from non-existent threats, ignores appeals of restoring rights and dignified return of Azerbaijanis expelled from Armenia.
The PACE has to cease unreasonable and biased steps against Azerbaijan that undermine the prospects of peace efforts between Azerbaijan and Armenia. At the same time, short-sighted attempts to use the Council of Europe mechanisms against Azerbaijan are completely counterproductive, and they can’t undermine Azerbaijan’s determination to continue acting on securing lasting peace in the region and furthering the reintegration plans regarding the local Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan.