No:571/22, Xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun İndoneziya Respublikasına səfərinə dair mətbuat məlumatı
09 dekabr 2022 21:34
Cari ilin 7 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov İndoneziya Respublikasına səfəri çərçivəsində Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının (ASEAN) mənzil qərargahında ASEAN-ın Baş katibi Dato Lim Lock Hoi ilə görüşüb. Görüş zamanı Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığa xüsusi diqqət ayırdığı qeyd olunub. İndoneziyanın 2023-cü ildə ASEAN-a sədrlik edəcəyi xatırlanaraq, Azərbaycanın ASEAN ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində, bu istiqamətdə əməli addımlar atılmasında maraq ifadə olunub. Azərbaycan Milli Məclisinin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasında (AIPA) müşahidəçi qismində qəbul olunması ilə bağlı Dato Lim Lock Hoiyə təşəkkür edilib.
Daha sonra, AIPA-nın Baş katibi xanım Hon Nguyen Tuong Van ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı E.Məmmədov 2022-ci ilin 23 noyabr tarixində ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasının Kambocada keçirilən 43-cü Baş Assambleyasında Azərbaycan Milli Məclisinin müşahidəçi qismində qəbul olunmasına görə məmnunluğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan Milli Məclisi ilə AIPA arasında bundan sonra münasibətlərin daha dinamik inkişaf etdiriləcəyinə inamını ifadə edib.
Səfər çərçivəsində Elnur Məmmədovun Qoşulmama Hərəkatı Cənub-Cənub Texniki Əməkdaşlıq Mərkəzinin direktoru, səfir Diar Nurbintoro ilə görüşü baş tutub. Görüş zamanı, Azərbaycanın Hərəkata sədrliyi çərçivəsində məhsuldar fəaliyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Daha sonra, Diar Nurbintoronun moderatorluğu və İndoneziya XİN nümayəndələrinin, aparıcı beyin mərkəzlərinin, ali təhsil ocaqlarının, yerli medianın iştirakı ilə “Azərbaycan-İndoneziya arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30 illiyi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Müzakirələr zamanı, E. Məmmədov 2022-ci ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğunu qeyd edərək, bu illər ərzində Azərbaycanla İndoneziya arasında istər ikitərəfli, istərsə də çoxtərəfli əsasda müxtəlif sahələr üzrə yaranmış əməkdaşlıq gündəliyi haqqında geniş məlumat verib, bu münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün potensialın mövcudluğuna diqqət çəkib. Habelə, Azərbaycanın NAM-a sədrliyi çərçivəsində məhsuldar fəaliyyəti haqqında ətraflı bəhs edib. Tədbir çərçivəsində iştirakçılar tərəfindən verilən suallar cavablandırılıb.
Səfər çərçivəsində nazir müavini E.Məmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti İndoneziyada Bali Demokratiya Forumunun “Dəyişən dünyadan demokratiya: Liderlik və Həmrəylik” mövzusunda 15-ci sessiyasında və “Əfqanıstanda qadınların təhsili” adlı Beynəlxalq Konfransda iştirak edib və nazir müavini hər iki tədbirdə çıxış edib. Tədbirlər əsnasında E.Məmmədov bir sıra ölkələrin xarici işlər nazirləri ilə görüşlər keçirib.
İndoneziyaya səfəri zamanı E.Məmmədov “CNN İndonesia”nın “One to One” proqramına və “İndoneziya Səsi” dövlət radiosuna müsahibə verib. Müsahibə zamanı iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30 ilik dövründə ölkələr arasında əldə olunan nailiyyətlərlə yanaşı, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi istiqamətində mövcud gələcək perspektivlərə, habelə, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində fəaliyyətinə diqqət ayrılıb.

No:571/22, Press release on the visit of Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov to the Republic of Indonesia
09 December 2022 21:34
On December 7, 2022, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov met with the Secretary General of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) Dato Lim Jock Hoi at the headquarters of ASEAN within the framework of his visit to the Republic of Indonesia. During the meeting, it was noted that Azerbaijan pays special attention to cooperation within the framework of international organizations. Recalling that Indonesia will chair ASEAN in 2023, Azerbaijan's interest in expanding cooperation with ASEAN and taking practical steps in this direction was expressed. Dato Lim Jock Hoi was thanked for accepting Milli Majlis of Azerbaijan as an observer in the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly (AIPA).
Later, a meeting was held with Hon Nguyen Tuong Van, Secretary General of AIPA. During the meeting, E. Mammadov expressed his satisfaction with the acceptance of Milli Majlis of Azerbaijan as an observer at the 43rd General Assembly of the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly held in Cambodia on November 23, 2022. He expressed confidence that the relations between Milli Majlis of Azerbaijan and AIPA will develop more dynamically from now on.
Within the framework of the visit, Elnur Mammadov met with Ambassador Diar Nurbintoro, Director of the South-South Technical Cooperation Center of the Non-Aligned Movement. During the meeting, an exchange of views took place on the productive activities of Azerbaijan within the framework of the Chairmanship to the Movement. Later, a round table on "30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Indonesia" was held under the moderatorship of Diar Nurbintoro and with the participation of representatives of the Indonesian Ministry of Foreign Affairs, leading think tanks, higher education institutions, and local media. During the discussions, noting that 2022 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, E. Mammadov gave extensive information about the agenda of cooperation between Azerbaijan and Indonesia in various fields during these years, both on a bilateral and multilateral basis, and also drew attention to the existence of potential for further development of these relations. Also, he spoke in detail about the productive activity of Azerbaijan within the framework of its chairmanship to the NAM. The questions asked by the participants were answered within the framework of the event.
Within the framework of the visit, the delegation led by Deputy Minister E. Mammadov participated in the 15th session of the Bali Democracy Forum in Indonesia on "Democracy in a Changing World: Leadership and Solidarity" and the International Conference "Women's Education in Afghanistan", and the Deputy Minister made a speech at both events. During the events, E. Mammadov held meetings with foreign ministers of a number of countries.
During his visit to Indonesia, E. Mammadov gave an interview to "One to One" program of "CNN Indonesia" and "Voice of Indonesia" state radio. During the interview, attention was paid to the achievements between the countries during the 30-year period of the establishment of diplomatic relations between the two countries, to the future prospects for the further development and strengthening of these relations, as well as to Azerbaijan's activities within the framework of its chairmanship in the Non-Aligned Movement.