No:442/25, Nazir Ceyhun Bayramovun San Marino Respublikasının xarici işlər, siyasi məsələlər, beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlıq və rəqəmsal keçid naziri Luka Bekkari ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 noyabr 2025 20:05
27 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində San Marino Respublikasının xarici işlər, siyasi məsələlər, beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlıq və rəqəmsal keçid naziri cənab Luka Bekkari ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan–San Marino münasibətlərinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər iki ölkə arasında siyasi dialoqun genişləndirilməsi, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhələşmələr mexanizminin, qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsi və əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsi üçün imkanların mövcud olduğunu vurğulayıblar.
Nazirlər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin dərinləşdirilməsi, investisiya imkanlarının araşdırılması, turizm, təhsil və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın təşviqi üçün qarşılıqlı maraq ifadə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın regionda sülh və sabitlik naminə həyata keçirdiyi təşəbbüslər, Ermənistanla normallaşma prosesi, o cümlədən Vaşinqton Birgə Bəyannaməsi çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmalar və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə həmkarına məlumat verib.
Görüş zamanı, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, eləcə də Yaxın Şərqdə vəziyyət, Rusiya-Ukrayna münaqişəsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və qlobal məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:442/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs, Political Affairs, International Economic Cooperation and Digital Transition of the Republic of San Marino Luca Beccari
27 November 2025 20:05
On 27 November 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his official visit to the Italian Republic, met with the Minister of Foreign Affairs, Political Affairs, International Economic Cooperation and Digital Transition of the Republic of San Marino Luca Beccari.
During the meeting, an exchange of views was held on the current state and prospects of Azerbaijan–San Marino relations. The sides emphasized that there are opportunities to expand political dialogue between the two countries, intensify mutual visits, activate the mechanism of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, and develop cooperation in various areas.
The Ministers expressed mutual interest in deepening economic and trade relations, exploring investment opportunities, and promoting cooperation in tourism, education and humanitarian fields.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about Azerbaijan’s initiatives aimed at ensuring peace and stability in the region, the normalization process with Armenia, including the agreements reached within the framework of the Washington Joint Declaration, as well as large-scale reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories.
During the meeting, an exchange of views was also held on cooperation within international organizations, as well as on the situation in the Middle East, the Russia-Ukraine conflict, and other regional and global issues of mutual interest.