No:469/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirinin XİN-ə çağırılmasına dair məlumatı
03 oktyabr 2022 19:30
3 oktyabr 2022-ci il tarixində, Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilib və görüş zamanı 1 oktyabr 2022-ci il tarixində Fransadakı Azərbaycan səfirliyinə qarşı bu ölkədəki radikal erməni qrupları tərəfindən törədilən növbəti vandalizm aktı ilə bağlı XİN-in etiraz notası Fransa səfirinə təqdim edilib.
Görüşdə son zamanlar Azərbaycan Respublikasının Fransa Respublikasının ərazisində yerləşən diplomatik nümayəndəliklərinə qarşı Fransada məskunlaşan radikal erməni qrupları tərəfindən törədilən hücumların sayının artdığı qeyd edilib.
Növbəti belə bir hücumun 1 oktyabr 2022-ci il tarixində gecə saatlarında baş verdiyi, bir qrup radikal erməni tərəfindən Səfirliyin inzibati binasına qırmızı rəngli boya atıldığı və binanın üzərinə Azərbaycan əleyhinə təhqiramiz ifadələr yazıldığı müqabil tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd olunan hadisənin Azərbaycan tərəfinin Fransanın səlahiyyətli qurumlarından Səfirliyin və onun əməkdaşlarının mühafizəsinin təmin edilməsi ilə bağlı dəfələrlə müxtəlif səviyyələrdə ifadə edilmiş tələbləri fonunda Fransa hökuməti tərəfindən lazımi tədbirlərin görülməməsi nəticəsində baş verdiyi qeyd edilib.
Qəbul edən dövlət olaraq Fransa hökuməti tərəfindən Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərinin təhlükəsizliyinin lazımi səviyyədə təmin olunmamasının bu ölkə tərəfindən diplomatik əlaqələr haqqında 1961-ci il tarixli Vyana Konvensiyasından irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi kimi dəyərləndirildiyi bildirilib.
Fransa Respublikasının səlahiyyətli qurumlarından bu ölkənin ərazisində yerləşən Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərinin və Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin mühafizəsinin lazımi qaydada təşkil edilməsi, indiyə qədər törədilmiş zorakılıq aktlarının hərtərəfli araşdırılması və təqsirkar şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi, Səfirliyin inzibati binasına vurulmuş ziyanın aradan qaldırılması və müvafiq təzminatın ödənilməsinin təmin olunması tələb edilib.
Fransa səfiri Azərbaycan səfirliyinə qarşı baş verən hadisənin təəssüf doğurduğunu bildirib və Azərbaycan tərəfinin müraciətini Fransanın səlahiyyətli orqanlarına çatdıracağını qeyd edib.

No:469/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on summoning the Ambassador of the French Republic to the Republic of Azerbaijan to the Ministry
On October 3, 2022, Zacharie Gross, the French ambassador to Azerbaijan, was summoned to the Ministry. Diplomatic note of protest was presented to the Ambassador regarding another act of vandalism committed by radical Armenian groups against the Azerbaijani embassy in France on October 1, 2022.
The recent increase of the number of attacks committed by radical Armenian groups living in France against the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan in France was noted.
It was brought up that another such attack took place at night on October 1, 2022, when a group of radical Armenians threw red paint and wrote insulting words against Azerbaijan on the building of the Embassy.
The incident occurred as a result of the French government’s inaction in taking the necessary measures towards ensuring the security of the Embassy and its personnel. It was noted that demands were repeatedly expressed on various levels towards relevant state institutions of France in this regard.
It was stated that the failure of the French government as the host state, to ensure the security of the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan at an adequate level, is considered a neglect of its obligations under the 1961 Vienna Convention on diplomatic relations by Azerbaijan.
French Republic was requested to organize the security of the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Cultural Center, to thoroughly investigate the acts of violence committed so far and bring the perpetrators to justice, to alleviate the damage caused to the Embassy's building as well as to ensure the appropriate compensation of the damage.
French ambassador expressed regret for the incident and noted that the appeal of Azerbaijan will be delivered to the relevant institutions of France.