No:569/23, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun Qranadada mətbuat konfransı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
06 oktyabr 2023 10:08
5 oktyabr tarixində Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makronun Avropa Siyasi İcmasının Qranada görüşü çərçivəsində mətbuat konfransı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız iddiaları qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Fransa Prezidentinin Qranadada Azərbaycan və Türkiyənin iştirakdan imtina etməsi məsələsi ilə bağlı iddiaları riyakarlıq nümunəsidir. Tədbir iştirakçılarının hər birinə yaxşı məlumdur ki, məhz Fransa tərəfi Türkiyənin görüşə qatılmasına qarşı çıxıb. Fransa Prezidentinin bu məsələdə yalan məlumatlar yayması dövlət başçısına yaraşmayan yanaşmadır.
Tarixdə özünün soyqırım siyasəti ilə yadda qalan, Avropa İttifaqı üzv ölkələri arasında Milli Azlıqların Müdafiəsi haqqında Çərçivə Konvensiyasına qoşulmayan yeganə ölkə olan Fransanın çoxsaylı etnik xalqların sülh və əminamanlıq şəraitində yaşadığı, multikultural və multietnik dəyərləri ilə nümunə təşkil edən Azərbaycana azlıqların hüquqları barədə dərs keçməyə cəhd etməsi qəbuledilməzdir.
Ədalətli vasitəçilikdən danışan Fransanın 23 ilə yaxın dönəmdə necə vasitəçilik etdiyi hər kəsə məlumdur. Eynilə, azərbaycanlıların yaşadığı kütləvi qırğınlara, onlara qarşı zor tətbiq edilərək düşdükləri məcburi köçkün və qaçqın həyatına, eləcə də BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin gözardı edilməsinə, şəhər və kəndlərin yerlə-yeksan edilməsinə, Ermənistanın öhdəliklərinə zidd olaraq Azərbaycandan erməni silahlı qüvvələrini çıxarmamasına, davam etdikləri hərbi-siyasi təxribatlara heç bir əhəmiyyət verməyən Fransanın bitərəf və neytral vasitəçi olduğunu iddia etməsi bu ölkənin niyyətindən xəbər verir.
Azərbaycan ərazilərinin 30 il müddətində 20%-ə yaxın hissəsinin Ermənistan tərəfindən işğalına, hal-hazırda Ermənistanın Azərbaycanın 8 kəndini hələ də işğal altında saxlamasına göz yuman Fransanın Azərbaycanı 150 kvadrat kilometr Ermənistan ərazilərinin işğalında təqsirləndirməsi gülüncdür. Azərbaycan heç bir ölkənin ərazisini işğal etməyib və delimitasiya olunmamış sərhəddə Azərbaycanın qüvvələrinin yerləşdiyi ərazilərin Ermənistana məxsus olduğunun iddia edilməsi heç bir məntiqə sığmır.
Azərbaycan tərəfinin öz ərazilərini həm diplomatik, həm də hərbi yolla işğaldan azad etmək kimi BMT xartiyası və beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində legitim hüququ hər zaman mövcud olub. Məhz Fransa tərəfinin də cəlb olunduğu vasitəçilik səylərinin heç bir nəticə verməməsi, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin qarşısının alınmaması Azərbaycanı öz torpaqlarını hərbi yolla azad etməsinə gətirib çıxardı.
Eynilə, anti-terror tədbirlərinə qədər Azərbaycanın suveren ərazilərindən çıxarılmamış erməni silahlı qüvvələrinin və qondarma rejimin ləğv edilməsinin zəruri olduğu Azərbaycan tərəfindən bütün danışıqlar prosesində dəfələrlə vurğulanırdı. Bununla əlaqədar, Fransa Prezidentinin guya Azərbaycanın qeyri-qanuni separatçı rejimə qarşı güc tətbiq etməyəcəyi barədə söz verməsi iddialarının heç bir əsası yoxdur. Fransa Ermənistana yalan vədlər vermək əvəzinə, Ermənistana düzgün istiqamət versəydi Azərbaycana qarşı olan təhdidi güc yolu ilə həll etməyə ehtiyac olmazdı və məsələ sülh yolu ilə həll olunardı.
Azərbaycana təzyiq edilməsinə çağıran Fransa tərəfinə xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanla təzyiq dilində danışmaq mənasız və qəbuledilməzdir. Belə məsuliyyətsiz bəyanatlar vermək əvəzinə, Fransanın bölgəmizdə təcavüzkar Ermənistanın dəstəklənməsi və silahlanmasına yönəlmiş, bölgədə sülh və sabitliyə mane olan məkrli siyasətinə son qoyması daha faydalı olardı.
Azərbaycan erməni sakinlərin Azərbaycanın Konstitusiyası və qanunvericiliyi çərçivəsində reinteqrasiyası üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirir və ölkəmiz hər zaman olduğu kimi, Ermənistanla qarşılıqlı şəkildə suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət əsasında bölgəmizdə sülh quruculuğunda ən maraqlı tərəfdir.

No:569/23, Commentary on the allegations by French President Emmanuel Macron during the press conference in Granada
06 October 2023 10:08
We strongly condemn and reject the baseless anti-Azerbaijan allegations of French President Emmanuel Macron voiced on October 5 during the press conference held in the scope of Granada meeting of the European Political Community.
Allegations of the French President on the refusal of Azerbaijan and Türkiye to participate in the Granada meeting is a clear case of hypocrisy. The participants of this event are well aware of the particular opposition of France to Türkiye’s participation in the meeting. French President spreading false information on this issue is improper behavior for the head of state.
Attempts of France to lecture Azerbaijan, a country setting an example with its multicultural and multiethnic values, where many ethnicities live in peace and prosperity, on the issue of rights of minorities, while France itself is being remembered by its genocide policy and remaining the only EU member state not to be part of the Framework Convention for the Protection of National Minorities, is completely unacceptable.
How France, which is now talking about “fair mediation”, mediated during the period of 23 years is well-known. Intentions of France is obvious when it states being a neutral mediator while ignoring the massacres against Azerbaijanis, their livelihood when they became Internally Displaced Persons and refugees by use of force, disregarding the four UN Security Council resolutions, as well as the razing of cities and villages to the ground, and looking the other way while Armenia, contrary to its obligations, failed to withdraw its armed forces from the territory of Azerbaijan and continued its military and political provocations.
It is ridiculous that France, which has turned a blind eye to the occupation of about 20% of the territory of Azerbaijan by Armenia for 30 years and to the fact that Armenia is still occupying 8 villages of Azerbaijan, accuses our country of the occupation of 150 square kilometers of the territory of Armenia. Azerbaijan has not occupied the territory of any country, and the assertion that the territories on which the forces of Azerbaijan are deployed on the undelimited border belong to Armenia is completely illogical.
The legitimate right of Azerbaijan within the scope of the UN Charter and norms and principles of international law to end the occupation of its territories both diplomatically and militarily has always existed. It was the mediation efforts involving France failing to yield results and the failure to prevent Armenia's aggressive policy that led Azerbaijan to liberate its lands militarily.
Similarly, the necessity to remove the Armenian armed forces, which had not been withdrawn from the sovereign territories of Azerbaijan before the anti-terrorist measures, as well as to abolish the puppet regime was repeatedly stressed by Azerbaijan during the entire negotiation process. In this regard, claims of the French President on Azerbaijan’s alleged promise on not using force against the illegal separatist regime are baseless. If France directed Armenia on the right path instead of making false promises, there would be no need to resolve the threat against Azerbaijan by force, and the issue would have been solved peacefully.
We would like to remind France calling for pressure on Azerbaijan that it is pointless and unacceptable to speak with Azerbaijan in the language of pressure. It would be more beneficial for France to put an end to its insidious policy aimed at supporting and arming aggressive Armenia in our region, hindering peace and stability in the region, instead of issuing such irresponsible statements.
Azerbaijan is taking measures for reintegration of its Armenian residents within its Constitution and relevant legislation, and our country, as always, remains the most interested party in building peace in the region on the basis of mutual respect for sovereignty and territorial integrity with Armenia.