No:494/24, Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin ABŞ dövlət katibi Antoni Blinkenin Azərbaycan əleyhinə bəyanatına dair şərhi
11 dekabr 2024 22:59
11 dekabr 2024-cü il tarixində ABŞ dövlət katibi Antoni Blinkenin ölkəmizdə insan hüquqları və azadlıqlarının qorunması ilə bağlı mövcud vəziyyəti təhrif edən, Azərbaycanın məhkəmə-hüquq prosesinə müdaxilə məqsədli qərəzli bəyanatını qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Təəssüf ki, son 4 il ərzində dövlət katibi Blinkenin rəhbərlik etdiyi ABŞ Dövlət Departamentinin Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə ilə məşğul olması səbəbindən, sözügedən dövr bir çox dönəmlərdə dostluq və əməkdaşlıq ilə yadda qalan Azərbaycan-ABŞ münasibətləri üçün itirilmiş illər kimi qiymətləndirilir.
Antoni Blinken tərəfindən ölkəmizdə insan hüquqları ilə bağlı mövcud vəziyyətə münasibətdə ikili standartlar mövqeyindən çıxış edilməsinin ABŞ-nin bütövlükdə Cənubi Qafqaz siyasətini iflic vəziyyətinə gətirməsi hər kəsə yaxşı məlumdur.
Ümidvarıq ki, yeni ABŞ administrasiyası dövründə Azərbaycan və ABŞ arasında qarşılıqlı dostluq və tərəfdaşlıq münasibətləri yenidən bərpa olunacaq.

No:494/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Director of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs, on US Secretary of State Antony Blinken's anti-Azerbaijan statement
11 December 2024 22:59
We strongly condemn and reject the biased statement of 11 December 2024 by U.S. Secretary of State Antony Blinken, which distorts the current situation regarding the protection of human rights and freedoms in our country, and aims to interfere in the legal proceedings in Azerbaijan.
Unfortunately, due to the intervention of the U.S. State Department led by Secretary of State Blinken in the internal affairs of Azerbaijan during the last 4 years, the period in question is considered lost years for Azerbaijan-US relations, which were remembered for friendship and cooperation within many periods.
It is well known that Antony Blinken's double standards in relation to the current situation of human rights in our country has paralyzed the South Caucasus policy of the United States as a whole.
We hope that mutual friendship and partnership relations between Azerbaijan and the United States will be restored during the new U.S. administration.