No:524/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Fransanın İl-dö-Frans regionunun prezidenti, ölkə prezidentliyinə namizəd Valeri Pekrezin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qanunsuz səfərinə dair məlumatı
23 dekabr 2021 16:56
2021-ci ilin 22 dekabr tarixində Fransanın İl-dö-Frans regionunun prezidenti, Fransada keçiriləcək prezident seçkilərinə Respublikaçılar partiyasının namizədi Valeri Pekrez Azərbaycan Respublikasının Xankəndi şəhərinə qanunsuz səfər edib.
Seçkiqabağı kampaniya çərçivəsində digər fransız siyasətçilərin müşayiəti ilə həyata keçirilən bu səfər Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlməklə ölkənin milli qanunvericiliyinin pozulması halıdır.
Bununla əlaqədar, Fransanın ölkəmizdəki müvəqqəti işlər vəkili Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və ona etiraz notası təqdim edilib.
Xarici İşlər Nazirliyi qanunsuz səfər ilə bağlı Fransa Səfirliyinə qəti etirazını bildirib və Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunlarının tələblərini ciddi şəkildə pozan sözügedən Fransa vətəndaşlarının milli qanunvericiliyimizə uyğun olaraq məsuliyyət daşıdığını xatırladıb.
Fransadan olan bir qrup siyasətçinin bu addımının Azərbaycan-Fransa ikitərəfli əlaqələrinə ziyan vurduğu, eyni zamanda Fransanın regionda nüfuzuna və münaqişənin başa çatmasından sonra Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşmasında oynaya biləcəyi rola ciddi xələl gətirdiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Məlumat üçün bildirmək istərdik ki, Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfər edən Fransa vətəndaşlarının adları ölkəmizə girişi arzuolunmaz şəxslər siyahısına daxil edilib.

No:524/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the illegal visit of the President of the Regional Council of Île-de-France, presidential candidate Valérie Pécresse to the Karabakh region of Azerbaijan
23 December 2021 16:56
On December 22, 2021, the President of the Île-de-France region of France, the candidate of the Republican Party for the presidential elections in France, Valérie Pécresse, illegally visited the city of Khankendi in the Republic of Azerbaijan.
This visit, accompanied by other French politicians as part of the election campaign, is a violation of the country's national legislation, directed against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
In this regard, the Chargé d'Affaires of France in our country was summoned to the Ministry of Foreign Affairs and was given a note of protest.
The Ministry of Foreign Affairs strongly protested against the illegal visit to the French Embassy and reminded that these French citizens, who seriously violated the requirements of the relevant laws of the Republic of Azerbaijan, are responsible in accordance with our national legislation.
The opposite side was informed that this step by a group of politicians from France damaged Azerbaijani-French bilateral relations, as well as seriously damaged France's prestige in the region and the role that it could play in the normalization of Azerbaijani-Armenian relations after the end of the conflict.
We would like to inform that the names of French citizens illegally visiting the territories of Azerbaijan have been included in the list of persons undesirable to enter our country.