No:561/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasına işgüzar səfərinin nəticələrinə dair mətbuat məlumatı
05 dekabr 2022 19:10
5 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiyaya işgüzar səfəri baş tutub.
Səfərin əvvəlində, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Moskva şəhərindəki Aleksandr bağında naməlum əsgərin məzarını ziyarət edib və əbədi məşəl önünə əklil qoyub.
Daha sonra, nazir Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə ikitərəfli və geniş nümayəndə heyəti ilə birgə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan-Rusiya arasında əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, iqtisadiyyat, təhsil, nəqliyyat və digər ikitərəfli və regional sahələrdə əməkdaşlıq, eləcə də Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması məsələləri, üçtərəfli bəyanatların icrası müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Rusiya arasında yüksək səviyyəli dialoqun və sıx təmasların olmasından məmnunluq ifadə edib. İki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının cari ildə 30 illik yubileyinin qeyd olunduğunu söyləyən nazir, müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini və bu tədbirlərin ikitərəfli münasibətlərə töhfə verəcəyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin post-münaqişə dövründə sülh gündəliyi və Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə qarşı tərəfə məlumat verib.
Ermənistanın prosesi ləngitmək cəhdləri, Üçtərəfli Bəyanat, xüsusilə də 4-cü və 9-cu bəndlər üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməməsi, qüvvələrini tam şəkildə ərazilərimizdən çıxarmaması, bütün kommunikasiyaların açılması işinə maneçilik törətməsi üzrə narahatlıqları diqqətə çatdırıb. Azad olunmuş ərazilərdə mövcud mina təhlükəsindən söz açan nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan ərazilərində 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunmuş minaların aşkar edilməsinin Ermənistan tərəfindən öhdəliklərinin ciddi şəkildə pozuntusu olduğunu və sülh prosesinə xələl gətirdiyini vurğulayıb. Bununla yanaşı, Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərimizdə təbii sərvətlərimizin qanunsuz istismarı məsələsi müzakirə mövzusu olub.
Geniştərkibli görüşdən sonra, Azərbaycan və Rusiya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında 2023-2024-cü illər üçün siyasi məsləhətləşmələr planı imzalanıb.
Daha sonra, nazirlərin iştirakı ilə Azərbaycan və Rusiya arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr olunmuş poçt markalarının xüsusi poçt ştempeli ilə damğalanması mərasimi keçirilib. Eyni zamanda, yeni nəşr olunmuş Azərbaycanla Rusiya arasında imzalanmış sənədlərin toplusunun 2-ci cildi təqdim edilib.
Görüşdən sonra, Azərbaycan və Rusiya xarici işlər nazirlərinin birgə mətbuat konfransı keçirilib. Konfrans zamanı nazirlər bəyanatlarla çıxış edib və medianın suallarını cavablandırıblar.

No:561/22, Press release on the results of Foreign Minister Jeyhun Bayramov's working visit to the Russian Federation
On December 5, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov paid a working visit to Russia.
At the start of the visit, Minister Jeyhun Bayramov paid tribute to the Tomb of the Unknown Soldier in Alexander Garden in Moscow and laid a wreath at the eternal flame.
Later, Minister Jeyhun Bayramov held a bilateral meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov and the meeting in an expanded format with the participation of delegation.
At the meeting, topical issues of the cooperation agenda between Azerbaijan and Russia, cooperation in economy, education, transport and other bilateral and regional fields, as well as the issues of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, implementation of trilateral statements were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the high-level dialogue and close contacts between Azerbaijan and Russia. Noting that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, Minister noted that various events have been held and these events will contribute to the development of bilateral relations.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the opposite side on the peace agenda in the post-conflict period and the steps taken by Azerbaijan.
He expressed concern about Armenia's attempts to slow down the process, failure to fulfill its obligations under the Trilateral Statement, especially on paragraphs 4 and 9, the incomplete withdrawal of its armed forces from our territories, and obstruction of opening all communications. Speaking about the existing landmine threat in the liberated areas, Minister Jeyhun Bayramov stressed that the detection of landmines produced in Armenia in 2021 in the territories of Azerbaijan is a serious violation of its obligations by Armenia and that it damages the peace process. Along with this, the issue of illegal exploitation of natural resources of Azerbaijan in the areas of temporary deployment of the Russian peacekeeping contingent in the territories of Azerbaijan was a topic of discussion.
After the meeting in an expanded format, a political consultation plan for 2023-2024 was signed between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Russia.
Later, with the participation of Ministers, the marking ceremony of postage stamps dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Russia with a special postmark took place. At the same time, the 2nd volume of the newly published collection of documents signed between Azerbaijan and Russia was presented.
After the meeting, a joint press conference of Foreign Ministers of Azerbaijan and Russia was held. During the conference, Ministers made statements and answered questions of the media.