No:536/22, Azərbaycan və Hindistan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
29 noyabr 2022 14:00
28 noyabr 2022-ci il tarixində Yeni Dehlidə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə Hindistan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi arasında 5-ci ikitərəfli siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin Qərb üzrə Katibi (xarici işlər nazirinin müavini) Sancay Verma rəhbərlik edib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, hökumətlərarası komissiyanın işi, siyasi, iqtisadi, ticarət, mədəniyyət, təhsil və s. istiqamətlər üzrə, habelə BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Nazir müavini Elnur Məmmədov iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 30 il ərzində müxtəlif sahələrdə həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda əməkdaşlıq gündəliyinin formalaşdığını və münasibətlərin inkişafı üçün potensialın mövcud olduğunu bildirib. Nazir müavini, həmçinin qarşı tərəfi post-münaqişə dövründə bölgədə yaranan yeni reallıqlar, Azərbaycan tərəfindən aparılan bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması, Azərbaycanın sülh gündəliyinin irəli aparılması, kommunikasiyaların açılması istiqamətində fəaliyyəti barədə məlumatlandırıb. Bu xüsusda, Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatların bölgədə sülh və əmin-amanlığın təmin edilməsinə təhdid törətdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

No:536/22, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and India
29 November 2022 14:00
On November 28, 2022, the 5th round bilateral political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of India was held in New Delhi.
At the consultations, from the Azerbaijani side, the delegation was headed by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, and from the opposite side - by the Secretary for the West of the Indian External Ministry (Deputy Minister) Sanjay Verma.
During the political consultations, the current state of bilateral and multilateral relations between the two countries, the work of the intergovernmental commission, perspectives of cooperation in political, economic, trade, culture, education and other fields, as well as within the framework of the UN and the Non-Aligned Movement, were discussed.
Deputy Minister Elnur Mammadov said that in the past 30 years since the establishment of diplomatic relations between the two countries, the cooperation agenda has been formed in various fields, both on a bilateral and multilateral basis, and there is potential for the development of relations. The Deputy Minister also informed the opposite side about the new realities emerging in the region in the post-conflict period, the rehabilitation and reconstruction works carried out by Azerbaijan, the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the advancement of Azerbaijan's peace agenda, and the activities in the direction of opening communications. In this regard, it was brought to attention that the provocations committed by Armenia threaten peace and stability in the region.
During the meeting, the sides also exchanged views on regional and international security issues of mutual interest.