No:445/25, Azərbaycan və Polşa Xarici İşlər Nazirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
28 noyabr tarixində Polşa Respublikasının paytaxtı Varşava şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Polşa Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov, Polşa nümayəndə heyətinə isə Polşa Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq Məsələləri idarəsinin müdiri Justyna Chrzanovska rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Polşa Respublikası ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib.
Danışıqlar zamanı tərəflər konsulluq sahəsi ilə yanaşı ədliyyə, daxili işlər, prokurorluq, miqrasiya sahəsində çoxtərəfli və ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri, əlaqələrin genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadilə aparıblar.

No:445/25, Press release on consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Poland
29 November 2025 23:25
On 28 November, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland were held in Warsaw, the capital of the Republic of Poland.
The Azerbaijani delegation was headed by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Emil Safarov, while the Polish delegation was led by the Director of the Consular Affairs Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Justyna Chrzanowska.
During the consular consultations, the current state and prospects of cooperation in the consular field between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Poland were reviewed, including the signing of new bilateral documents and opportunities for the digitalization of consular services.
During the discussions, the sides also exchanged views on prospects for multilateral and bilateral cooperation in the fields of justice, internal affairs, prosecution, and migration, as well as on the expansion of relations.