No:437/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündə iştirakına və Aİ Komissarı ilə görüşünə dair məlumatı
15 noyabr 2021 22:14
15 noyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündə iştirak edib.
Görüşdə çıxış edən nazir, münaqişə sonrası bölgədə yaranan yeni reallıqlar, o cümlədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməsi və bir milyondan çox azərbaycanlının fundamental hüquqlarının bərpa edilməsi barədə danışıb. O, dayanıqlı sülh, inkişaf və tərəqqinin Azərbaycanın gələcək vizyonunun əsasını təşkil etdiyini və bu xüsusda, üçtərəfli bəyanatların tam icrasının mühüm olduğunu qeyd edib; Azərbaycan tərəfindən bu istiqamətdə atılan addımlara Ermənistanın qarşılıq verməsini gözlədiyimiz vurğulanıb.
Bölgədə bütün kommunikasiyaların açılmasının, Ermənistan və Azərbaycan ərazisindən keçməklə həm bu iki ölkə, həm də bütün bölgə ölkələri, eləcə də tərəfdaşlarımızın xeyrinə ticarət və nəqliyyat daşımalarının artmasına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərəcəyi, bu xüsusda Zəngəzur dəhlizinin önəmli təşəbbüs olduğu iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Zəngəzur dəhlizinin Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin önəmli tərkib hissəsi kimi Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində və ondan kənarda etibarlı və təhlükəsiz logistik dəhizləri təmin etmək səylərinə töhfə verəcəyi bildirilib.
Azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, nəticədə uzun illər ərzində hüquqları pozulmuş məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz evlərinə geri qayıdacaqlarını vurğulayıb. Nazir, həmçinin azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükəsinə diqqəti cəlb edib və Ermənistan tərəfindən mina xəritələrinin təqdim edilməsinin vacibliyini səsləndirib.
Nazir, Aİ-nin Şərq Qonşuluğu siyasəti çərçivəsində Cənubi Qafqaza münasibətdə yanaşmasını bölgədə mövcud olan yeni vəziyyətə uyğun olaraq, post-münaqişə dövrünün ehtiyac və prioritetlərinə müvafiq olaraq dəyişdirməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Yeni mərhələdə minadan təmizləmə, kommunikasiyaların açılışı, ölkələr arasında yaxşı qonşuluq münasibətlərinin yaradılması üçün etimad quruculuğu tədbirlərini özündə ehtiva edən post-münaqişə siyasi və maliyyə dəstəyinin Aİ-nin yardımçı ola biləcəyi sahələr sırasında olduğu qeyd edilib. İstər Şərq Tərəfdaşlığı, istərsə də ikitərəfli çərçivədə irəli sürülən təşəbbüslərin Aİ-nin Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiya sənədində nəzərdə tutulduğu kimi beynəlxalq hüququn suverenlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə əsaslanmalı olduğu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin iclasından sonra nazir Ceyhun Bayramov Aİ-nin Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Oliver Varhelyi ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər, Azərbaycan və Aİ ikitərəfli əlaqələrinin hazırkı durumu və gələcək inkişaf perspektivləri, əsas prioritet məsələləri, həmçinin Şərq Tərəfdaşlığının qarşıdan gələn zirvə görüşünə hazırlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:437/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the participation of Minister Jeyhun Bayramov in the meeting of the Foreign Ministers of the Eastern Partnership countries of the European Union and on the meeting with the EU Commissioner
15 November 2021 22:14
On November 15, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov attended a meeting of Foreign Ministers of the European Union's Eastern Partnership countries.
Speaking at the meeting, the Minister told about the new realities in the region after the conflict, including ensuring the territorial integrity of Azerbaijan and the restoration of the fundamental rights of more than one million Azerbaijanis. He noted that sustainable peace, development and progress are the basis of Azerbaijan's future vision and, in particular, stressed the importance of the full implementation of the trilateral statements; it was stressed that we expect Armenia to respond to the steps taken by Azerbaijan in this direction.
It was brought to the attention of the meeting participants that the opening of all communications in the region, passing through the territory of Armenia and Azerbaijan, will have a significant impact on the growth of trade and transport traffic in favor of both these two countries and all countries of the region, as well as our partners, and the Zangezur corridor is an important initiative in this regard. It was noted that the Zangezur corridor, as an important component of the East-West transport corridor, will contribute to the EU's efforts to ensure reliable and safe logistics corridors within the Eastern Partnership and beyond.
Speaking about the restoration and reconstruction work carried out by Azerbaijan in the liberated areas, Minister Jeyhun Bayramov said that as a result, IDPs whose rights have been violated for many years, will return home in safety and with dignity. The Minister also drew attention to the threat of landmines in the liberated areas and stressed the need for Armenia to provide mine maps.
Minister stressed the importance of changing the EU's approach to the South Caucasus within the framework of the Eastern Neighborhood Policy in accordance with the new situation in the region, the needs and priorities of the post-conflict period.
It was noted that, at the new stage, post-conflict political and financial support, which includes measures for demining, opening communications, building confidence to establish good-neighborly relations between countries, are among the areas in which the EU can provide assistance. It was brought to the attention of the event participants that the initiatives put forward both within the framework of the Eastern Partnership and in the bilateral framework should be based on the principles of international law - sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, as provided in the document of a Global Strategy for the EU's Foreign and Security Policy.
After the meeting of the Foreign Ministers of the Eastern Partnership countries, Minister Jeyhun Bayramov met with EU Commissioner for Neighborhood Policy and Enlargement Olivér Várhelyi.
At the meeting, the sides exchanged views on the current state and prospects of bilateral relations between Azerbaijan and the EU, key priorities, as well as preparations for the upcoming Eastern Partnership summit.