No:502/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya səfiri Volfqanq Maniq ilə görüşünə dair məlumatı
09 dekabr 2021 17:07
9 dekabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Volfqanq Maniqi qəbul edib.
Almaniyada yeni hökumətdən formalaşdığını və yeni kanslerin seçildiyini qeyd edən səfir Volfqanq Maniq Azərbaycan ilə münasibətlərin möhkəmlənməsinə önəm verildiyini bildirib. İki ölkə arasında, xüsusilə enerji sahəsində münasibətlərin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Almaniyada yeni hökumətin alternativ enerjiyə keçmək ilə bağlı məqsədlərindən bəhs edən səfir, təbii qazın bu xüsusda keçid enerjisi rolunda çıxış etdiyini söyləyib. Səfir, qarşıdan gələn il təşkil olunacaq “Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” tədbiri barədə məlumat təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Almaniyada yeni Kanslerin seçilməsi və yeni hökumətin formalaşması ilə bağlı təbriklərini səfirin diqqətinə çatdırıb. O, iki ölkə arasında dostluq və yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətlərinin yeni hökumət ilə də davam etdiriləcəyinə ümid ifadə edib.  Azərbaycanın Avropa, o cümlədən Almaniyanın enerji sahəsində etibarlı tərəfdaşı olduğunu vurğulayan nazir, yaşıl enerji və iqlim məsələlərinin Azərbaycan hökumətinin gündəliyində duran əsas məsələlərdən olduğunu söylədi. Nazir, azad olunmuş Qarabağ ərazisinin dövlət rəhbəri tərəfindən yaşıl enerji zonası elan edildiyini Almaniya səfirinin diqqətinə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin bölgədə mövcud olan ən son vəziyyət, o cümlədən Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə Almaniya səfirinə məlumat verib. Ermənistanın bu addımlara hələ də, qarşılıq vermədiyi, eyni zamanda təxribatçı addımlarını davam etdirərək bölgədə sülhün təmin olunması prosesinə xələl gətirdiyi qeyd edilib.
Görüşdə tərəflər, münaqişə sonrası mərhələdə bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması, habelə qarşılılıq maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

No:502/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with German Ambassador Wolfgang Manig
09 December 2021 17:07
On December 9, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Republic of Azerbaijan Wolfgang Manig.
Noting the formation of a new government and the election of a new chancellor in Germany, Ambassador Wolfgang Manig highlighted the importance attached to strengthening relations with Azerbaijan. It was stressed that relations between the two countries are of strategic importance, especially in the field of energy. Speaking about the new government's goals to switch to alternative energy in Germany, the Ambassador said that natural gas plays the role of transition energy in this regard. The ambassador briefed on next year's event “Berlin Energy Transition Dialogue”.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Ambassador on the election of a new Chancellor and the formation of a new government in Germany. He expressed hope that friendly and high-level cooperation between the two countries would continue with the new government. Emphasizing that Azerbaijan is a reliable partner of Europe, including Germany in the field of energy, the Minister said that green energy and climate issues are the main issues on the agenda of the Azerbaijani government. The Minister informed the German Ambassador that the liberated territory of Karabakh had been declared a green energy zone by the President.
Minister Jeyhun Bayramov also briefed the German Ambassador on the latest situation in the region, including the steps taken by Azerbaijan to normalize relations with Armenia. It was noted that Armenia has not yet reciprocate these steps, and at the same time continues its provocative actions, undermining the peace process in the region.
The sides exchanged views on ensuring peace and security in the region in the post-conflict period, as well as other issues of mutual interest.