No:433/25, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi heyətinin COP30-da iştirakına dair mətbuat məlumatı
23 noyabr 2025 13:55
10-22 noyabr tarixlərində Braziliyanın Belem şəhərində BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin 30-cu Sessiyası (COP30), 6-7 noyabrda isə Sessiyanın Liderlər Zirvəsi təşkil olunub.
Liderlər Zirvəsində Azərbaycan Respublikasını Milli Məclisin Sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Milli Məclisin sədri Azərbaycan Respublikası adından bəyanat səsləndirib və bir sıra ölkələrin rəhbər şəxsləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
COP30-un rəsmi açılış günündə COP-a sədrlik Azərbaycan Respublikasından Braziliyaya təhvil verilib. COP29-un sədri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev COP30-un açılış sessiyasında çıxış edərək ötən il Bakıda keçirilmiş COP29 çərçivəsində əldə edilmiş tarixi nəticələr, eləcə də ölkəmizin COP-a sədrlik etdiyi dövr ərzində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib. M.Babayev həmçinin COP29-un sədri qismində COP30 çərçivəsində təşkil olunmuş bir sıra tədbirlərdə iştirak və çıxış edib, digər nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
COP30-un hər iki seqmentində Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) heyəti də iştirak edib. Konfrans çərçivəsində XİN nümayəndə heyəti Konfransın yekununda qəbul edilməsi planlaşdırılan qərarların qəbulu istiqamətində aparılan danışıqlara cəlb edilib və 2 mühüm qərarla bağlı danışıqların aparılması və həmin sənədlərin razılaşdırılması Azərbaycana həvalə olunub.
COP30 sədri Andre do Laqo tərəfindən Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev və Braziliya xarici işlər nazirinin müavini Mauricio Lyrioya verilmiş COP31-in ev sahibliyinə namizəd ölkələr olan Türkiyə və Avstraliya arasında danışıqların aparılması səlahiyyəti çərçivəsində, 12 gün ərzində aparılmış intensiv danışıqlardan sonra COP31-in ev sahibliyinin Türkiyəyə verilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Bununla yanaşı, COP30 çərçivəsində COP sədri tərəfindən Azərbaycan və Norveç nümayəndələrinə Paris Sazişinin Qlobal Qiymətləndirmə İcmalı (Global Stocktake -GST) ilə bağlı sənədlərin razılaşdırılması prosesinə onun adından rəhbərlik etmək və dövlətlər arasında danışıqlar aparmaq mandatı verilib. Bu danışıqlara Azərbaycan tərəfdən rəhbərliyi xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Norveç tərəfdən isə iqlim və ətraf mühit naziri Andreas Bjelland Eriksen edib.
Azərbaycan və Norveç tərəfi bütün danışıq qrupları ilə apardığı müzakirələrin nəticəsində mümkün qərar layihələrinə dair tövsiyələrini COP30-un Braziliya Sədrliyinə təqdim edib və bu müzakirələr müvafiq sənədlər üzrə qərarların qəbuluna töhfə verib.
XİN heyəti həmçinin COP29 Sədrinin Fəaliyyət Gündəliyi çərçivəsində irəli sürülmüş sülh və miqrasiya, su, səhiyyə, şəhərlər və iqlim şəffaflığı mövzularında təşəbbüslərlə bağlı beş tədbir keçirib. Bundan əlavə, Azərbaycan nümayəndə heyəti yenilənən enerji, hidrogen və kənd təsərrüfatı təşəbbüsləri ilə bağlı bir neçə tədbirin keçirilməsinə həm-təşkilatçı qismində dəstək göstərib.
Bununla yanaşı, COP29 çərçivəsində qəbul edilmiş Bakı Maliyyə Hədəfi qərarına uyğun olaraq Azərbaycan və Braziliya tərəfi qlobal iqlim maliyyəsinin 1.3 trilyon ABŞ dollarına yüksəldilməsinə dair “Bakıdan Belemə Yol Xəritəsi”ni hazırlayaraq COP30 çərçivəsində təqdim edib.

No:433/25, Press release on the participation of the delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in COP30
23 November 2025 13:55
From 10 to 22 November, the 30th Session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP30) was held in the city of Belém, Brazil, while the Leaders’ Summit of the Session was organized on 6–7 November.
At the Leaders’ Summit, the Republic of Azerbaijan was represented by a delegation led by the Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova. The Speaker of the Milli Majlis delivered a statement on behalf of the Republic of Azerbaijan and held bilateral meetings with a number of heads of states and governments.
On the official opening day of COP30, the COP Presidency was handed over from the Republic of Azerbaijan to Brazil. The President of COP29, Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on Climate Issues Mukhtar Babayev, delivered a speech at the opening session of COP30, providing information on the historic outcomes achieved within the framework of COP29 held in Baku last year, as well as the activities carried out by Azerbaijan during its COP Presidency. M. Babayev also participated and delivered speeches at a number of events organized within COP30 in his capacity as COP29 President and held bilateral meetings with heads of other delegations.
The delegation of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) also participated in both segments of COP30. Within the framework of the conference, the MFA delegation was involved in negotiations on the adoption of decisions planned to be adopted at the end of the Conference, and Azerbaijan was entrusted with conducting negotiations on two important decisions and coordinating these documents.
Within the mandate given by COP30 President André do Lago to the Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Yalchin Rafiyev and the Deputy Minister of Foreign Affairs of Brazil Mauricio Lyrio to conduct negotiations between Türkiye and Australia, the candidate countries for hosting COP31, after 12 days of intensive negotiations, a decision was adopted to grant the hosting of COP31 to Türkiye.
In addition, within the framework of COP30, the COP President mandated representatives of Azerbaijan and Norway to lead, on his behalf, the process of agreeing on documents related to the Global Stocktake (GST) of the Paris Agreement and to conduct negotiations among states. From the Azerbaijani side, the negotiations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev, and from the Norwegian side by the Minister of Climate and Environment Andreas Bjelland Eriksen.
As a result of discussions held with all negotiation groups, the Azerbaijani and Norwegian sides submitted their recommendations on possible draft decisions to the Brazilian COP30 Presidency, contributing to the adoption of decisions on the relevant documents.
The MFA delegation also organized five events on the topics of peace and migration, water, health, cities, and climate transparency within the framework of the COP29 Presidency Action Agenda. In addition, the Azerbaijani delegation supported, as co-organizer, several events related to renewable energy, hydrogen, and agriculture initiatives.
Furthermore, in accordance with the decision on the Baku Finance Goal adopted within the framework of COP29, the Azerbaijani and Brazilian sides prepared the “Baku to Belém Roadmap” on increasing global climate finance to 1.3 trillion US dollars and presented it within the framework of COP30.