No:527/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
29 dekabr 2021 13:43
29 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Abdeluahab Osmanı qəbul edib.
Səfir Abdeluahab Osmanın etimadnaməsinin surətini qəbul edən nazir Ceyhun Bayramov Əlcəzair səfirini təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Nazir, Azərbaycanın Əlcəzair ilə münasibətlərin inkişafına yüksək əhəmiyyət verdiyini qeyd edib və bu xüsusda iki ölkə arasındakı yüksək səviyyəli təmasların vacibliyinə istinad edib. Ölkələrimizin siyasi, iqtisadi, humanitar, o cümlədən insanlar arasında əlaqələrin genişləndirilməsi sahələrində qarşılıqlı fəaliyyətin önəm kəsb etdiyi vurğulanıb. Ölkələrimizin BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq platformalarda uğurla əməkdaşlığını davam etdirdiyi qeyd edilib. Keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Əlcəzairin, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə hər zaman dəstək olmasının tərəfimizdən yüksək qiymətləndirildiyi səfirin diqqətinə çatdırılıb.
Nazir, həmçinin səfirə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, münaqişə sonrası bərpa və quruculuq prosesi, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, Ermənistanla münasibətlərin normallaşması imkanları və bu istiqamətdə Azərbaycan tərəfindən birtərəfli qaydada atılan addımlar, Azərbaycanın bölgənin sülh və təhlükəsizlik şəraitində, tərəqqi içində inkişafına dair gələcəyə baxışı ilə bağlı məlumat verib.
Səfir Abdeluahab Osman Azərbaycana təyinatından məmnunluğunu ifadə edib. O, ölkəsinin hər zaman sülh diplomatyasına üstünlük verdiyini və bu xüsusda, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması üçün imkanların olmasından razılığını bildirib.
Azərbaycan və Əlcəzair arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayan səfir bunun üçün səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Görüşdə tərəflər, habelə ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:527/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Democratic Republic of Algeria to our country
On December 29, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Democratic Republic of Algeria to our country Abdelouahab Osmane.
Receiving a copy of Ambassador Abdelouahab Osmane’s credentials, Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Algerian ambassador on his appointment and wished him success in his activities.
The Minister noted that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with Algeria, referring to the importance of high-level contacts between the two countries in this regard. It was emphasized that cooperation between our countries is of great importance in expanding political, economic, humanitarian, as well as people-to-people contacts. It was noted that our countries continue to successfully cooperate in the UN, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement and other international platforms. The Ambassador was informed that Algeria's constant support for Azerbaijan's position in connection with the former Armenia-Azerbaijan conflict, based on international law, was highly appreciated by Azerbaijan.
The Minister also briefed the Ambassador on the current situation in the region, the post-conflict recovery and reconstruction process, issues related to the implementation of trilateral statements, opportunities for normalization of relations with Armenia and unilateral steps taken by Azerbaijan in this direction, as well as Azerbaijan's vision for the future development of the region in peace, security and progress.
Ambassador Abdelouahab Osmane expressed satisfaction with his appointment to Azerbaijan. He said his country has always preferred peaceful diplomacy and, in this regard, was satisfied with the opportunities for normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
Emphasizing the importance of strengthening political and economic ties between Azerbaijan and Algeria, the Ambassador said he would spare no effort to do so.