No:500/24, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin Nazirlər Şurasının 7-ci iclasına və 2024-2026-cı illər üzrə sədrliyin Azərbaycana keçməsinə dair mətbuat məlumatı
17 dekabr 2024 18:53
17 dekabr 2024-cü il tarixində ölkəmizin ev sahibliyi ilə Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının virtual formatda 7-ci iclası keçirilib.
Nazirlər Şurasının iclasında 27 üzv ölkədən nazirlər, dövlət nazirləri, nazir müavinləri, habelə nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri iştirak edib və çıxışlar ünvanlayıblar. Tədbirdə həmçinin 3 müşahidəçi dövlət və 8 tərəfdaş beynəlxalq təşkilatın rəbbərləri iştirak edib.
Nazirlər Şurasının 7-ci iclasında Müşavirəyə 2024-2026-cı illər üzrə sədrlik Qazaxıstandan Azərbaycana keçib.
İclasda çıxış edən nazir Ceyhun Bayramov 2024-2026-cı illər üzrə AQEM-də sədrliyi Azərbaycana həvalə etməklə ölkəmizə göstərilən etimada görə bütün üzv dövlətlərə təşəkkür edib.
Nazir həmçinin çoxqütblülüyün gücləndiyi və çoxtərəfliliyin yeni çağırışlarla üzləşdiyi bir dövrdə Asiya qitəsinin həmin çağırışlara birlik və əməkdaşlıq şəraitində, eyni zamanda ortaq məsuliyyət prinsipi əsasında cavab verməli olduğunu, AQEM-in bu əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirərək çağırışları dəf etmək üçün unikal bir platforma olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın AQEM-ə sədrliyinin “Daha güclü AQEM – Asiyada əlaqəlilik, rəqəmsallaşma və dayanıqlı inkişaf” mövzusuna həsr olunduğu və AQEM-in transformasiyası və institusional inkişafı, etimad-quruculuğu tədbirlərin icrası vasitəsilə sahəvi əməkdaşlığın gücləndirilməsi və AQEM-in digər beynəlxalq və regional təşkilatlarla birgə fəaliyyətinin təşviqi istiqamətlərinin 3 əsas prioritet olaraq irəlilədiləcəyi qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin Azərbaycan tərəfindən 2025-ci il üçün AQEM-in 5 ölçüsü üzrə 20-dən çox tədbirin təşkilinin planlaşdırıldığını vurğulayıb. Bu xüsusda, nəqliyyat dəhlizləri, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı, kənd təsərrüfatı, kibertəhlükəsizlik, ətraf mühit, gənclər, turizm, mədəni irsin mühafizəsi, humanitar mina təmizləmə, elm və təhsil kimi sahələrə xüsusi diqqət ayrılacağı bildirilib.
Azərbaycanın AQEM-ə sədrliyinin Müşavirənin beynəlxalq aktivliyinin artırılmasına və digər beynəlxalq və regional təşkilatlarla tərəfdaşlıq münasibətlərinin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət ayırdığı qeyd olunub.
AQEM-in Baş katibi Kayrat Sarıbay tərəfindən Müşavirənin 2020-2024-cü illər ərzində – Qazaxıstan sədrliyi dövründəki fəaliyyəti barədə hesabat verilib.
İclasın yekununda “AQEM üzv dövlətləri arasında münasibətlərin rəhbər prinsipləri haqqında Bəyannamə”nin 25 illiyi ilə bağlı Nazirlər Şurasının Bəyanatı, Etimad quruculuğu tədbirlərinin icrasının modallıqlarına dair Nazirlər Şurasının qərarı, Etimad quruculuğu tədbirlərin kataloqunun yenilənmiş versiyası və AQEM üzv dövlətlərinin Aparıcı Universitetlərinin Tərəfdaşlıq Şəbəkəsinin təsis edilməsinə dair Memorandum layihələri qəbul edilib.

Press release 17 December 2024 18:53
No:500/24, Press Release on the 7th Ministerial Council Meeting of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia and handover of the 2024-2026 Chairmanship to Azerbaijan
17 December 2024 18:53
On 17 December 2024, the 7th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs (Ministerial Council) of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA) was held in online format hosted by Azerbaijan.
Foreign Ministers, State Ministers, Deputy Foreign Ministers, as well as heads of delegations from 27 member countries participated in the meeting of the Ministerial Council and addressed speeches. Leaders of 3 observer states and 8 partner international organizations also participated at the Ministerial Council meeting.
At the MC meeting, the Chairmanship of the Conference for 2024-2026 was handed over to Azerbaijan.
Addressing the meeting, Minister Jeyhun Bayramov thanked all Member States for the confidence placed on Azerbaijan and approving its chairmanship of CICA for 2024-2026. Minister also highlighted that as multi-polarity rises and multilateralism faces new challenges, Asia must respond with unity, cooperation, and shared responsibility. He also stressed that CICA is uniquely positioned to foster this cooperation and address the challenges faced.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the Azerbaijani Chairmanship of CICA is grounded in the theme of “Stronger CICA – Connectivity, Digitalization, and Sustainable Growth in Asia” and will prioritize three overarching issues, namely CICA’s transformation and institutional development, sectoral cooperation through implementation of confidence-building measures, and promoting synergy between CICA and other international and regional organizations.
Minister Jeyhun Bayramov also emphasized that over 20 Chairmanship events are planned for 2025 across all five CICA dimensions. In this regard, he said that special focus will be on cooperation areas such as transportation corridors, development of small and medium-sized enterprises, agriculture, cybersecurity, environment, youth, tourism, protection of cultural heritage, humanitarian mine action, science and education.
In addition, the Minister highlighted that Azerbaijan’s Chairmanship will focus on increasing CICA’s international visibility and expanding its network of partnerships with other international and regional organizations.
Moreover, a “Report on the achievements of the Conference under the Chairmanship of Kazakhstan in 2020-2024” was presented by the Secretary General of CICA, Kairat Sarybay.
The CICA Ministerial Council adopted Commemorative Statement on the 25th Anniversary of the Declaration on the Principles Guiding Relations among the CICA Member States, as well as “Decision of the CICA Ministerial Council on Modalities of Implementation of CICA Confidence Building Measures”, the amended version of “CICA Catalogue of Confidence Building Measures” and “Memorandum of Establishment of the Partnership Network of Leading Universities of the Member States of CICA”.