No:494/22, Nazir Ceyhun Bayramovun Cənubi Afrika Respublikasının beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq nazirinin müavini Alvin Botes ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 oktyabr 2022 18:00
25 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Cənubi Afrika Respublikasının (CAR) beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq nazirinin müavini Alvin Botes ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, regionda və dünyada baş verən hadisələr, mövcud çağırışlarla mübarizədə əməkdaşlıq ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və CAR-ın coğrafi cəhətdən bir-birindən uzaq regionlarda yerləşməsinə baxmayaraq, iki ölkə arasında bir sıra, o cümlədən siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın mövcudluğunu məmnunluqla qeyd edib, münasibətlərin daha da inkişafı üçün səy göstərilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. İkitərəfli münasibətlərlə yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) və Qoşulmama Hərəkatı (QH) çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən QH çərçivəsində irəli sürülən təşəbbüslərə göstərilən davamlı dəstəyə görə təşəkkür ifadə edilib. Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü təmin etməsi nəticəsində bölgədə yaranan yeni reallıqlar, Azərbaycanın sülh səyləri, habelə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Nazir müavini Alvin Botes, 24 oktyabr 2022-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan və CAR Xarici İşlər Nazirlikləri arasında keçirilən siyasi məsləhətləşmələr haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın çox çətin bir dövrdə QH-nın sədri qismində Hərəkatın rolunun artırılması üçün fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən qarşı tərəf, xüsusilə pandemiya dövründə inkişaf etməkdə olan ölkələrə, o cümlədən Afrika qitəsində yerləşən dövlətlərə göstərilən yardımları minnətdarlıqla xatırlayıb. Alvin Botes CAR-ın Azərbaycan ilə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə əhəmiyyət verdiyini bildirib. Bu xüsusda, iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Nazir müavini Alvin Botes, mövcud çağırışlar və təhdidlər ilə mübarizədə beynəlxalq təşkilatların faəliyyətinin səmərəliliyin artırılması üçün birgə fəaliyyətin, o cümlədən Cənub-Cənub əməkdaşlığının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, 24 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan və CAR Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrdə Azərbaycan tərəfindən nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, CAR tərəfindən isə beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq nazirinin müavini Alvin Botes başçılıq edib. Siyasi məsləhətləşmələr çərçivəsində əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə bir sıra məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

No:494/22, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Alvin Botes, Deputy Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa
On October 25, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a meeting with Alvin Botes, Deputy Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa (RSA).
At the meeting, issues on bilateral and multilateral cooperation agenda, developments in the region and worldwide, and cooperation in combating current challenges were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted with appreciation existence of cooperation between the two countries in a number of fields, including political, economic and humanitarian spheres despite the geographical distance between Azerbaijan and the RSA, and emphasized the importance of efforts for the further development of relations. Besides bilateral relations, the significance of strengthening cooperation within international organizations, especially the United Nations (UN) and the Non-Aligned Movement (NAM) was noted. Particularly, gratitude was expressed for the constant support to the initiatives put forward by Azerbaijan in the framework of the NAM. Minister Bayramov also informed his interlocutor on the new realities that emerged in the region as a result of restoration of Azerbaijan’s territorial integrity during the 44-Day Patriotic War, Azerbaijan's peace agenda, as well as the rehabilitation and reconstruction works carried out in the liberated territories.
Deputy Minister Alvin Botes comprehensively informed Minister Bayramov on the political consultations held between the Foreign Ministries of Azerbaijan and RSA on October 24, 2022 in Baku. Noting that Azerbaijan is working to increase the role of the NAM in its capacity as a Chair of the Movement in a challenging period, Deputy Minister gratefully recalled the assistance provided to developing countries, including countries located in Africa particularly during the pandemic. Alvin Botes mentioned that RSA attaches importance to further development of cooperation with Azerbaijan. In this regard, the significance of strengthening the legal framework for the development of economic relations was emphasized. Deputy Minister Alvin Botes drew attention to the joint action, especially within the South-South cooperation to increase the efficiency of the activities of international organizations in combating the current challenges and threats.
Political consultations held between the Foreign Ministries of Azerbaijan and RSA on October 24, 2022 should also be mentioned. From the Azerbaijani side the delegation was headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, and from RSA - by Alvin Botes, Deputy Minister of International Relations and Cooperation. Within the framework of political consultations, discussions were held on a number of issues related to various areas of cooperation.