No:455/24, Nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT Parlament Assambleyasının vitse-prezidenti Pere Xuan Pons Sampietro ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
18 noyabr 2024 18:06
18 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ölkəmizə səfər edən ATƏT Parlament Assambleyasının (PA) vitse-prezidenti Pere Xuan Pons Sampietro ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və ATƏT arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, regional vəziyyət, habelə COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər ölkəmiz ilə ATƏT PA arasında intensiv dialoqun mövcudluğunun məmnunluq doğurduğunu, parlament diplomatiyasının, o cümlədən bu çərçivədə qarşılıqlı səfərlərin ümumi maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildiriblər.
İqlim dəyişikliyi təhdidinin insan təhlükəsizliyi və dayanıqlı inkişafa hədə olduğu, iqlim dəyişikliyinin bölgəmizdə və dünyamızda müşahidə olunan fəsadlarının aradan qaldırılması səylərinin gücləndirilməsi və bu istiqamətdə ən həssas qrupların dəstəklənməsinin COP29 sədrliyimizin prioriteti olduğu bildirilib.
Sədrliyimiz çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesində əldə olunan bir sıra uğurların, xüsusilə sessiyanın gündəliyinin ilk gündən razılaşdırılması, Paris Sazişinin 6.4-cü maddəsi üzrə razılıq əldə edilməsi və maliyyə institutları tərəfindən illik əsasda iqlim maliyyəsi öhdəliyinin 75 milyarddan 170 milyard ABŞ dollarına qədər artırılmasının məmnunluq doğurduğu qeyd edilib.
Qarşı tərəf, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi, Ermənistanın hərbi işğalının nəticələri, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə regional sülh prosesinin gedişatı barədə məlumatlandırılıb.
Vitse-prezident COP29 sədrliyi münasibətilə ölkəmizi təbrik edib, sədrlik fəaliyyətində uğurlar arzu edib. ATƏT çərçivəsində iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinə əhəmiyyət verildiyi diqqətə çatdırılıb.

No:455/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Pere Joan Pons Sampietro, Vice-President of the OSCE Parliamentary Assembly
18 November 2024 18:06
On 18 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Pere Joan Pons Sampietro, Vice-President of the OSCE Parliamentary Assembly (PA), who is on a visit to our country within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the meeting, issues standing on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the OSCE, the regional situation, as well as prospects for cooperation within the framework of COP29 were discussed.
The sides stated that the existence of intensive dialogue between our country and the OSCE PA causes satisfaction, and that parliamentary diplomacy, including mutual visits within this framework, is important in terms of discussing issues of common interest.
It was stated that the threat of climate change poses a threat to human security and sustainable development, and that strengthening efforts to eliminate the consequences of climate change observed in our region and our world and supporting the most vulnerable groups in this direction are priorities of our COP29 Presidency.
It was noted that a number of successes achieved in the negotiation process conducted within the framework of our Presidency, in particular the agreement on the agenda of the session from the first day, the achievement of agreement on Article 6.4 of the Paris Agreement and the increase by financial institutions of the annual climate finance commitment from 75 billion to 170 billion US dollars, cause satisfaction.
The other side was also informed about the history of the Armenia–Azerbaijan conflict, the consequences of Armenia’s military occupation, the current situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as the course of the regional peace process.
The Vice-President congratulated our country on the occasion of the COP29 Presidency and wished success in its Presidency activities. It was stressed that importance is attached to efforts to combat climate change within the framework of the OSCE.