No:498/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 7 dekabr 2021-ci il tarixli açıqlaması ilə bağlı şərhi
07 dekabr 2021 19:09
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkənin Quba rayonunda sakinlərlə görüşü zamanı səsləndirdiyi fikirlərin, imzalanmış üçtərəfli bəyanatlara guya ki, uyğun olmaması və Ermənistanın ərazi bütövlüyünə təhdid təşkil etməsi iddiası Ermənistan tərəfinin öz öhdəliklərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırdığını gizlətmək, öz əhalisində əsassız fobialar yaratmaq və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bu məsələdən yayındırmaq cəhdidir.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə və ən yüksək səviyyədə üç ölkə liderinin imzaladığı birgə bəyanatların icrasının vacibliyini vurğulayıb, tərəfimizdən bu istiqamətdə konkret addımlar atılıb. Ermənistan isə üzərindən bir ildən çox vaxt keçməsinə baxmayaraq müxtəlif bəhanələrlə öhədliklərini yerinə yetirmir, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına əngəl törədir. Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə əsassız iddialarından hələ də əl çəkməyən, revanşizm sərgiləyən Ermənistan Azərbaycanın iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması addımlarına qarşılıq vermir.
30 ilə yaxın Azərbaycanın ərazilərini qanunsuz işğal altında saxlayan və beynəlxalq ictimaiyyətin çağırışlarına məhəl qoymayan Ermənistan XİN-inə, indi saxta əsaslarla beynəlxalq ictimaiyyətə üz tutmaqdansa, öz ölkə liderlərinin imzaladığı bəyanatları diqqətlə oxumağı və bu sənədlərlə üzərilərinə götürdükləri öhdəliklərin icrasına keçməyi tövsiyə edirik.

No:498/21, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated December 7, 2021
The Armenian Foreign Ministry’s claims that the views expressed by the President of the Republic of Azerbaijan during a meeting with residents of the Guba region of Azerbaijan allegedly do not correspond to the signed trilateral statements and pose a threat to the territorial integrity of Armenia, is nothing more than an attempt by the Armenian side to hide its unwillingness to fulfill its obligations, as well as create unreasonable phobias among its population and divert the attention of the international community from this issue.
The Azerbaijani side has repeatedly stressed the importance of implementing the joint statements signed by the leaders of the three countries at the highest level, and we have taken concrete steps in this direction. Despite the fact that more than a year has passed, Armenia is not fulfilling its obligations under various pretexts, hindering the maintenance of peace and security in the region. Armenia, which has not yet given up its baseless claims to the Karabakh region of Azerbaijan and demonstrates revanchism, does not reciprocate Azerbaijan's steps to normalize relations between the two countries.
We urge the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the country which for almost 30 years illegally held the territory of Azerbaijan under the occupation, ignoring the calls of the international community, to carefully read the statements signed by their country’s leader and fulfill its obligations under these documents, instead of addressing the international community on false grounds.