No:544/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Norveç Krallığının xarici işlər naziri Anniken Huitfeldt ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Nazirlər Şurasının Lodzda keçirilən 29-cu iclası çərçivəsində Norveç Krallığının xarici işlər naziri Anniken Huitfeldt ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, həmçinin regional və beynəlxalq vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından keçən 30 il ərzində müxtəlif istiqamətlərdə, xüsusilə də energetika, neft və qaz sənayesinin inkişafı sahəsində münasibətlərin inkişaf etdiyini bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin post-münaqişə dövründə regional vəziyyət, Azərbaycanın bölgədə sülh və quruculuq səyləri, Ermənistan tərəfinin təxribatları, 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməməsi, o cümlədən mina təhlükəsi barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Nazir Anniken Huitfeldt cari ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cü ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirlərin əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə töhfə verdiyini qeyd edib. Nazir Anniken Huitfeldt, Norveçin bölgədə sülh və təhlükəsizliyə qarşı təhdid törədən gərginliyin azaldılması, sülhün bərqərar olunması istiqamətində səyləri alqışladığını vurğulayıb. Bu xüsusda, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasının vacibliyi ifadə olunub.

No:544/22, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway Anniken Huitfeldt
On December 1, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway Anniken Huitfeldt on the sidelines of the 29th Ministerial Council meeting of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) held in Lodz.
At the meeting, current issues standing at the bilateral and multilateral cooperation agenda, as well as the regional and international situation, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov mentioned that for 30 years since the establishment of diplomatic relations between the two countries, relations have developed in various directions, especially in the field of energy, oil and gas industry development.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his counterpart about the regional situation in the post-conflict period, Azerbaijan's peace and reconstruction efforts in the region, provocations committed by Armenia, non-fulfillment of obligations arising from the Trilateral Statement dated November 10, 2020, as well as the threat of landmines.
Minister Anniken Huitfeldt noted that the events held this year on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries contributed to the further expansion of cooperation. Minister Anniken Huitfeldt emphasized that Norway welcomes the efforts to reduce the tension that threatens peace and security in the region and to establish peace. In this regard, the importance of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia was expressed.