No:530/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə yerli media nümayəndələrinin sualını cavablandırır
25 noyabr 2022 17:30
Sual: Niderland Parlamentində bir sıra üzvlər tərəfindən Azərbaycanın böyük hərbi üstünlüyə malik bir ölkə kimi guya Ermənistana qarşı hücumları davam etdirdiyi, 13-14 sentyabr tarixlərində Ermənistan ərazilərini işğal etdiyi, Azərbaycanın Ermənistanın cənubunu işğal niyyəti olduğu barədə iddiaların, habelə Ermənistanın müdafiə qabiliyyətini bərpa etmək üçün ona hərbi yardım göstərilməsi barədə çağırışları ehtiva edən qətnamə layihəsi təqdim edilmişdir. Bu məsələyə münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Əvvəlki illərdə Niderland Krallığının Parlamenti tərəfindən Azərbaycan əleyhinə, həqiqəti əks etdirməyən tam qərəzli qətnamələrin qəbul edildiyi məlumdur.
30 ilə yaxın bir dövrdə Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalına, mülki əhaliyə qarşı qəddarcasına törədilmiş qırğınlara, talan və vandallıqlara göz yuman Niderlandın qanunvericilik orqanında belə bir təklifin irəli sürülməsi ölkəmizə qarşı növbəti qarayaxma kampaniyasının bir nümunəsidir.
Bununla yanaşı, 2020-ci il müharibəsindən sonra Ermənistanın üçtərəfli bəyanatlar çərçivəsində üzərinə götürdüyü öhdəlikləri kobud şəkildə pozaraq erməni silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmadığını, Azərbaycanın ərazilərinin minalanmasını davam etdirdiyini, sərhədboyu bölgələrdə hərbiləşməni artırdığını, nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasına maneçilik törətdiyini və sülh prosesinə qarşı destruktiv addımlar atdığını Niderland tərəfinə xatırlatmaq istərdik.
Cari ilin sentyabr ayında delimitasiya olunmamış sərhəddə baş vermiş toqquşmalar barədə qətnamədəki iddialara gəldikdə qeyd edək ki, sentyabr ayında döyüşlər məhz Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin minalanması və hərbi obyektlərimizə hücum nəticəsində meydana gəlmişdir. Sentyabr ayında Azərbaycan yalnız Ermənistan tərəfinin hücumlarına qarşılıq vermiş və hərbi mövqeləri hədəf almışdır. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan tərəfindən yenidənqurma işləri aparılan və külli miqdarda sərmayələr qoyulan bir zamanda, hərbi gərginlik zonasına yaxın əraziyə - Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə bir qrup məcburi köçkün ailəsinin geri qayıtması şəraitində regionda hərbi gərginliyin Azərbaycan tərəfinin marağında olmadığı hər kəsə məlumdur.
Azərbaycanın guya Ermənistanın cənubunu işğal etməsi niyyəti barədə qətnamədə qeyd edilən cəfəng fikirlərə gəldikdə Niderland parlamentarilərinin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, Azərbaycan tərəfi qarşılılıq prinsipinə əsaslanmaqla, Ermənistanla münasibətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə də suverenlik və ərazi bütövlüyü çərçivəsində normallaşması təşəbbüsünü irəlilətməkdədir.
Niderland tərəfinin sülh prosesinə mane olmaqla Ermənistanda revanşist qüvvələri dəstəkləmək əvəzinə, bölgədə yaranmış yeni təhlükəsizlik və əməkdaşlıq çərçivəsini dəstəkləyərək bölgə ölkələrinin sülh, sabitlik və tərəqqi şəraitində inkişafına töhfə verməsi faydalı olardı.
Qeyd edilən qətnamə layihəsini qətiyyətlə rədd edir, Niderland tərəfini birtərəfli mövqeyindən əl çəkməyə və qərarlarında beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən çıxış etməyə çağırırıq.

No:530/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Aykhan Hajizada answers questions of local media
Question: A number of members of the Dutch parliament submitted a draft resolution, which contains allegations that Azerbaijan, as a country with great military advantage, allegedly continued its attacks against Armenia, occupied Armenian territories on September 13-14, intends to invade the southern part of Armenia, as well as calls for military assistance to Armenia to restore its defense capability. We would like to know your opinion on this matter.
Answer: It is obvious that in the previous years, the Parliament of the Kingdom of the Netherlands adopted completely biased resolutions against Azerbaijan, which did not reflect the truth.
Such a proposal initiated in the legislative body of the Netherlands, which turned a blind eye to the occupation of Azerbaijani territories by Armenia, cruel massacres against its civilian population, looting and vandalism, is yet another example of smear campaign against our country.
At the same time, we would like to remind the Dutch side that after the war of 2020, Armenia, grossly violating the commitments undertaken within the framework of the trilateral statements, did not completely withdraw its armed forces from the territory of Azerbaijan, continued mining the territories of Azerbaijan, increased military presence in the border regions, obstructed the opening of transport communications and took destructive steps against the peace process.
As for the allegations in the resolution about the clashes that took place on the undelimited border in September of the current year, we would like to note that the fighting in September took place precisely as a result of the mining of Azerbaijani territories by Armenia and the attack on our military facilities. In September, Azerbaijan only responded to the attacks of the Armenian side and targeted military positions. At a time when reconstruction works are being carried out by Azerbaijan in the liberated territories and huge investments are being made, it is known to everyone that military tension in the region is not in the interest of the Azerbaijani side, in the context of the return of a group of internally displaced families to the area close to the zone of military tension - Agali village of Zangilan district.
When it comes to the unsubstantiated ideas mentioned in the resolution on Azerbaijan's intention to occupy the southern part of Armenia, we would like to bring to the attention of the parliamentarians of the Netherlands that the Azerbaijani side, based on the principle of reciprocity, is advancing the initiative of normalizing relations with Armenia based on norms and principles of international law, especially the principles of sovereignty and territorial integrity.
Instead of supporting the revanchist forces in Armenia by hindering the peace process, it would be useful for the Dutch side to contribute to the development of the countries of the region in peace, stability and progress by supporting the new security and cooperation framework that has emerged in the region.
We firmly reject the mentioned draft resolution, we call on the Dutch side to give up its one-sided position and proceed in its decisions from the norms and principles of international law.