No:444/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Tailand Parlamentinin nəzdində Kral Prajadhipok İnstitutunun Baş katibi İssara Sereevatthanavut ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
28 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Tailand Parlamentinin nəzdində fəaliyyət göstərən Kral Prajadhipok İnstitutunun Baş katibi İssara Sereevatthanavutu qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Tailand arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin genişləndirilməsi, o cümlədən parlament diplomatiyası, beyin mərkəzləri arasında əlaqələr və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq platformalarda fəal roluna diqqət çəkərək, ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına, COP29-a və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə (CICA) sədrliyi, irəli sürülən təşəbbüslərin qlobal əməkdaşlığa verdiyi töhfə barədə məlumat verib. Növbəti il ölkəmizdə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13), BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) və CICA sammitləri barədə məlumat verərək bu tədbirlərin regiondaxili və beynəlxalq dialoqa əlavə dəyər qatacağını bildirib.
Görüşdə həmçinin Kral İnstitutunun Azərbaycan beyin mərkəzləri ilə təmasları və bu çərçivədə aparılan əməkdaşlıq perspektivləri, eləcə də iki ölkə arasında Xarici İşlər Nazirlikləri arasında qarşıdan gələn məsləhətləşmələrin təşkili məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi və Gənclər Təşkilatının fəaliyyəti, həmçinin Azərbaycan Milli Məclisinin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasında müşahidəçi statusu çərçivəsində qarşılıqlı parlament əməkdaşlığının genişlənməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Eyni zamanda, Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən təqaüd proqramları, təhsil mübadiləsi imkanları, turizm sahəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin təşkili məsələləri görüşün diqqət mərkəzində olub.
Görüşdə həmçinin qarşılıqll maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər nəzərdən keçirilib.

No:444/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the King Prajadhipok’s Institute under the Parliament of Thailand, Issara Sereewatthanawut
28 November 2025 17:45
On 28 November 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Secretary-General of the King Prajadhipok’s Institute under the Parliament of Thailand, Issara Sereewatthanawut.
During the meeting, views were exchanged on the expansion of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Thailand, including parliamentary diplomacy, cooperation between think tanks, and regional issues.
Minister Jeyhun Bayramov highlighted the active role of the Republic of Azerbaijan on international platforms, informing about the country’s chairmanship of the Non-Aligned Movement, COP29, and the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), as well as the contribution of initiatives put forward by Azerbaijan to global cooperation. He provided information on the World Urban Forum (WUF13), the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), and CICA summits to be held in Azerbaijan next year, noting that these events would add value to regional and international dialogue.
The meeting also covered the contacts of the King Prajadhipok’s Institute with Azerbaijani think tanks, prospects for cooperation within this framework, and issues related to the organization of upcoming consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries.
The sides emphasized the importance of expanding inter-parliamentary cooperation within the framework of the Parliamentary Network and Youth Organization of the Non-Aligned Movement, as well as Azerbaijan’s observer status in the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly.
At the same time, scholarship programs implemented by Azerbaijan, opportunities for educational exchange, cooperation in tourism, and the organization of mutual high-level visits were also in the focus of the meeting.