No:518/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 17-ci fövqəladə iclasının yekunlarına dair şərhi
20 dekabr 2021 14:42
19 dekabr 2021-ci il tarixində İslamabad şəhərində Əfqanıstanda humanitar vəziyyət mövzusunda keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 17-ci növbədənkənar iclasında Əfqanıstandakı vəziyyət, onun regional və qlobal təhlükəsizliyə təsiri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
İclas zamanı iştirakçı ölkələr tərəfindən ölkədəki böhranın, ilk növbədə ciddi humanitar fəsadlar törətdiyi və bu fəsadların aradan qaldırılmasında beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyi vurğulandı.
İclasın yekununda Əfqanıstanda humanitar vəziyyətin sabitləşməsi istiqamətində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən atılacaq praktiki addımları özündə əks etdirən yekun qətnamə qəbul edildi.
Qətnamədə İslam İnkişaf Bankının himayəsi altında Humanitar Etimad Fondunun yaradılması, habelə Əfqanıstan Ərzaq Təhlükəsizliyi Proqramının təsis edilməsi qərara alındı.
İƏT-in Əfqanıstanda vəziyyətin sabitləşməsi istiqamətində səylərinin daha effektiv əlaqələndirilməsi məqsədilə Təşkilatın Əfqanıstan üzrə xüsusi nümayəndəsi vəzifəsi təsis edildi, habelə İƏT-in Əfqanıstandakı missiyasının iqtisadi və insan resursları baxımından gücləndirilməsi qərara alındı. İƏT Baş katibinin Humanitar, Mədəni və Ailə məsələləri üzrə müavini cənab Tarıq Əli Baxet İƏT-in Əfqanıstan üzrə xüsusi nümayəndəsi vəzifəsinə təyin edildi.
İƏT-in 57 üzv-dövləti adından qəbul edilən yekun qətnamədə Əfqanıstandan əhalinin təxliyəsi ilə bağlı və bu xüsusda mühüm rol oynayan ölkələrə dair ayrıca bənd öz əksini tapdı. Vurğulamaq istərdik ki, sözügedən dövlətlər arasında Azərbaycan Respublikasının Əfqanıstandan mülki əhalinin təxliyəsi prosesində oynadığı mühüm rol təqdir edildi.
Azərbaycan Respublikası İƏT-in məsuliyyətli üzvü kimi və islam həmrəyliyinə sarsılmaz sadiqliyindən irəli gələrək, Əfqanıstanda humanitar böhranın nəticələrinin beynəlxalq birliyin, o cümlədən İƏT üzv-dövlətlərinin birgə addımları nəticəsində aradan qaldırılmasının tərəfdarıdır və bu istiqamətdə atılan addımlara töhfə verməkdə davam edəcəkdir.

No:518/21, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the results of the 17th extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC)
20 December 2021 14:42
At the 17th extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation on the humanitarian situation in Afghanistan, held on December 19, 2021 in Islamabad, an exchange of views took place on the situation in Afghanistan and its impact on regional and global security.​
During the session, the participating countries stressed that the crisis in the country, first of all, has caused serious humanitarian consequences, and the importance of international cooperation in overcoming these consequences.​
Following the session, a final resolution was adopted, which reflects the practical steps to be taken by the Organization of Islamic Cooperation to stabilize the humanitarian situation in Afghanistan.
According to the resolution, it was decided to establish a Humanitarian Trust Fund under the auspices of the Islamic Development Bank, as well as to establish the Afghanistan Food Security Program.​
In order to more effectively coordinate the OIC 's efforts to stabilize the situation in Afghanistan, the position of the Organization's Special Envoy for Afghanistan was established, and it was decided to strengthen the OIC 's mission in Afghanistan in terms of economic and human resources. OIC Under-Secretary-General for Humanitarian, Cultural and Family Affairs Tariq Ali Bakheet has been appointed OIC Special Envoy for Afghanistan.
The final resolution, adopted on behalf of the 57 OIC member states, contains a separate item on the evacuation of the population from Afghanistan, and the countries that have played an important role in this regard. We would like to emphasize that the important role of the Republic of Azerbaijan among these countries in the evacuation of people from Afghanistan was praised.​
The Republic of Azerbaijan, as a responsible member of the OIC and due to its unwavering commitment to Islamic solidarity, supports the elimination of the consequences of the humanitarian crisis in Afghanistan as a result of joint efforts of the international community, including OIC member states, and will continue to contribute to the steps taken in this direction.