No:447/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovla  BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos arasında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
24 sentyabr 2022 02:20
Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos  ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Sivilizasiyalar Alyansı ilə əməkdaşlığın yüksək səviyyədə inkişaf etməsindən məmnunluğunu bildirib. Çox millətli, çox konfessiyalı ölkə kimi Azərbaycanın milli səviyyədə dialoq və dözümlülük mühiti ilə fərqləndiyi kimi bu dəyərlərin beynəlxalq müstəvidə təşviqinə də böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. Bu xüsusda, 2016-cı ildə Azərbaycanın Alyansın 7-ci Qlobal Forumunun yüksək səviyyədə təşkil edilməsi məmnuniyyətlə xatırlanıb.
Post-münaqişə dövrünün regionda yeni imkanlara yol açdığını qeyd edərək, bu kontekstdə həm regionda, həm də ölkələr arasında sülhün bərqərar olmasına töhfə vermək üçün BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının əlverişli imkanlarının olduğunu diqqətə çatdırıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə işğal zamanı dağıdılmış abidələrin bərpası sahəsində həyata keçirilən işlər barədə məlumat verən nazir, təşkilatın bu istiqamətdə verdiyi dəstəyi xüsusi vurğulayıb. Ceyhun Bayramov Azərbaycanın münaqişənin təsirinə məruz qalan ərazilərdə mədəni irsin etnik və ya dini xarakterindən asılı olmadan bərpası və mühafizəsi sahəsində atılan ardıcıl addımlar barəsində tərəf müqabili məlumatlandırıb, Azərbaycanın bu ərazilərin erməni əsilli sakinlərinin bütün Azərbaycan vətəndaşları ilə eyni hüquq və azadlıqlarını təmin edərək onları yenidən öz siyasi, sosial və iqtisadi məkanına reinteqrasiya etmək üçün addımlar atmaqda qətiyyətli olduğunu bildirib.
Migel Angel Moratinos öz növbəsində, Azərbaycanla əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. Azərbaycanın təşəbbüsü irəlilədilən "Mədəniyyət naminə sülh" kompaniyasının əhəmiyyəti və bu istiqamətdə Alyansla imzalanmış Fəaliyyət Planı Moratinos tərəfindən vurğulanıb. Eyni zamanda, Azərbaycan tərəfindən dinlərarası və sivilizasiyalararası dialoq sahədində fəal surətdə atılan addımların əlamətdar və nümunəvi olduğu bildirilib.
Tərəflər, Alyansın cari ilin noyabr ayında Mərakeşdə təşkil ediləcək 9-cu tədbirinə hazırlıq ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıb.

No:447/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting held between Minister Jeyhun Bayramov and the High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) Miguel Ángel Moratinos
24 September 2022 02:20
On the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) Miguel Ángel Moratinos.
Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the high level of development of cooperation with the Alliance of Civilizations. As a multi-ethnic, multi-confessional country, Azerbaijan is distinguished by an environment of dialogue and tolerance at the national level, and it also attaches great importance to the promotion of these values at the international level. In this regard, the organization of the 7th Global Forum of the Alliance by Azerbaijan in 2016 was recalled with satisfaction. Noting that the post-conflict period opens up new opportunities in the region, the Minister emphasized the favorable opportunities of the UN Alliance of Civilizations to contribute to the establishment of peace both in the region and between countries.
Informing about the work carried out in the field of restoration of monuments destroyed during the occupation in the territories of Azerbaijan, the Minister emphasized the support provided by the organization in this field.
Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the successive steps taken in the field of restoration and protection of cultural heritage of Azerbaijan in the areas affected by the conflict, regardless of its ethnic or religious origins.
Miguel Ángel Moratinos, in turn, expressed appreciation for the cooperation with Azerbaijan. The importance of the "Peace for Culture" company promoted by the initiative of Azerbaijan and the Action Plan signed with the Alliance in this direction were emphasized by the High Representative Moratinos. It was also noted that the steps actively taken by Azerbaijan in the field of interreligious and intercivilizational dialogue are significant and exemplary.
Exchange of views also took place on preparations for the 9th event of the Alliance to be organized in Morocco in November of this year.