No:456/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının Ümumi Müzakirələri çərçivəsində səsləndirdiyi bəyanat
24 sentyabr 2022 23:18
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Nyu-York şəhərində keçirilən BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının “Dönüş məqamı: bir-biri ilə əlaqəli çağırışların transformativ həlli yolları” mövzusunda Ümumi Müzakirələri çərçivəsində səsləndirdiyi bəyanat
24 sentyabr 2022-ci il
Öncə, Zati-aliləri Kasaba Kőrösini Baş Assambleyanın 77-ci Sessiyasına sədrlik etməyə başlaması münasibətilə təbrik edir və ona olduqca məsuliyyətli vəzifədə uğurlar arzulayıram. Cənab Kőrösi fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan Respublikasının tam dəstəyinə arxalana bilər. Həmçinin, sədrliyini başa vuran Prezident, Zati-aliləri cənab Abdulla Şahidə ötən il rəhbərliyi zamanı sərf etdiyi böyük əməyinə görə öz təşəkkürümü ifadə etmək istəyirəm.
Azərbaycan mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqinə verdiyi töhfəsi ilə tanınır. 2008-ci ildə Azərbaycan hökumətinin BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Avropa Şurası, YUNESKO, İSESKO və digər təşkilatlarla birgə başlatdığı “Bakı Prosesi” dialoq və mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq üçün standartları və onun gündəliyini müəyyən etmişdir. Mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində Bakı Prosesinin mühüm rolu BMT Baş katibinin hesabatlarında da qeyd olunub.
Bakı Prosesinin uğurlu təcrübəsinə əsaslanaraq, Azərbaycan, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı və İSESKO ilə birlikdə 2021-ci ilin iyun ayında davamlı sülh, mədəni irsin inkişafı və qorunmasına töhfə vermək məqsədilə “Mədəniyyət üçün Sülh” qlobal çağırışı adlı yeni beynəlxalq təşəbbüsün əsasını qoymuşdur. Bu təşəbbüsün də eyni dərəcədə uğurlu olacağına inanır və bütün ölkələri və beynəlxalq təşkilatları bu layihəyə qoşulmağa dəvət edirik.
Dünya COVİD-19 pandemiyasının gətirdiyi ciddi problemlərlə üzləşməkdə davam edir. Peyvəndləmənin miqyasının genişləndirilməsi və dünya əhalisinin yeni reallıqlara uyğunlaşmasının COVİD-19 pandemiyasından sonrakı dövr üçün ümidlər yaratmasına baxmayaraq, ciddi problemlər hələ də qalmaqdadır.
Pandemiyanın səbəb olduğu bütün təcili və uzunmüddətli çağırışlar qlobal əməkdaşlıq və həmrəylik üçün hərtərəfli çərçivə təmin edəcək yüksək səviyyəli siyasi iştirakla dəstəklənən yeni mexanizmləri zəruri edir.
Azərbaycan ilk vaxtlardan etibarən həm milli, həm də Qoşulmama Hərəkatının Sədri qismində pandemiyaya qalib gəlmək üçün daha böyük qlobal həmrəyliyin tərəfdarı olmuşdur və bu məqsədlə bir sıra qlobal təşəbbüslər irəli sürmüşdür. Prezident İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində COVİD-19 pandemiyasına cavab olaraq BMT Baş Assambleyasının Xüsusi Sessiyasının çağırılması təşəbbüsü BMT-yə üzvlüyün geniş dəstəyini qazanıb. Qoşulmama Hərəkatı adından Azərbaycan, həmçinin üzv dövlətlərin böyük dəstəyi ilə BMT Baş Assambleyası və İnsan Hüquqları Şurasında qəbul edilmiş COVID-19 peyvəndlərinə bərabər, əlverişli, vaxtında və universal əlçatanlığın təmin edilməsinə dair qətnamələri müzakirəyə çıxarıb.
Azərbaycan ölkə daxilində effektiv peyvəndləmə kampaniyası ilə yanaşı, ehtiyacı olan ölkələrə əhəmiyyətli miqdarda COVİD-19 peyvəndləri bağışlamışdır. Biz pandemiya ilə mübarizə üçün 80-dən çox ölkəyə beynəlxalq yardım göstərmişik.
Pandemiyanın nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və COVİD-19 pandemiyasından sonrakı qlobal bərpa üçün səylərimizin birləşdirilməsinə yönəlmiş fəaliyyətimizi davam etdirəcəyik. Azərbaycan Prezidenti bununla əlaqədar olaraq BMT-nin pandemiyadan sonrakı qlobal bərpa üzrə Yüksək Səviyyəli Panelinin yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib və bu, yaxın aylarda Bakıda keçiriləcək COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizə üzrə Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupunun qarşıdan gələn Zirvə Görüşündə müzakirə olunacaq mövzulardan biri olacaq.
Müstəqilliyini əldə etdikdən sonra Azərbaycan öz torpağında təhlükəsizlik çağırışları ilə üzləşmiş bir ölkədən qlobal təhlükəsizliyə töhfə verən ölkəyə çevrilərək uzun bir yol keçmişdir. Bu yolda Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının güclü və etibarlı tərəfdaşı olub, onu qətiyyətlə dəstəkləyib və onun fəaliyyətinə fəal töhfə verib.
Azərbaycan həm milli imkanları, həm də Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədri kimi sülh və təhlükəsizliyə, beynəlxalq hüquqi nizamın möhkəmləndirilməsinə, dialoqun, qlobal həmrəyliyin və çoxtərəfliliyin gücləndirilməsinə töhfə verməyə davam etməkdə maraqlıdır.
Biz, həmçinin qlobal fəaliyyəti canlandırmaq, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinə və çoxtərəfliliyə kollektiv öhdəliyi nümayiş etdirmək üçün fürsət kimi Gələcəyin Zirvə görüşünü, onun hökumətlərarası danışıqlar yolu ilə əldə edilmiş nəticəsini və Sülh üçün Yeni Gündəliyi gözləyirik.
Azərbaycan BMT-nin Davamlı İnkişaf üzrə 2030-cu il Gündəliyinə tam sadiqdir. Bu məqsədlə biz 2030-cu ilə qədər olan yeni inkişaf strategiyasını işə saldıq; bu strategiya öz növbəsində 2030-cu il gündəliyinə uyğunlaşdırılıb. Son bir ildə Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq baxımından daha da irəliləyib və BMT-nin 2022-ci ilədək Davamlı İnkişaf Hesabatında ilk 50 ölkə sırasında yer alıb. Azərbaycan ECOSOC-un himayəsi altında keçirilən Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumda üç Könüllü Milli İcmal təqdim edən 12 ölkə arasındadır.
Yaşıl və dairəvi iqtisadiyyata keçid etmək üçün iqtisadiyyatımızın yenidən qurulmasında transformasiya xarakterli dəyişiklikləri davam etdiririk. Təmiz ətraf mühit və yaşıl inkişaf yeni milli inkişaf strategiyamızın beş prioritet sahəsindən biri kimi müəyyən edilmişdir. İqtisadiyyatımızda neft-qaz sektorunun mühüm rol oynamasına baxmayaraq, bu keçid inkişaf gündəmimizdə yüksək yer tutur. Məhz bu xüsusda 2022-ci ilin birinci yarısında Azərbaycanın qeyri-neft sektoru 11 faiz artaraq ÜDM-in 7,2 faiz artmasına təkan verib.
Hazırda Azərbaycan beynəlxalq bazarlara etibarlı karbohidrogen ixracatçısı olmaqla yanaşı, davamlı enerjini inkişaf gündəliyinə tədricən daxil edən nadir ölkələrdən biridir. Bununla əlaqədar olaraq biz, o cümlədən alternativ və bərpa olunan enerjinin yeni elementlərini tətbiq etməklə profilimizi artıracağıq. Bu yaxınlarda imzalanmış Aİ-Azərbaycan arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Memorandum Azərbaycanın qlobal enerji təhlükəsizliyinə konstruktiv töhfəsinin yaxşı nümunəsidir.
Davamlılıq, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə münaqişədən sonrakı yenidənqurma və reabilitasiya fəaliyyətlərində də əsas istiqamətə çevrilmişdir. Müasir şəhərsalma üsulları, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” anlayışları tətbiq edilməklə indi sıfırdan yeni şəhər və kəndlər salınır. Müharibədən sonra artıq dövlət büdcəsindən bu məqsədlər üçün 3 milyard ABŞ dolları ayrılıb və Azərbaycan gələcəkdə daha çox sərmayə qoymaqda maraqlıdır. Azad edilən ərazi “yaşıl enerji zonası” elan edilib.
Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşən Azərbaycan yüksəlişdə olan tranzit ölkədir. Azərbaycan ərazisindən keçən dəhlizlər və marşrutlar yüksək səviyyəli infrastruktur və sürətli, təhlükəsiz tranzit trafiki baxımından nəqliyyat operatorları və biznes subyektləri üçün rəqabət üstünlükləri təklif edir.
Bu il Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Millətlər Təşkilatına üzvlüyünün 30 ili tamam olur. Azərbaycan BMT ailəsinin bir hissəsi olduqdan sonra BMT Nizamnaməsinin və beynəlxalq hüququn prinsip və məqsədlərinə möhkəm sadiqliyini ardıcıl olaraq nümayiş etdirib.
Biz, Azərbaycan ilə bağlı BMT-nin müdafiə etdiyi prinsiplər kobud şəkildə pozulduğu zaman BMT-yə daxil olduq. Həmin çətin anlarda BMT, Nizamnaməsində təsbit olunmuş əsas dəyərlərin müdafiəsində Azərbaycanın yanında olub.
Azərbaycan 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistanın əsasını ərazi iddiaları, beynəlxalq hüququn yanlış şərhi, uydurma tarixi hekayələr və irqçi motivlər təşkil edən təcavüzündən ciddi zərər çəkib. Hələ o zaman BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası yekdilliklə Azərbaycanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına öz dəstəyini ifadə etmiş və bütün işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb etmişdi. Baş Assambleya da belə etdi.
Təcavüz zamanı Ermənistan Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal edib. 20 min azərbaycanlı qətlə yetirilib, 1 milyondan çox insan qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Həm mülki, həm də hərbçi olmaqla itkin düşmüş 4000-ə yaxın Azərbaycan vətəndaşının taleyi hələ də qeyri-müəyyəndir.
Ermənistan Azərbaycanın ətraf mühitinə uzunmüddətli zərər vurub. Həmçinin Azərbaycanın minlərlə mədəni irs nümunəsi Ermənistan tərəfindən dağıdılıb, talan edilib və ya mənimsənilib. Bu ilin əvvəlində İSESKO Azərbaycana işğaldan azad edilmiş ərazilərində Mədəni İrsin Mühafizəsi Vəziyyətinin Qiymətləndirilməsini həyata keçirmək üçün texniki missiya göndərib. Onilliklər ərzində Azərbaycan Ermənistanı regionda mədəni irsin qorunması və mühafizəsi üzrə qiymətləndirmə və məsləhətlər vermək üçün müstəqil, şəffaf YUNESKO missiyasını dəstəkləməyə çağırıb. Azərbaycan ərazisinin Ermənistan tərəfindən işğalı 2020-ci ildə başa çatsa da, hələ də YUNESKO-nun missiyası gəlməyib və mən bir daha belə bir missiyanın həyata keçirilməsinə açıq şəkildə çağırıram.
Pozuntuların və dağıntıların miqyası azərbaycanlı mülki şəxsləri terrora məruz qoymaq, qətlə yetirmək və qovmaq, Azərbaycanın bütün izlərini bu ərazilərdən silmək kimi aydın niyyət və məqsədin olduğunu nümayiş etdirir.
Təxminən 30 il ərzində etnik təmizləmə həyata keçirən Ermənistan azərbaycanlıların geri qayıtmasının qarşısını almaq və bu ərazilərin ilhaqını təmin etmək məqsədi ilə beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq, Ermənistandan və üçüncü ölkələrdən erməniləri kütləvi şəkildə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürməklə qanunsuz məskunlaşma siyasətini həyata keçirib.
Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) himayəsi altında münaqişələrin həlli səyləri heç bir nəticə verməyib.
Təxminən 30 il ötdükdən sonra, 2020-ci ilin payızında Azərbaycan Ermənistanın növbəti irimiqyaslı hərbi təxribatına cavab olaraq və BMT Nizamnaməsi ilə üzv dövlətlərə verilən ayrılmaz hüquqları rəhbər tutaraq əks-hücum əməliyyatına başlayıb. Nəticədə Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 2020-ci il noyabrın 10-da imzaladığı Üçtərəfli Bəyanata uyğun olaraq, Azərbaycan öz ərazilərini işğaldan azad edib və üç onillikdən bəri davam edən silahlı münaqişə hərbi-siyasi yolla həll edilib.
Üçtərəfli Bəyanat Ermənistan və Azərbaycan arasında bütün hərbi fəaliyyətlərin başa çatdığını elan etdi. O, regionda sülhün möhkəmləndirilməsi üçün bütün erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazisindən tamamilə çıxarılması, məcburi köçkünlərin geri qaytarılması və regionda bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin açılması kimi parametrləri müəyyən etdi.
İndi Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərində misli görünməmiş bərpa və yenidənqurma fəaliyyətlərinə başlayıb və onların tam reinteqrasiyası prioritet təşkil edir. Bu cür fəaliyyətlərin məqsədi nəhayət, yüz minlərlə məcburi köçkünün təhlükəsiz və ləyaqətlə öz evlərinə qayıtmasına və münaqişənin təsirinə məruz qalmış ərazilərdə dinc həyatı təmin etməyə imkan yaratmaqdır. Bu günlərdə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə ilk ailələr qayıdıb.
Azərbaycan etnik, dini və ya hər hansı digər mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün Azərbaycan vətəndaşları ilə eyni hüquq və azadlıqları təmin etməklə, münaqişənin təsirinə məruz qalmış ərazilərdə yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarını da öz siyasi, sosial, iqtisadi məkanına yenidən inteqrasiya etməkdə qətiyyətlidir. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası bununla bağlı möhkəm hüquqi bazanı təmin edir.
Davam edən bərpa və yenidənqurma işlərinə və məcburi köçkünlərin təhlükəsiz geri qayıtmasına əsas maneələrdən biri işğaldan azad edilmiş ərazilərin mina və digər partlayıcı qurğularla kütləvi şəkildə çirklənməsi və Ermənistanın minalanmış ərazilər haqqında dəqiq və dolğun məlumat verməkdən davamlı imtina etməsidir. Ermənistan işğalın davam etdiyi illər ərzində və Azərbaycan ərazilərindən öz qüvvələrini çıxararkən həmin əraziləri ağır və fərq qoymadan mina və digər partlayıcı maddələr ilə çirkləndirmişdir. Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından indiyədək mina partlayışları nəticəsində 240-dan çox Azərbaycan vətəndaşı və hərbçisi həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Azərbaycanın minalarla mübarizədə milli imkanlarını və səylərini daha da gücləndirmək və artırmaq üçün məqsədyönlü və davamlı beynəlxalq texniki və maliyyə yardımı ilə yanaşı, mina sahələrinin xəritələrinin əldə edilməsi də insanların həyatını xilas etmək və sülhü möhkəmləndirmək baxımından çox vacibdir. Bu xüsusda, BMT-nin davamlı dəstəyi, adekvat və proqnozlaşdırıla bilən mina fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi zəruridir.
Azərbaycan regional sülh, sabitlik və inkişafa sadiqdir. Ermənistan və Azərbaycan arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinin qurulması tamhüquqlu regional normallaşma yolu ilə təhlükəsiz, sabit və firavan Cənubi Qafqazın qurulmasının açarıdır.
Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparmaq və münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərdə sakinlərin reinteqrasiyasını həyata keçirməklə yanaşı, bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyini qarşılıqlı əsasda tanıma və hörmət əsasında Ermənistan ilə dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması prosesinə start verib.
Azərbaycan dəfələrlə Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi üzrə danışıqlara başlamağa hazır olduğunu bəyan edib və bu məqsədlə öz milli nümayəndə heyətini yaradıb.
Eyni zamanda Azərbaycan, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinin başlanması, nəqliyyat və kommunikasiya əlaqələrinin açılması, o cümlədən beynəlxalq nəqliyyat şəbəkəsinin tərkib hissəsi olan Zəngəzur dəhlizinin yaradılması istiqamətində səylər göstərmişdir.
Son aylar ərzində Ermənistan və Azərbaycan arasında birbaşa dialoq da daxil olmaqla təmaslarda dinamikanın artmasına baxmayaraq, Ermənistan, görünür, danışıqların imitasiyasına dair keçmiş təcrübəsinə sadiq qalır və öhdəliklərini vicdanla yerinə yetirmək əvəzinə, tez-tez təxribatlara əl atır, gərginlik yaradır və Azərbaycanla davam edən normallaşma prosesinə xələl gətirir.
10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyanatda nəzərdə tutulduğu kimi, Ermənistan silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən tam olaraq çıxarmayıb və Azərbaycan ərazilərində müxtəlif hərbi fəaliyyətləri, o cümlədən minaların yerləşdirilməsini davam etdirir. Son zamanlar Azərbaycanın Laçın rayonunda 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal edilmiş çoxlu sayda piyada əleyhinə minalar aşkar edilib.
Ermənistan bir sıra siyasi və hərbi təxribatlardan sonra, xüsusən də iki ölkə liderlərinin dördüncü Brüssel görüşündən sonra sentyabrın 12-dən 13-nə keçən gecə şərti dövlət sərhədi xətti boyunca gecə vaxtı və mürəkkəb relyefdən istifadə edərək Azərbaycanın hərbi mövqeləri arasındakı yollarda mina yerləşdirərək növbəti irimiqyaslı hərbi təxribata əl atıb.
Daha sonra Ermənistan müxtəlif çaplı silahlardan istifadə edərək Azərbaycan mövqelərini atəşə tutmuşdur ki, bu da Azərbaycan hərbi qulluqçuları arasında itkilərə səbəb olmuş, hərbi infrastrukturuna xeyli ziyan vurmuşdur.
Azərbaycan öz suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı təhlükənin neytrallaşdırılması, şəxsi heyətin, eləcə də ərazidə yenidənqurma işlərində iştirak edən mülki heyətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün adekvat tədbirlər həyata keçirib. Azərbaycan silahlı qüvvələri son dərəcə təmkin və peşəkarlıq nümayiş etdirərək, Azərbaycan mövqelərinə hücumların qarşısını almaq üçün yalnız Ermənistanın atəş nöqtələrini yüksək dəqiqlikli silahlarla hədəfə alıb.
Ermənistan açıq şəkildə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini manipulyasiya etmək üçün gərginliyin daha da artmasına cəhd edib. Belə ki, sentyabrın 13-də Ermənistan, razılaşdırılmış atəşkəsə məhəl qoymayaraq Azərbaycan ərazisini yüksək çaplı silah və artilleriyadan atəşə tutmağa davam edib. Nəticədə Azərbaycan tərəfində 80 hərbçi həlak olmuş, 282 hərbçi və 2 mülki şəxs yaralanmışdır.
Ermənistanın bu cür təhlükəli hərəkətlərinə zidd olaraq, Azərbaycan son dərəcə təmkinli davranıb, müvafiq beynəlxalq tərəfdaşlarla təmaslar da daxil olmaqla bir sıra addımlar atıb, atəşkəs rejiminin bərpası üçün xoş niyyət və həqiqi iradə nümayiş etdirib.
Nəhayət, atəşkəs Ermənistan və Azərbaycan arasında birbaşa rabitə kanalları vasitəsilə sentyabrın 14-də saat 20:00-dan etibarən bərpa edilib və hər iki tərəfin də təsdiq etdiyi kimi, atəşkəs davam etdirilir.
Gərginlikdən sonra Azərbaycan humanitar nəticələrin aradan qaldırılması ilə məşğuldur və bu kontekstdə birtərəfli qaydada həlak olmuş hərbi qulluqçuların qalıqlarını Ermənistana qaytarmağa hazır olduğunu bəyan edib və bununla bağlı BQXK-nı məlumatlandırıb.
Azərbaycan gərginliyin mövcudluğunda maraqlı deyil və ola da bilməz. Əslində, son hərbi əməliyyatlar münaqişədən sonra irimiqyaslı investisiya, reabilitasiya və yenidənqurma layihələrinin həyata keçirildiyi ərazilərə yaxın yerdə baş verib.
Bundan əlavə, son gərginlik Ermənistandan son 30 ildə müşahidə etdiyimiz nümunəyə çox uyğun gəlir. Ermənistan hər dəfə sıçrayışa nail olmaq üçün həlledici mərhələdə lazımi qərarlar qəbul etmək məsuliyyətindən yaxa qurtarmaq vasitəsi kimi analoji ciddi təxribata əl atırdı.
Biz arzu edərdik ki, Ermənistanın indiki rəhbərliyi öz sələflərinin regionda sülh və təhlükəsizlik imkanları pəncərəsini bir daha qəsdən bağlamaq yolu ilə getməsin.
Azərbaycan öz suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə, eləcə də vətəndaşlarının təhlükəsizliyinə qarşı hər hansı təhlükəni dəf etməkdə qətiyyətlidir və Ermənistanı vəziyyəti daha da gərginləşdirməkdən çəkinməyə çağırır. Əvəzində Ermənistan mehriban qonşuluq münasibətlərinin qurulması yolu ilə regionda proqnozlaşdırıla bilən sabit vəziyyət yaratmaq üçün davam edən normallaşma prosesinə konstruktiv şəkildə qoşulmalıdır.
Bu kontekstdə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin 2022-ci il avqustun 31-də Brüsseldə Aİ Şurasının sədri ilə keçirilən dördüncü görüşündə əldə olunan razılığa əsasən, Azərbaycan təxirə salmadan Ermənistana sülh müqaviləsi üzrə praktiki işə başlamağa hazır olduğunu bir daha bəyan edib. Görüşdən dərhal sonra biz Ermənistana belə danışıqlar üçün konkret tarix və məkan təklif etdik.
İki gün əvvəl biz Ermənistan Baş nazirinin burada səsləndirdiyi bəyanatı dinlədik. Təəssüflər olsun ki, bu, erməni tərəfinin normallaşma əvəzinə qarşıdurmanı davam etdirməyə niyyətli olduğunu nümayiş etdirən növbəti bir sübut oldu. Azərbaycanda biz hesab edirik ki, regionumuz kifayət qədər qarşıdurma, dağıntılar və iztirablar görüb. Hər iki xalqın münaqişədən sonrakı normallaşmaya tam şəkildə qoşulmasının vaxtıdır, beləliklə, nəhayət, tariximizin faciəli səhifəsini çevirib uşaqlarımız üçün daha yaxşı gələcək qurmağa başlaya bilərik. Azərbaycan tərəfi öhdəliklərinə sadiqdir. Ümid edirik ki, Ermənistan nəhayət konstruktiv şəkildə qarşılıq verəcək və danışıqlara səmimi şəkildə qoşulacaq.
Ərazilərini uzunmüddətli xarici hərbi işğaldan azad edən Azərbaycan onların mümkün olan ən yüksək standartlara uyğun olaraq tam şəkildə yenidən qurulması və yenidən inteqrasiyası istiqamətində səylərini əsirgəməməkdə əzmlidir. Eyni zamanda, ölkəmiz istər qlobal enerji təhlükəsizliyinə töhfə vermək, COVİD-19 pandemiyasına qarşı mübarizəyə kömək etmək, istərsə də davamlı inkişafı təşviq etmək olsun, bütün müvafiq sahələrdə beynəlxalq birliyin məsul üzvü rolunu oynamağa davam edəcək. Biz inanırıq ki, qloballaşan dünyada heç bir ölkə ada deyil və biz buna uyğun hərəkət edirik.

No:456/22, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the General Debate of the 77th session of the UN General Assembly
at the General Debate of the 77th session of the UN General Assembly
“A watershed moment: transformative solutions to interlocking challenges”
New York, 24 September 2022
First, I would like to extend congratulations to His Excellency Csaba Kőrösi on assuming Presidency of the 77th session of the General Assembly and wish him every success in this highly responsible capacity. Mr. Kőrösi can count on full support of the Republic of Azerbaijan throughout his tenure. I also wish to thank outgoing President, His Excellency Mr. Abdulla Shahid, for his hard work over the past year.
Azerbaijan is well-known for its contribution to promoting intercultural and interfaith dialogue. The Baku Process launched in 2008 by the Government of Azerbaijan together with the UN Alliance of Civilizations, Council of Europe, UNESCO, ISESCO and others, has set standards and agendas for the dialogue and intercultural cooperation. The important role of the Baku Process in advocating for dialogue among cultures was recognized in the reports of the UN Secretary-General.
Based on the successful experience of the Baku Process, Azerbaijan in partnership with the UN Alliance of Civilizations and ISESCO launched in June 2021 a new international initiative entitled “Peace4Culture” Global Call, the aim of which is to contribute to the sustainable peace, development and protection of cultural heritage. We believe that this initiative will be equally successful, and invite all countries and international organizations to join this project.
The world continues to face serious challenges that the COVID-19 pandemic has brought. Despite the fact that expanding vaccination rates and increasing adaptivity of the global population to new realities give glimpse of hope for the post-COVID period, serious challenges remain.
All immediate and long-term challenges brought by the pandemic necessitate new mechanisms supported by high-level political engagement that would provide a comprehensive framework for global cooperation and solidarity.
From the very beginning Azerbaijan in its both national and the NAM Chair capacities has been advocating for greater global solidarity to overcome the pandemic, and put forward a number of global initiatives to that end. The initiative of President Ilham Aliyev, in his capacity as Chair of the Non-Aligned Movement, to convene a Special Session of the UN General Assembly in response to the COVID-19 pandemic, enjoyed broad support of the UN membership. On behalf of NAM Azerbaijan also tabled resolutions on ensuring equal, affordable, timely and universal access to COVID-19 vaccines, which were adopted at the UN General Assembly and Human Rights Council with an overwhelming support of Member States.
Along with effective vaccination campaign within the country, Azerbaijan has donated significant amount of COVID-19 vaccines to the countries in need. We have provided international assistance to more than 80 countries to combat the pandemic.
We will continue our endeavors aimed at further strengthening international cooperation in addressing the consequences of the pandemic and consolidating efforts for global recovery from the COVID-19. The President of Azerbaijan, in this regard, has initiated the establishment of High-level UN Panel on post-pandemic global recovery, which will be among the topics to be elaborated on at the upcoming Summit-level Meeting of the NAM Contact Group in response to COVID-19 to be held in Baku in coming months.
Since gaining its independence Azerbaijan has made a long journey, transforming from a country, imposed with the security challenges on its own soil, into a contributor to the global security. Along the way Azerbaijan has been a strong and reliable partner of the United Nations, staunchly supported it and actively contributed to its activities.
Both in its national capacity and as current Chair of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan is keen to continue contributing to peace and security, strengthening the international legal order, and enhancing dialogue, global solidarity and multilateralism.
We also look forward to the Summit of the Future, its inter-governmentally negotiated outcome and a New Agenda for Peace as an opportunity to reinvigorate global action, reflect on collective commitment to the Charter of the United Nations and multilateralism.
Azerbaijan is fully committed to 2030 Agenda for Sustainable Development. We launched the new development strategy up to 2030, which goes hand in hand with the 2030 Agenda. Over the last year Azerbaijan has progressed further in terms of SDG achievement and was ranked in top 50 countries in the UN 2022 Sustainable Development Report. Azerbaijan is among 12 countries, which submitted three Voluntary National Reviews in the High-Level Political Forum, held under the auspices of ECOSOC.
We pursue transformational changes in remodeling our economy to make transition to green and circular economy. The clean environment and green growth have been identified as one of the five priority areas of our new national development strategy. This transition stands high on our development agenda despite the fact that the oil and gas sector plays a significant role in our economy. It is against this backdrop that the non-oil sector of Azerbaijan rose by 11 percent in the first half of 2022, triggering the increase in our GDP by 7.2 percent.
Currently, Azerbaijan is one of the few countries worldwide gradually mainstreaming the sustainable energy in its development agenda, while being a reliable hydrocarbons exporter to the international markets. We will increase our profile in this regard, including through introducing new elements of alternative and renewable energy as well. A recently concluded EU-Azerbaijan MoU on a strategic partnership in the field of energy is a good example of Azerbaijan’s constructive input into global energy security.
Sustainability has also been mainstreamed in post-conflict reconstruction and rehabilitation activities in the liberated territories, as well. New cities and villages are now being built from the scratch by applying modern urban planning methods, the concepts of "smart city" and "smart village".  After the war 3 billion USD have already allocated from the state budget for these purposes, and Azerbaijan is keen to invest even more in the future. The liberated area was designated a “green energy zone”.
Positioned at the crossroads of North-South and East-West transport corridors, Azerbaijan is a rising transit country. Corridors and routes passing through Azerbaijan offer competitive advantages for the transport operators and businesses in terms of high-end infrastructure and fast, secure transit traffic.
This year marks 30th anniversary of admission of the Republic of Azerbaijan to the membership in the United Nations. Since becoming part of the UN family, Azerbaijan has consistently demonstrated its strong commitment to the principles and purposes of the UN Charter and international law.
We joined the UN, when the very principles, which the UN stands for, have been blatantly violated in relation to Azerbaijan. In those difficult times the UN stood with Azerbaijan in defending the core values enshrined in its Charter.
Azerbaijan has seriously suffered from the aggression by Armenia in the early 1990s, at the core of which were groundless territorial claims, misinterpretation of international law, fabricated historical narratives and racist motivations. Back then, the United Nations Security Council unanimously expressed its support to the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan, and demanded the withdrawal of all occupying forces from Azerbaijani territories. So did the General Assembly.
In course of aggression Armenia occupied 20 percent of Azerbaijan’s territory. 20 thousand Azerbaijanis have been killed, more than 1 million have become refugees and IDPs. Almost 4,000 citizens of Azerbaijan, both civilians and military, still remain missing in connection with the conflict.
Armenia has inflicted long-term damage on the environment in Azerbaijan. Also, thousands of cultural heritage objects of Azerbaijan have been destroyed, plundered or misappropriated by Armenia. Earlier this year, ISESCO has sent a technical mission to Azerbaijan to undertake a post-conflict State of Conservation Assessment of the Cultural Heritage in its liberated territories. For decades, Azerbaijan has called on Armenia to support an independent, transparent UNESCO mission to assess and advise on the protection and preservation of cultural heritage in the region. Although Armenian occupation of Azerbaijan’s territory ended in 2020, a UNESCO mission has yet to arrive, and I once again publicly call for such a mission.
The scale of violations and destructions demonstrates the clear intent and purpose to terrorize, kill and expel Azerbaijani civilians, and erase all traces of Azerbaijan from these territories.
Within almost 30 years, Armenia, having committed ethnic cleansing, carried out illegal settlement policy by transferring Armenians en masse from Armenia and third countries to the occupied territories of Azerbaijan in a blatant violation of international humanitarian law, with the aim of preventing Azerbaijanis from return to their places of origin, and securing the annexation of these territories.
Conflict resolution efforts under the auspices of the Organization for Security and Cooperation in Europe yielded no results.
Almost 30 years on, in autumn 2020, Azerbaijan, in response to yet another large-scale military provocation of Armenia and guided by the inherent rights conferred upon the Member States by the UN Charter, launched a counter-offensive operation. As a result, Azerbaijan has liberated its territories and three-decades-old armed conflict has been resolved by military and political means in line with the Trilateral Statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia on November 10, 2020.
The Trilateral Statement announced the end of all military activities between Armenia and Azerbaijan. It set the parameters for consolidating peace in the region, such as complete withdrawal of all Armenian armed units from the territory of Azerbaijan; the return of displaced persons; and the unblocking of all economic and transport connections in the region.
Azerbaijan has now embarked upon unprecedented recovery and reconstruction activities in the liberated territories and prioritized their full reintegration. Such activities aim at finally enabling hundreds of thousands of IDPs to return to their homes in safety and dignity, and ensure peaceful life in conflict-affected territories. The first families have recently returned to the Aghali village in the liberated Zangilan district of Azerbaijan.
Azerbaijan is resolute to re-integrate its citizens of Armenian origin residing in conflict-affected territories into its political, social, economic space, guaranteeing the same rights and freedoms with all the citizens of Azerbaijan regardless of their ethnic, religious or any other affiliation. The Constitution of the Republic of Azerbaijan provides the solid legal framework in this regard.
One of the major impediments to the ongoing recovery and reconstruction efforts and safe return of displaced persons is a massive contamination of liberated territories by landmines and other explosive devices, and continued refusal by Armenia to provide accurate and complete information on mined areas. Over the years of occupation of and during withdrawal of its forces from Azerbaijani territories Armenia heavily and indiscriminately contaminated those areas with mines and other explosive hazards. Since the signing of Trilateral Statement more than 240 Azerbaijani civilians and military were killed or seriously injured by mine explosions.
Obtaining the maps of minefields along with the targeted and sustainable international technical and financial assistance to further strengthen and increase national mine action capacities and efforts in Azerbaijan are critically important to save lives and strengthen peace. The UN sustainable support and adequate and predictable mine action funding are indispensable.
Azerbaijan is committed to regional peace, stability and development. Establishment of good neighborly relations between Armenia and Azerbaijan is a key for building secure, stable and prosperous South Caucasus through full-fledged regional normalization.
Along with carrying out large-scale recovery and reconstruction works in the liberated territories, and pursuing reintegration of residents in conflict-affected territories, Azerbaijan has initiated the process of normalizing inter-State relations with Armenia based on mutual recognition and respect for each other’s sovereignty and territorial integrity within their state borders.
Azerbaijan has, on numerous occasions, expressed its readiness to start negotiations on peace treaty between Armenia and Azerbaijan, and has established its national delegation to that end.
Equally, Azerbaijan has undertaken efforts to start the process of delimitation and demarcation of state borders between Armenia and Azerbaijan, unblocking transportation and communication links, including the establishment of the Zangezur Corridor, which is a part of international transportation network.
Notwithstanding the increased dynamism in contacts, including direct dialogue between Armenia and Azerbaijan over past months, Armenia seems to stick to its past practice of imitation of negotiations, and instead of good faith implementation of its commitments, it frequently resorts to provocations and sabotage to exacerbate tensions and undermine ongoing normalization process with Azerbaijan.
Armenia has not fully withdrawn its armed forces from Azerbaijani territories as stipulated by November 10 Trilateral statement, and continues a variety of military activities within the territories of Azerbaijan, including planting landmines. Recently, massive number of anti-personnel mines produced in Armenia in 2021, have been found in the Lachin district of Azerbaijan.
Following a series of political and military provocations, especially after the fourth Brussels meeting between the leaders of the two countries, Armenia resorted to another large-scale military provocation along the undelimited state border line in the night from 12 to 13 September attempting to plant mines on the roads between the military positions of Azerbaijan, taking advantage of night time and complex terrain.
Further on, Armenia, using weapons of different caliber, opened fire on Azerbaijani positions, which caused losses among the military personnel of Azerbaijan, and inflicted significant damage upon its military infrastructure.
Azerbaijan took adequate measures to neutralize threat against its sovereignty and territorial integrity, to ensure safety of its personnel, as well as civilian personnel involved in reconstruction works in the area. The armed forces of Azerbaijan demonstrated utmost restraint and professionalism, and limited to targeting exclusively fire points of Armenia with high precision weapons to suppress its attacks on the positions of Azerbaijan.
Armenia clearly attempted a further escalation to manipulate the attention of international community. Thus, Armenia disregarded the ceasefire agreed on September 13 and continued shelling the territory of Azerbaijan, including with high-caliber weapons and artillery. As a result, Azerbaijan suffered further losses and casualties, included 80 servicemen killed, 282 servicemen and 2 civilians wounded.
Contrary to such reckless actions of Armenia, Azerbaijan exercised utmost restraint, took several steps, including through contacts with relevant international partners, and demonstrated good faith and genuine will to restore the ceasefire.
Eventually the ceasefire was restored effective of 8 pm on September 14 through direct communication channels between Armenia and Azerbaijan, and is being maintained, as confirmed by both sides.
In the aftermath of the escalation, Azerbaijan is engaged in addressing the humanitarian consequences and in this context declared its willingness to return to Armenia remains of deceased military personnel on a unilateral basis, and informed the ICRC accordingly.
Azerbaijan is not and cannot be interested in the tension. As a matter of fact, latest hostilities erupted in close proximity of areas where impressive large-scale post-conflict investment, rehabilitation and reconstruction projects are underway.
Furthermore, latest escalation of tension fits very well into the pattern we had observed over last 30 years from Armenia. Each time at the decisive stage to achieve a breakthrough Armenia resorted to similar serious provocation as a mean of escaping from responsibility of taking necessary decisions.
We would have wished that current leadership of Armenia is not following the path of its predecessors by deliberately closing for yet another time the window of opportunity for peace and security in the region.
Azerbaijan is resolute in further repelling any threat to its sovereignty and territorial integrity, as well as safety of its citizens, and urges Armenia to refrain from further escalating the situation. Instead, Armenia has to constructively engage in the ongoing normalization process in order to establish predictable stable situation in the region through establishment of good-neighborly relations.
In this context, following the agreement reached at the fourth meeting held on August 31, 2022 in Brussels of the leaders of Azerbaijan and Armenia with the President of the EU Council, Azerbaijan reiterated to Armenia its readiness to start practical work on the peace treaty without further delay. Immediately after the meeting, we proposed concrete date and venue to Armenia for such talks.
Two days ago we listened to the statement delivered here by the Prime Minister of Armenia. Regretfully, this was yet another evidence demonstrating that the Armenian side seems focused on continuing the confrontation instead of normalization. In Azerbaijan we believe that our region has seen enough confrontation, destruction and suffering. It is high time for both our nations to engage fully and wholeheartedly in the post-conflict normalization, so we can finally turn over the tragic page of our history and start building a better future for our children. The commitment of Azerbaijan side is there. We hope that Armenia will finally reciprocate constructively and engage genuinely into the negotiations.
Having liberated its territories from a long-term foreign military occupation, Azerbaijan is determined to spare no effort towards their full reconstruction and re-integration in accordance with the highest possible standards. At the same time, our country will continue playing a role of a responsible member of international community in all relevant fields, whether it is contributing to global energy security, helping fight against COVID pandemic or promoting sustainable development. We believe that in a globalized world no country is an island. And we act accordingly.