No:556/23, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın 28 sentyabr tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
28 sentyabr 2023 13:45
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin guya "etnik təmizləmə"yə məruz qaldığı barədə 28 sentyabr 2023-cü il tarixli bəyanatını qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Bu cür həyəcan təbili çalan fikirlər, Ermənistan Baş nazirinin Azərbaycan tərəfindən erməni sakinlərə qarşı heç bir təhlükənin olmadığını söylədiyi 21 sentyabr tarixli bəyanatı ilə ziddiyyət təşkil etməklə yanaşı, o cümlədən Azərbaycanın humanitar dəstək və reinteqrasiya istiqamətində göstərdiyi səyləri pozmağa və Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülhün mümkün perspektivlərini sarsıtmağa hədəflənib.
Ermənistan rəhbərliyi, Azərbaycanın mərkəzi hökumət institutlarının operativ şəkildə Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlər üçün zəruri humanitar dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsinə və təcili ehtiyaclarının ödənilməsinə başladığını nəzərdən qaçırır.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin gedişinin onların şəxsi və fərdi qərarı olduğu, bunun məcburi yerdəyişmə ilə heç bir əlaqəsi olmadığı Baş nazir Paşinyana yaxşı məlumdur. Əgər erməni sakinlərinin hansısa seqmenti Azərbaycan qanunvericiliyi və hakimiyyəti çərçivəsində yaşamaq və ona tabe olmaq istəmirsə, onları buna məcbur edə bilmərik. Bunun əksinə, biz erməni sakinləri öz yaşayış yerlərini tərk etməməyə və multietnik Azərbaycan cəmiyyətinin bir hissəsi olmağa çağırırıq.
Ermənistan, regionda sülhün və təhlükəsizliyin bərqərar olması üçün erməni sakinlərin reinteqrasiya prosesinə maneələri aradan qaldırmalı və hər iki ölkənin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə əsaslanan sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar prosesinin uğurla başa çatmasına fokuslanmalıdır.

No:556/23, Commentary on the allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, during his speech at the government meeting dated September 28
28 September 2023 13:45
We strongly condemn and reject the statement of Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, dated September 28, 2023, on the alleged “ethnic cleansing” of Armenian residents from the Karabakh region of Azerbaijan.
Prime Minister of Armenia not only backtracks from his statement of September 21 that there is no threat to local Armenians from Azerbaijan, but also, with this alarming narrative, aims at disrupting Azerbaijan’s efforts in humanitarian assistance and reintegration process, and undermines possible prospects of peace between Azerbaijan and Armenia.
Armenia’s leadership fails to notice how the central Government institutions of Azerbaijan have expeditiously started to implement necessary humanitarian support measures and to address the immediate needs of the Armenian residents of the Karabakh region of Azerbaijan.
It is well-known to the Prime Minister of Pashinyan that the current departure of Armenian residents of the Karabakh region of Azerbaijan is their personal and individual decision, and it has nothing to do with forced relocation. If some segments of Armenian residents do not want to live and obey Azerbaijan’s legislation and rule, we cannot force them to do so. On the contrary, we call on Armenians not to leave their places of residence and be part of multiethnic Azerbaijan.
In order to establish peace and security in the region Armenia must stop the obstacles vis-à-vis the reintegration process of local Armenians, and focus on the successful conclusion of the negotiation process on the peace treaty based on territorial integrity and sovereignty of both countries.