No:437/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirlərinin İllik Əlaqələndirmə görüşündə iştirakı barədə məlumatı
23 sentyabr 2022 01:39
22 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirlərinin İllik Əlaqələndirmə görüşündə iştirak edib.
Pakistanın sədrliyi ilə keçirilmiş görüşdə nazir Ceyhun Bayramov çıxış edib.
Çıxış zamanı, Azərbaycan Respublikasının İslam həmrəyliyinə sadiqliyi, insanlığın inkişafı və rifahı naminə əbədi islami dəyərlər olan sülh, tolerantlıq, birlik, harmoniya və ədalət istiqamətində çalışdığı vurğulanıb.
İƏT-in müsəlman dünyasında əsas çoxtərəfli təşkilat kimi beynəlxalq və təhlükəsizliyin qorunmasında əsas aktorlardan biri olmasından məmnunluq bildirilib. Müsəlman dünyasının bir çox yerlərində artan qeyri-sabitlik və toqquşmalardan ölkəmizin narahatlığı diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizin multikulturalizm və dinlərarası dialoqa verdiyi töhfələr barədə məlumat verilib, bu xüsusda 2008-ci ildən fəaliyyət göstərən Bakı Prosesinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalı və post-münaqişə dövründə İƏT-in ölkəmizə göstərdiyi geniş və davamlı dəstəyə görə təşəkkür edib. Azərbaycan bölgədə sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində addımları barədə məlumat verilib.

No:437/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the participation of Minister Jeyhun Bayramov in the Annual Coordination Meeting of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
On September 22, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated in the annual coordination meeting of the Foreign Ministers of the member states of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York.
Minister Jeyhun Bayramov gave a speech at the meeting chaired by Pakistan.
During the speech, the commitment of the Republic of Azerbaijan to Islamic solidarity, working towards the eternal Islamic values of peace, tolerance, unity, harmony and justice for the sake of the development and welfare of humanity were highlighted.
Satisfaction was expressed that the OIC, as the main multilateral organization in the Muslim world, is one of the main actors in the protection of international security. Azerbaijan's concern about the growing instability and conflicts in many parts of the Muslim world was brought to attention.
The contribution of Azerbaijan to multiculturalism and interreligious dialogue, as well as the importance of the Baku Process operating since 2008 in this regard, was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov expressed gratitude to the OIC for the extensive and continuous support to Azerbaijan during the occupation of Azerbaijani territories by Armenia, as well as in the post-conflict period. Azerbaijan's steps towards ensuring peace and stability in the region was also noted.