No:509/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Li İn-Yonq ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 dekabr 2024 18:28
24 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının səfiri Li İn-Yonqu ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyət müddətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Koreya ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Li İn-Yonqa ölkəmizdə diplomatik fəaliyyəti müddətində göstərdiyi səylərə görə təşəkkür edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
İki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 30 ildən artıq müddət ərzində iqtisadiyyat, investisiyalar, nəqliyyat-kommunikasiyalar, humanitar, təhsil, dövlət xidmətləri və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın mövcud vəziyyətinin müzakirə edildiyi görüş zamanı həmçinin, əlaqələrimizin inkişaf perspektivlərinin mövcudluğu vurğulanıb.
Xüsusilə peşə və ali təhsil istiqamətləri üzrə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində yaradılmış Sənayə və İnnovasiyalar Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi, Koreya Respublikasının İNHA Universiteti ilə Bakı Mühəndislik Universitetinin ikili diplom proqramlarının əldə olunan vacib nailiyyətlər sırasında olduğu qeyd edilib.
Azərbaycan və Koreyanın xüsusilə aidiyyəti qurumları arasında dövlət xidmətləri sahəsi üzrə daha geniş əməkdaşlıq imkanlarının mövcudluğu, ölkəmizin “ASAN xidmət” modeli ilə bu sahənin öncüllərindən biri kimi qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin iqlim diplomatiyası səyləri, Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, sessiya çərçivəsində əldə olunan nailiyyətlərdən ətraflı bəhs edib.
Səfir Li İn-Yonq ölkəmizdə fəaliyyəti müddətində göstərilən dəstək və əməkdaşlığa görə təşəkkür edib, Azərbaycan-Koreya münasibətlərinin gələcək inkişafına ümidvar olduğunu qeyd edib.

No:509/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Lee Eun Yong, Ambassador of the Republic of Korea to our country
24 December 2024 18:28
On 24 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received Lee Eun Yong, Ambassador of the Republic of Korea, in connection with the completion of his diplomatic activity in our country.
During the meeting, the Azerbaijan–Korea bilateral and multilateral cooperation agenda was discussed.
Minister Jeyhun Bayramov thanked Ambassador Lee Eun Yong for his efforts during his diplomatic activity in our country and wished him success in his future activities.
During the meeting, where the current state of cooperation in the fields of economy, investments, transport-communications, humanitarian affairs, education, public services and other directions over the period of more than 30 years since the establishment of diplomatic relations between the two countries was discussed, it was also emphasized that there are prospects for the development of our relations.
In particular, it was noted that the Baku State Vocational Education Center for Industry and Innovations, established within the framework of joint cooperation in the fields of vocational and higher education, and the dual diploma programs of INHA University of the Republic of Korea and Baku Engineering University are among the important achievements obtained.
It was stressed that there are broader cooperation opportunities between Azerbaijan and Korea, especially between relevant institutions, in the field of public services, and that our country, as one of the pioneers of this field with the “ASAN service” model, is interested in further developing mutually beneficial cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov spoke in detail about our country’s climate diplomacy efforts, Azerbaijan’s Presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Azerbaijan, and the achievements obtained within the framework of the session.
Ambassador Lee Eun Yong expressed gratitude for the support and cooperation shown during his activity in our country and noted that he is hopeful for the future development of Azerbaijan–Korea relations.