No:454/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Filippin Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Maria Elena Alqabre ilə görüşünə dair məlumatı
24 noyabr 2021 14:52
2021-ci ilin 24 noyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Filippin Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Maria Elena Alqabre arasında görüş baş tutub.
Səfiri salamlayan nazir Ceyhun Bayramov ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib. Nazir Azərbaycan və Filippin arasında mövcud olan siyasi münasibətləri yüksək qiymətləndirib. O, iki ölkə arasında iqtisadi, ticarət, turizm, insanlar arasında əlaqələr və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Səfir xanım Maria Elena Alqabre, öz növbəsində qəbula görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkürünü bildirib. Səfir ölkələr arasında mövcud olan ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münasibətləri yüksək qiymətləndirərək, bir çox sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərinin genişləndirilməsinin vacib olduğunu qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyi və bu dövrdə irəli sürülən təşəbbüslərin uğurla həyata keçirilməsi, həmçinin Hərəkatın sədri kimi Azərbaycanın mövqeyinin həmişə üzv ölkələrin maraqlarının qorunması və əlaqələrin möhkəmləndirilməsindən ibarət olduğu vurğulanıb.
Görüşdə tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:454/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of the Philippines to Azerbaijan Maria Elena Algabre
24 November 2021 14:52
On November 24, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of the Philippines to Azerbaijan Maria Elena Algabre.
Welcoming the ambassador, Minister Jeyhun Bayramov wished her success in her future endeavors. The Minister praised the existing political relations between Azerbaijan and the Philippines. He stressed the importance of further developing cooperation between the two countries in economic, trade, tourism, people-to-people contacts and other areas.
Ambassador Maria Elena Algabre, in turn, thanked Minister Jeyhun Bayramov for the reception. The ambassador praised the existing bilateral relations between the two countries, as well as relations within international organizations, noting the importance of expanding cooperation in many other areas.
At the meeting, the successful cooperation and mutual support within the framework of international organizations, Azerbaijan's chairmanship in the Non-Aligned Movement and the successful implementation of the initiatives put forward during this period were noted, and it was also emphasized that Azerbaijan's position as the chairman of the Movement has always been to protect the interests of the member states and strengthen ties.