No:543/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Vopke Hoekstra ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 dekabr 2022 17:10
1 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Nazirlər Şurasının Lodzda keçirilən 29-cu iclası çərçivəsində Niderland Krallığının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Vopke Hoekstra ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Niderland arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, o cümlədən cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Tərəflər, iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün potensialın mövcud olduğunu, siyasi dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi, sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Ermənistan tərəfindən mina təhdidi daxil olmaqla davam edən təxribatların sülh quruculuğuna mane olduğu bildirilib. Qanunverici orqanlar tərəfindən qərəzli yanaşmaların normallaşma və sülh prosesinə xidmət etmədiyi vurğulanıb.

No:543/22, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Deputy Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands, Minister of Foreign Affairs Wopke Hoekstra
01 December 2022 17:10
On December 1, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Deputy Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands, Minister of Foreign Affairs Wopke Hoekstra on the sidelines of the 29th Ministerial Council meeting of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) held in Lodz.
At the meeting, topical issues of the current bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and the Netherlands, including the current regional situation, were discussed.
The sides noted that there is potential for the development of existing relations between the two countries, and the importance of continuing the political dialogue.
Minister Jeyhun Bayramov informed the counterpart about the new realities that have emerged in the region after the 44-day Patriotic War, the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, and the steps taken by Azerbaijan in the direction of advancing the peace agenda. It was stated that ongoing provocations by Armenia, including the threat of landmines, hinder peacebuilding. It was emphasized that biased approaches by legislative bodies do not serve the normalization and peace process.