No:442/20, ATƏT-in Nazirlər Şurasının 27-ci iclasında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun çıxışı
ATƏT-in Nazirlər Şurasının 27-ci iclasında
Ceyhun Bayramovun çıxışı
Tirana, 3-4 dekabr 2020-ci il
İlk növbədə, Nazirlər Şurasının 27-ci iclasının mükəmməl təşkili üçün ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Albaniyanın Baş Naziri, Avropa və xarici işlər naziri cənab Edi Ramanı təbrik etmək istəyirəm. Eyni zamanda, hörmətli həmkarımız, İsveçin xarici işlər naziri xanım Ann Lindeyə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri qismində fəaliyyətində uğurlar arzulayıram.
ATƏT-in Nazirlər Şurasının iclasına Türkdilli Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurası və Parlament Assambleyasını qonaq kimi dəvət etdiyinə görə Albaniya sədrliyinə Türk Şurasının fəaliyyətdə olan sədri qismində təşəkkürümüzü bildirmək istəyirəm. Qətiyyətlə inanırıq ki, bu qurumların ATƏT-in işində fəal iştirakı müştərək hədəflərə nail olunmasına töhfə verəcəkdir.
Bu il biz iştirakçı dövlətlər üçün ümumi təhlükəsizlik təməlini təşkil edən Helsinki Yekun Aktının 45-ci ildönümünü və Yeni Avropa üçün Paris Xartiyasının 30-cu ildönümünü qeyd edirik. Helsinki Yekun Aktında təsbit edilmiş və Paris Xartiyasında bir daha təsdiqlənmiş prinsiplər, xüsusi ilə suveren bərabərlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı ilə əlaqəli olan prinsiplər hər zamankı kimi qüvvədə qalır və münasibətlərimizin əsasını təşkil edir.
Regional sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhlükə yaratmaqda davam edən zorakı münaqişələrin əsas səbəblərinin arxasında beynəlxalq hüquqa və ATƏT prinsiplərinə uyğunsuzluq dayanır. Bu təntənəli tədbirdə iştirakçı dövlətlər hər hansı istisna, ikili standartlar, coğrafi və ya digər üstünlükləri olmadan Helsinki Yekun Aktının prinsiplərinə qeyd-şərtsiz hörməti və onların yerinə yetirilməsini təmin etmək üçün öhdəliklərini bir daha təsdiqləməlidirlər.
10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanat, Ermənistanla Azərbaycan arasında təxminən 30 ildir davam edən silahlı münaqişəyə son qoymaq üçün zəmin yaratdı.
Nazirlər Şurasının diqqətinə məmnunluqla çatdırıram ki, bu Sazişin həyata keçirilməsi bütün hərbi əməliyyatların dayandırılmasını, Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının Azərbaycana qaytarılmasını təmin etdi.
10 Noyabr bəyanatı, məcburi köçkünlərin və qaçqınların BMT QAK-ın nəzarəti altında evlərinə qayıtması ilə bağlı vacib müddəanı özündə ehtiva edir.
Eyni zamanda, razılaşma bölgədəki bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrində olan maneələrin aradan qaldırılmasını nəzərdə tutur, Azərbaycanın əsas ərazisi ilə onun Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında əlaqə daxil olmaqla, Ermənistan və Azərbaycan arasında hər iki istiqamətdə insanların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin təhlükəsiz hərəkətini təmin edir.
Üçtərəfli bəyanata əsasən, Ermənistan və Azərbaycan arasında razılaşmaların həyata keçirilməsinə nəzarət etmək üçün Rusiya Federasiyası və Türkiyənin Birgə Monitorinq Mərkəzi yaradılacaqdır.
Bu razılaşmanı reallığa çevirmək üçün verdikləri töhfələrə görə Rusiya Federasiyasına və Türkiyə Respublikasına təşəkkür etmək istəyirəm. Bu qonşu dövlətlər Cənubi Qafqaz regionunda çoxdan gözlənilən sülh və sabitliyi təmin edəcək razılşamanın zamini kimi mühüm rol oynayırlar.
Sülh, bərpa və yenidənqurma fəaliyyətinin davam etdirilməsi, qayıdan məcburi köçkünlər və qaçqınlar daxil olmaqla, ehtiyacı olanlara humanitar yardımın göstərilməsi mütləq şəkildə prioritet vəzifə olmalıdır. Bu məqsədlə, Azərbaycan 1991-ci il Birləşmiş Millətlər Təşkilatının humanitar yardım barədə rəhbər prinsiplərinə tam uyğun olaraq bölgədəki sülh və sabitliyə töhfə vermək niyyətində olan BQXK, BMT QAK və BMT-nin digər qurumları, habelə ayrı-ayrı dövlətlər də daxil olmaqla, aidiyyəti beynəlxalq tərəfdaşlarla işləməyə hazırdır.
Azərbaycan tərəfi etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bərabər şəkildə və ayrı-seçkilik olmadan bütün Azərbaycan vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarını təmin edərək, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin ərazilərində yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarını ölkənin siyasi, sosial, iqtisadi məkanına yenidən inteqrasiya etməkdə qərarlıdır. Bu baxımdan, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası möhkəm hüquqi bazanı təmin edir.
Münaqişənin əhatə etdiyi ərazilərdəki azərbaycanlı və erməni sakinlərinin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü çərçivəsində bir-birlərinin təhlükəsizliyinə, etnik və dini mənsubiyyətinə hörmətə əsaslanan dinc birgəyaşayışı təmin edilməlidir və sonunda təmin ediləcəkdir.
Biz münaqişədən sonrakı yeni mərhələyə, yenidənqurma və bərpa mərhələsinə, dinc birgəyaşayışın bərpa mərhələsinə qədəm qoyuruq. İnkişaf və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar meydana çıxır. Həmkarlarımızı və tərəfdaşlarımızı yeni perspektivli reallıqları qiymətləndirməyə və onlardan faydalanmağa çağırırıq.

No:442/20, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 27th Meeting of the OSCE Ministerial Council
04 December 2020 03:02
Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov
27th Meeting of the OSCE Ministerial Council
Tirana, 3-4 December 2020
At the outset, I would like to congratulate H.E. Mr. Edi Rama, the OSCE Chairperson-in-Office, Prime Minister and Minister for Europe and Foreign Affairs of Albania for the excellent organization of the 27th Meeting of the OSCE Ministerial Council. I also wish every success to our distinguished colleague, Minister for Foreign Affairs of Sweden H. E. Mrs. Ann Linde, as the incoming OSCE Chairperson-in-Office.
In my capacity representing the Chairman-in-Office of the Turkic Council, I would like to express our gratitude to the Albanian Chairmanship for inviting the Cooperation Council and the Parliamentary Assembly of the Turkic Speaking States to the Meeting of the OSCE Ministerial Council, as guests. We firmly believe that their active participation in the work of the OSCE will contribute to the attainment of common goals shared by these organizations.
This year we commemorate the 45th anniversary of the Helsinki Final Act and the 30th anniversary of the Charter of Paris for a New Europe, which form a common foundation of security for all participating States. The principles enshrined in the Helsinki Final Act and reconfirmed in the Charter of Paris, in particular those related to sovereign equality, territorial integrity and inviolability of frontiers, remain valid as ever before and form the basis for our relations.
Non-compliance with international law and with OSCE principles lie behind the immediate causes of violent conflicts, which continue to pose a serious threat to regional peace and security. On this solemn occasion, the participating States must reaffirm their commitment to ensuring unconditional respect for, and implementation of, the principles of the Helsinki Final Act, without any exception, double standards, geographic or any other preferences.
The trilateral statement signed on 10 November 2020 between Azerbaijan, Armenia and Russia has created a ground for putting an end to the almost three-decades-long armed conflict between Armenia and Azerbaijan.
I am pleased to inform the Ministerial Council that the implementation of this agreement ensured the cessation of all military activities and the return of the Aghdam, Kalbajar and Lachyn districts to Azerbaijan.
The 10 November Statement also contains an important provision related to the return of the internally displaced persons (IDPs) and refugees to their homes under the supervision of the UNHCR.
The agreement also envisages the removal of obstacles to all economic and transport links in the region and guarantees for the safe movement of persons, vehicles and cargo between Armenia and Azerbaijan in both directions, including the connection between mainland Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic.
Under the trilateral statement, the Joint Monitoring Center of the Russian Federation and Türkiye will be established to monitor the implementation of agreements by Armenia and Azerbaijan.
I would like to thank the Russian Federation and the Republic of Türkiye for their respective contributions to make this agreement a reality. These neighboring states play an important role as guarantors of the above-mentioned agreement, implementation of which will ensure long-overdue peace and stability in the South Caucasus region.
Sustaining peace, rehabilitation and reconstruction activities, providing humanitarian assistance to those in need, including returning IDPs and refugees, should be an absolute priority. To this end, Azerbaijan is ready to work with relevant international partners, including ICRC, UNHCR and other UN agencies as well as individual States, which are willing to contribute to peace and stability in the region, in full compliance with the United Nations Guiding Principles on humanitarian assistance of 1991.
Azerbaijan is resolute to re-integrate its citizens of Armenian origin residing in the territories of the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan into its political, social, economic space, guaranteeing the same rights and freedoms with all the citizens of Azerbaijan regardless of their ethnic, religious affiliation on an equal and non-discriminatory basis. The Constitution of the Republic of Azerbaijan provides a solid legal framework in this regard.
Peaceful co-existence of Azerbaijani and Armenian residents of the conflict-affected territories based on respect to each other’s security, ethnic and religious identity within the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan must and shall be finally ensured.
We are entering a new post-conflict stage, a stage of reconstruction and rehabilitation, a stage of restoration of peaceful co-existence. New opportunities for development and cooperation are emerging. We call upon our colleagues and partners to assess and take advantage of the new promising realities.