No:463/24, Polşanın müvəqqəti işlər vəkilinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
28 noyabr 2024 11:52
28 noyabr 2024-cü il tarixində Polşanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Mixal Qreçilo Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, Azərbaycan tərəfinin xəbərdarlıqlarına baxmayaraq, Polşa Prezidenti Anjey Dudanın Ermənistan-Azərbaycan sərhəd bölgəsinə, hələ də Ermənistanın işğalı altında olan Kərki kəndinə yaxın əraziyə səfər edərək, Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyası ilə birgə Azərbaycan əleyhinə təbliğatda iştirakına etiraz bildirilib.
Sözügedən missiyanın regional sabitlik, habelə Azərbaycanla Ermənistan arasında etimad quruculuğuna töhfə vermək kimi bəyan edilmiş məqsədlərinə zidd olaraq, Azərbaycan əleyhinə alət kimi geniş şəkildə sui-istifadə olunduğu xatırlanıb.
Bu təxribatın Azərbaycan-Polşa münasibətlərinə zidd olduğu, Azərbaycanın legitim təhlükəsizlik maraqlarına təsir edən bu kimi addımlardan çəkinməyin zəruri olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:463/24, Press release on summoning of Michal Greczylo, Chargé d'Affaires of Poland in Azerbaijan to the Ministry of Foreign Affairs
28 November 2024 11:52
On 28 November 2024 Michal Greczylo, Chargé d'Affaires of Poland in Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, the protest was raised against the visit of the Polish President Andrzej Duda to the Armenia-Azerbaijan border region, near the village of Kerki, which is still under Armenian occupation, where he participated in anti-Azerbaijani propaganda together with the European Union Mission to Armenia, despite pre-warnings of Azerbaijani side.
It was recalled that contrary to its declared purposes of contributing to stability in the region and confidence-building between Azerbaijan and Armenia, the mission is being widely exploited as an anti-Azerbaijani propaganda tool.
It was emphasized that this provocation contradicts Azerbaijani-Polish relations and that it is necessary to refrain from such steps that affect the legitimate security interests of Azerbaijan.