No:510/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Beynəlxalq Türk Dili Gününün təsis edilməsinə dair keçirilən dəyirmi masa müzakirələri barədə məlumatı
15 dekabr 2021 18:04
15 dekabr 2021-ci il tarixində "Beynəlxalq Türk Dili Günü"nün təsis edilməsinə dair onlayn formatda dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan qurumların və Azərbaycan, Qazaxstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Türkiyənin YUNESKO üzrə Milli Komissiyalarının nümayəndələri, həmçinin dövlət rəsmiləri və elm adamları iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycan tərəfindən Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfir Prof. Dr. Həsən Həsənov, Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfir Prof. Dr. Vilayət Quliyev, Millət Vəkili Prof. Dr. Nizami Cəfərov, Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir - YUNESKO üzrə Milli Komissiyanın Baş Katibi Dr. Seymur Fətəliyev iştirak və çıxış ediblər.
Çıxışlar zamanı "Beynəlxalq Türk Dili Günü”nün təsis edilməsi ilə bağlı təşəbbüsün türkdilli dövlətlər üçün mühüm əhəmiyəti vurğulanıb və Azərbaycanın bu təşəbbüsü dəstəklədiyi bildirilib. Bu təşəbbüsə YUNESKO-da baxılması üçün müvafiq tədbirlərin davam etdirilməsi və bu istiqamətdə türkdilli ölkələrin səylərinin səfərbər edilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

No:510/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the roundtable discussions on the establishment of the International Turkish Language Day
15 December 2021 18:04
On December 15, 2021, an online roundtable on the establishment of the International Turkish Language Day was held. The event was attended by representatives of the Organization of Turkic States and the National Commissions for UNESCO of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan and Türkiye, as well as government officials and scientists.
From the Azerbaijani side, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan Prof. Dr. Hasan Hasanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary. Dr. Vilayat Guliyev, MP Prof. Dr. Nizami Jafarov, Ambassador-at-Large - Secretary General of the National Commission for UNESCO Dr. Seymur Fataliyev participated and spoke at the event.
During speeches, the importance of the initiative to establish the "International Turkish Language Day" for the Turkic-speaking states was emphasized and it was noted that Azerbaijan supports this initiative. It was also noted that it is important to continue the relevant measures for the consideration of this initiative in UNESCO and to mobilize the efforts of Turkic-speaking countries in this direction.