No:527/23, Fransanın Avropa və xarici işlər nazirinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qeyri-qanuni yerləşmiş erməni silahlı qüvvələrinə qarşı görülən antiterror tədbirlərinin nəticələri ilə bağlı fikirlərinə dair şərh
Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolona tərəfindən səsləndirilən olduqca məsuliyyətsiz açıqlamalar bölgədə mövcud reallıqların təhrif edilməsinə yönəlib.
Qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələrinin mümkün hərbi təxribatlarının və terror aktlarının qarşısını almaq üçün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən öz suveren ərazilərimizdə həyata keçirilən yerli antiterror tədbirləri, beynəlxalq hüquqa, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa tam uyğun şəkildə reallaşdırılıb.
Fransanın Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən erməni silahlı qüvvələrinin ərazilərimizdən geri çəkilməsi üzrə öhdəliklərinin yerinə yetirilməməsini, hərbi-siyasi təxribatların törədilməsini, o cümlədən Ermənistan Baş nazirinin son 30 ildə bu ölkə tərəfindən dəstəklənən qondarma rejimə 2 sentyabr tarixində ünvanladığı məsuliyyətsiz təbrik mesajını qınamaq əvəzinə, Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi fikirləri separatizm və Ermənistan daxilindəki revanşist qüvvələrin təşviqdən başqa bir şey deyil.
Fransanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının öncəki iclaslarında Azərbaycanı təkləmək cəhdlərinin uğursuzluğa düçar olmasına baxmayaraq, bu ölkənin növbəti dəfə Təhlükəsizlik Şurasından bölgəni məhdud şəkildə anlayan siyasəti və mövcud həqiqətlərin danılması üçün istifadə etmək cəhdi təhlükəli olmaqla yanaşı, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsinə xidmət etmir.
Azərbaycan heç vaxt dinc erməni sakinləri hədəf almayıb, erməni əsilli sakinlərin cəmiyyətimizə reinteqrasiyası prosesini həyata keçirməyə və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası çərçivəsində onların hüquq və təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə sadiqdir. Bu xüsusda, Fransanın erməni sakinlərin mövcud olmayan "kütləvi deportasiyası" ilə bağlı iddiası yalnız bu ölkənin Azərbaycana qarşı növbəti ittihamları səsləndirməsi üçün mövcudluğuna ümid bəslədiyi bir düşüncədir.
Bütün qeyri-qanuni silahlı birləşmələrin qısa zaman ərzində tam tərksilah edilməsi və çıxarılması, habelə qanunsuz qondarma rejiminin buraxılması, mərkəzi hökumət nümayəndələri ilə yerli erməni sakinlər arasında onların Azərbaycanın Konstitusiyası çərçivəsində bərabərhüquqlu vətəndaşlar kimi cəmiyyətimizə reinteqrasiyası ilə bağlı məzmunlu dialoq üçün şəraitin yaradılmasının açarıdır.
Bunun da öz növbəsində Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesinə də müsbət töhfə verəcəyini hesab edirik.
Erməni sakinlər ilə Azərbaycan rəsmiləri arasında birbaşa dialoqun, bölgədə tərksilah və demilitarizasiyanın praktiki baxımdan icrasına başlanılması ilə müşayiət olduğu bir vaxtda beynəlxalq ictimaiyyət, xüsusilə Fransa tərəfindən vəziyyətin dəyərləndirilməsi dövlətlərin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmətə əsaslanan beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olmalıdır.

No:527/23, Commentary on the remarks of the Minister for Europe and Foreign Affairs of France on the results of Azerbaijan’s anti-terrorism measures against illegal Armenian armed forces in the Karabakh region of Azerbaijan
21 September 2023 05:00
Highly irresponsible remarks by Catherine Colonna, the Minister for Europe and Foreign Affairs of France is aimed at distorting the facts on the ground.
Local counter-terrorism measures undertaken by the armed forces of Azerbaijan to prevent further military provocations and terror acts of the illegal Armenian armed forces within its sovereign territory was in full compliance with international law, including international humanitarian law.
Instead of condemning non-fulfilment of obligation on withdrawal of Armenian armed forces, and political-military provocations by Armenian leadership, including reckless congratulatory message by the Prime Minister of Armenia of 2 September addressed to the puppet regime sustained by Armenia for the last 30 years, France’s claims against Azerbaijan is nothing than emboldening separatism and revanchist forces within Armenia.
Despite its failure during previous Security Council meetings to sideline Azerbaijan, France’s yet another attempt to exploit the Security Council for its shortsighted policy in the region and ignorance of current realities definitely is detrimental, and will not yield any result for the sake of peace and security in the region.
Azerbaijan has never targeted civilian Armenians and is committed to conduct a smooth reintegration process of its ethnic Armenian residents into Azerbaijan, and provide rights and security in the framework of the Constitution of the Republic of Azerbaijan. Thus, allegations by France about non-existing “exodus” of Armenian population is just a wishful thinking by France to blame Azerbaijan yet another time.
The soonest full disarmament and withdrawal of all illegal armed formations and disbandment of the illegal puppet regime is the key for establishment of conditions for meaningful dialogue between the central Government representatives and local Armenian residents on the issues of their reintegration into Azerbaijan's constitutional framework as equal citizens.
We believe this will also positively contribute to the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
At a time when practical implementation of disarmament and demilitarization on the ground starts accompanied by direct dialogue between Armenian residents and central Azerbaijani officials, the consideration of the situation by the international community, especially by France should be in line with international law that is based on respect to territorial integrity and sovereignty of countries.