No:564/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Ann Buayon ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 dekabr 2022 18:35
7 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Ann Buayon ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Ann Buayonun etimadnaməsinin surətini qəbul edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin hazırkı durumu, regional vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması, sülh gündəliyi və digər məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesindən danışan nazir Ceyhun Bayramov, sülh gündəliyi, habelə sözügedən prosesin irəli aparılması üçün Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar və təşəbbüslər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatları və təhdidləri diqqətə çatdırıb.
Nazir, Fransa tərəfindən səslənən qərəzli fikirlərin və Fransa Parlamentində qətnamələrin Azərbaycan-Fransa münasibətlərinə zərbə vurduğunu və sülh prosesinə töhfə vermədiyini vurğulayıb.
Səfir Ann Buayon qəbul üçün nazir Ceyhun Bayramova təşəkkür edib və münasibətlərin inkişafına çalışacağını bildirib.

No:564/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the newly appointed ambassador of the French Republic to the Republic of Azerbaijan Anne Bouillon
On December 7, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the newly appointed ambassador of the French Republic to our country, Anne Bouillon.
Minister Jeyhun Bayramov accepted the copy of Ambassador Anne Bouillon's credentials and wished her success in her future activities.
During the meeting, the current state of Azerbaijan-France relations, regional situation, normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, peace agenda and other issues were discussed.
Speaking about the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the peace agenda, as well as the steps and initiatives taken by Azerbaijan to advance the mentioned process. He drew attention to the provocations and threats committed by Armenia.
The Minister emphasized that the biased opinions voiced by France and the resolutions in the French Parliament strike a blow to Azerbaijan-France relations and do not contribute to the peace process.
Ambassador Anne Bouillon thanked Minister Jeyhun Bayramov for the reception and said that she will work for the development of the relations.