No:461/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Bağer Qalibaf ilə görüşü barədə məlumatı
10 dekabr 2020 09:30
İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Bağer Qalibaf ilə görüşü baş tutub.
İslam Şurası Məclisinin sədri Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsini sülh və davamlı təhlükəsizliyin həyata keçirilməsi istiqamətində vacib addım adlandırdı. O, İran və Azərbaycan arasında hərtərəfli əməkdaşlıq səviyyəsinin artırılmasının əhəmiyyətini qeyd edərək, bunun üçün mövcud müxtəlif potensiallardan istifadə olunmasını vurğulayıb.
İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Bağer Qalibaf Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, mədəni və digər əməkdaşlıq səviyyələrinin, habelə sərhədlərarası əməkdaşlığın artırılmasından bəhs edib.
Nazir Ceyhun Bayramov İranın nüvə aliminin terror nəticəsində qətlə yetirilməsi ilə bağlı başsağlığı bildirib. O, Azərbaycanın terrorçuluğun bütün forma və təzahürlərini pislədiyini qeyd edib və bu terror aktının qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Nazir Azərbaycanın 44 gün davam edən Vətən Müharibəsindən bəhs edərək, İran İslam Respublikasının yüksək səviyyəli nümayəndələrinin, o cümlədən İran İslam İnqilabı Ali Rəhbərinin, Prezidentin, eləcə də deputatların dəstək mövqelərini məmnunluqla vurğulayıb.

No:461/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the Islamic Parliament of Iran Mohammed Baqer Qalibaf
10 December 2020 09:30
In the framework of his official visit to the Islamic Republic of Iran, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the President of the Islamic Parliament of Iran Mohammed Baqer Qalibaf.
The President of the Islamic Parliament named the liberation of Azerbaijani territories an important step towards peace and lasting security. Noting the importance of increasing the level of comprehensive cooperation between Iran and Azerbaijan, he emphasized various existing potentials to be used for this purpose.
The President of the Islamic Parliament Mohammed Baqer Qalibaf spoke about increasing the level of economic, cultural and other cooperation, as well as cross-border cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran.
Minister Jeyhun Bayramov expressed condolences over the assassination of an Iranian nuclear scientist as a result of a terror attack. He noted that Azerbaijan condemns all forms and manifestations of terrorism and highlighted the unacceptability of this terror act.
Speaking about the 44-day Patriotic War in Azerbaijan, the Minister noted with satisfaction the support of high-level representatives of the Islamic Republic of Iran, including the Supreme Leader of the Islamic Revolution of Iran, the President and Members of the Parliament.