No:435/25, Azərbaycan Respublikasının UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 2025-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
24 noyabr 2025 17:13
24 noyabr 2025-ci il tarixində Paris şəhərində Ümumdünya Mədəni və Təbii İrsin Qorunması üzrə 1972-ci il Konvensiyasına Tərəf Ölkələrin Baş Assambleyasının 25-ci sessiyası çərçivəsində UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin (ÜİK) 2025-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə keçirilmiş seçkilərdə Azərbaycan Respublikası Komitənin üzvü seçilib.
Ciddi rəqabət şəraitində baş tutmuş seçkilərdə Şərqi Avropa regionu üçün ayrılmış 1 yer uğrunda ölkəmizlə birgə 5 ölkə mübarizə aparıb.
Azərbaycan səsvermənin ilk mərhələsində 161 ölkədən 92-nin dəstəyini təmin edərək Komitəyə üzv seçilib.
21 üzv ölkədən ibarət olan Komitə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Konvensiyasının həyata keçirilməsinə nəzarəti həyata keçirən əsas icra orqanıdır. Komitənin başlıca vəzifəsi UNESCO Ümumdünya İrs Siyahısının formalaşdırılması, dünya əhəmiyyətli mədəni və təbii irsin tanınması, qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi üzrə fəaliyyətləri tənzimləməkdir.
Komitə həmçinin Ümumdünya İrs Fondunun vəsaitlərinin istifadə istiqamətlərini müəyyən edir və tərəflərin müraciəti əsasında layihələrə maliyyə dəstəyi ayırır.
Bu dəstək konservasiya işlərindən tutmuş idarəetmə planlarının hazırlanmasına, fövqəladə hallarda yardım və müvafiq strukturların potensialının gücləndirilməsi kimi önəmli sahələri əhatə edir.
Azərbaycan 2015-2019-cu illərdə də Komitənin üzvü olub və onun fəaliyyətlərinə əhəmiyyətli töhfələr verib.
2019-cu ilin iyul ayında Komitənin 43-cü sessiyasına ölkəmiz ev sahibliyi edib.
Azərbaycanın UNESCO Komitəsinə seçkilərdə qalibiyyəti ölkəmizin regional və beynəlxalq miqyasda artan nüfuzunun bariz nümunəsidir.

No:435/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the UNESCO World Heritage Committee for the 2025–2029 term
24 November 2025 17:13
On 24 November 2025, within the framework of the 25th session of the General Assembly of States Parties to the 1972 Convention concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage held in Paris, the Republic of Azerbaijan was elected as a member of the UNESCO World Heritage Committee (WHC) for the 2025–2029 term.
In the elections, which took place under conditions of strong competition, five countries, including Azerbaijan, competed for one seat allocated to the Eastern European region.
Azerbaijan secured the support of 92 out of 161 countries in the first round of voting and was elected as a member of the Committee.
The Committee, composed of 21 member states, is the main executive body overseeing the implementation of the UNESCO World Heritage Convention. Its primary function is to regulate activities related to the formation of the UNESCO World Heritage List, as well as the recognition, protection and transmission of cultural and natural heritage of outstanding universal value to future generations.
The Committee also determines the use of the World Heritage Fund and allocates financial support to projects upon request of the States Parties.
This support covers important areas ranging from conservation works to the preparation of management plans, as well as emergency assistance and strengthening the capacity of relevant structures.
Azerbaijan was also a member of the Committee for the 2015–2019 term and made significant contributions to its activities.
In July 2019, our country hosted the 43rd session of the Committee.
Azerbaijan’s victory in the elections to the UNESCO Committee is a clear example of the country’s growing reputation at the regional and international levels.