No:440/22, AR Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi L.Abdullayeva yerli KİV-in suallarını cavablandırır
23 sentyabr 2022 19:00
Sual: Son dövrlərdə İranın yüksək çinli mülki və hərbi şəxsləri tərəfindən “regionda sərhədlərin dəyişdirilməsi bizim qırmızı xəttimizdir” tezisi üzrə fikirlər səsləndirilir, reallıqdan uzaq iddialar irəli sürülür. Buna münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası özü işğala və təcavüzə məruz qalan ölkədir. Ermənistan tərəfi zordan istifadə edərək, Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin iyirmi faizini, o cümlədən İran ilə sərhədimizin 132 km-ni işğal etmişdir. 30 il ərzində İran tərəfi sərhədlərin zordan istifadə edilərək dəyişdirilməsinə hər hansı bir münasibət bildirməmişdir. Hazırda İran tərəfindən səsləndirilən bu kimi bəyanatların ünvanı bəlli deyil. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Moskva və Brüsseldə keçirilən görüş formatları mövcuddur. Bu formatlarda danışıqlar davam edir. Bu formatlarda aparılan danışıqlar çərçivəsində hər iki tərəfin razılığı ilə dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiya təsis edilmiş və onun tərkibi razılaşdırılmışdır. Hesab edirik ki, Ermənistan-Azərbaycan münasibətləri, o cümlədən iki dövlətin sərhəd məsələsi kənar müdaxilə olmadan həll edilməlidir.
Sual: Bu gün İranın Sərhəd Mühafizəsi Orqanları tərəfindən sərhədyanı Xudafərin rayonu ərazisində terrorçu qrupun müəyyən edilərək həbs olunmasına dair bəyanat yayılmışdır. Xudafərin rayonunun Azərbaycan ilə həmsərhəd olduğunu nəzərə alaraq, bununla bağlı hər hansı bir şərhiniz varmı?
Cavab: Azərbaycan-İran dövlət sərhədi dostluq və əməkdaşlıq sərhədi kimi tanınır. Azərbaycan və İran sərhədçiləri arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq təcrübəsi nümunəvidir. Ara-sıra baş verən sərhəd pozuntusu və qaçaqmalçılıq halları yerlərdəki komandirlər arasında birbaşa təmaslar çərçivəsində tənzimlənir. İran Sərhəd Mühafizəsi Orqanlarının bugünkü bəyanatının Azərbaycan-İran dövlət sərhədinə heç bir aidiyyəti yoxdur.
Sual: İran rəsmilərinin açıqlamalarından məlum olur ki, İran tərəfi Zəngəzur dəhlizini İran-Ermənistan sərhədinin kəsilməsi kimi qəbul edirlər. Bu məsələ İran tərəfi ilə təmaslarda müzakirə edilibmi?
Cavab: 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı işğal altında olan Azərbaycan-İran sərhədinin azad edilməsi münasibətilə ilə Müzəffər Ali Baş Komandan Azərbaycan və İran xalqlarını təbrik etmişdir. Azərbaycan tərəfi İran ilə sərhədlərini ticarətin və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün fürsət kimi dəyərləndirir. Ermənistanın işğalı nəticəsində yalnız Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə deyil, həmçinin İran ilə də dəmiryolu əlaqəsi kəsilmişdir. 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq, regionda kommunikasiyaların açılması və bərpası üzrə Komissiya çərçivəsində müzakirələr davam edir. Azərbaycan tərəfi paralel olaraq, İran ilə Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının birləşdirilməsi üçün İran ərazisindən keçməklə infrastrukturun yaradılmasına dair müqavilə imzalamışdır. Əldə olunmuş razılığa əsasən, 22 sentyabr 2022-ci ildə Zəngilan rayonu ərazisində hər iki ölkə rəsmilərinin iştirakı ilə avtomobil körpüsünün təməlqoyma mərasimi baş tutmuşdur. Zəngəzur dəhlizinin İranın Ermənistan ilə sərhədini kəsməsi kimi qələmə verilməsi kökündən yanlış olmaqla yanaşı, reallıqdan uzaqdır. Zəngəzur dəhlizi, əksinə, ölkələrimiz arasında əlaqələri daha da dərinləşdirən və regional əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər vəd edən önəmli bir layihədir.

No:440/22, Head of the press service department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan L. Abdullayeva answers the questions of the local media
23 September 2022 19:00
Question: Recently, high-ranking civil and military officials of Iran have been voicing opinions like "changing borders in the region is our red line" and putting forward claims that are far from reality. Can we have your opinion on this regard?
Answer: It's known that the Republic of Azerbaijan has been subject to invasion and occupation. Using force, the Armenian side occupied twenty percent of the territories of the Republic of Azerbaijan, including 132 km of our border with Iran. For 30 years, Iran has not expressed opinions on the forceful change of borders. It’s unknown whom these statements made by Iran are addressed to. There are meeting formats of the leaders of Azerbaijan and Armenia, which took place in Moscow and Brussels. Negotiations in these formats continue. As part of the negotiations conducted in these formats, State Commissions on delimitation of state border with consent of both sides was established and its composition was agreed upon. We believe that Armenia-Azerbaijan relations, including the border issue between the two states should be resolved without interference from outside.
Question: Today Iran's border guards issued a statement that a terrorist group was identified and arrested in Khudafarin district. Do you have any comments on this, considering that Khudafarin region borders Azerbaijan?
Answer: Azerbaijan-Iran state border is known as the border of friendship and cooperation. Mutually beneficial cooperation between Azerbaijani and Iranian border guards is exemplary. Occasional border violations and smuggling are handled through direct contact between commanders on the ground. Today's statement of the Iranian border guard agency has nothing to do with the Azerbaijan-Iran state border.
Question: It is understood from the statements of Iranian officials that Iranian side considers the Zangezur Corridor as blocking of the Iran-Armenia border. Has this issue been discussed in contacts with the Iranian side?
Answer: The Commander-in-Chief congratulated the peoples of Azerbaijan, as well as Iran during the 44-day Patriotic War on the occasion of the liberation of the Azerbaijan-Iran border, which was under occupation before. Azerbaijan considers its borders with Iran as an opportunity for further development of trade and cooperation. Not only the railway connection was cut off with the Nakhchivan Autonomous Republic, an integral part of Azerbaijan, as a result of occupation, but also with Iran. In accordance with the Trilateral Statement dated November 10, 2020, discussions are ongoing within a Commission on opening and restoring communications in the region. In parallel, Azerbaijan has signed an agreement with Iran on the creation of infrastructure passing through the territory of Iran to connect the East Zangezur economic region of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic. According to the reached agreements, the groundbreaking ceremony of a bridge took place on September 22, 2022 in Zangilan region with the participation of officials of both countries. Describing the Zangezur Corridor as cutting off Iran's border with Armenia is fundamentally wrong and far from reality. On the contrary, Zangezur Corridor is an important project that deepens the relations between our countries and promises new prospects for regional cooperation.