No:429/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun sədrliyi ilə keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatının nazirlər iclası barədə məlumatı
21 sentyabr 2022 20:48
21 sentyabr tarixində Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatının nazirlər görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun sədrliyi ilə keçirilmiş iclasda Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin 50-yə yaxın xarici işlər nazirləri, habelə nazir müavinləri və BMT yanında daimi nümayəndələri iştirak ediblər.
Post-pandemiya dövründə qlobal vəziyyət və Qoşulmama Hərəkatının vəzifələri mövzusuna həsr edilmiş sözügedən iclasda bəyanatla çıxış edən nazir Ceyhun Bayramov, Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində görülən işlər, təşəbbüslər və gələcək planlar barədə məlumat verib.
Dünyanın böyük transformasiyalar dönəmindən keçdiyi, pandemiya, silahlı münaqişələr, iqlim dəyişikliyi və bir çox çağırışlar kontekstində qlobal təhlükəsizlik və inkişaf arxitekturasında indiyə qədər görünməmiş çətinliklər yaşandığı vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə pandemiya üzrə Qoşulmama Hərəkatı Təmas Qrupunun Zirvə Görüşünün, Madriddə təsis edilmiş Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin, eləcə də Gənclər Təşkilatının təsis edilməsinin tarixi əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Şuşa Akkordu ilə Hərəkatın Gənclər Təşkilatının loqo və bayrağının təsdiq edildiyi qeyd olunub.
Nazir 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan yenidənqurma işləri və sülh quruculuğu təşəbbüsləri barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Ermənistana sülh sazişi imzalanması təklifi irəli sürüldüyü qeyd edilib. Bütün bunlara baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 12 sentyabr tarixində Azərbaycana qarşı törədilən növbəti təxribatların bölgədə sülh və quruculuq səylərinə mane olduğu bildirilib. Bununla yanaşı, mina təhdidinin ciddi çətinliklər yaratdığı qeyd edilərək, Ermənistanın ərazilərdə mina yerləşdirməkdə davam etməsi barədə faktlar təqdim olunub. Azərbaycanın sabitliyin pozulmasında maraqlı olmadığı və sülhün təmin edilməsi üçün səyləri davam etdirəcəyi vurğulanıb.
Daha sonra, hazırkı çağırışlara effektiv və birgə cavablar ətrafında müzakirələr aparılıb, Nazirlər çıxış edərək ölkələrin mövqelərini diqqətə çatdırıb və iclasın Siyasi Bəyannaməsi qəbul edilib.

No:429/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan about the Ministerial meeting of the Non-Aligned Movement held under the chairmanship of Minister Jeyhun Bayramov
21 September 2022 20:48
On September 21, 2022, a Ministerial meeting of the Non-Aligned Movement was held on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly.
About 50 foreign ministers of the member states of the Non-Aligned Movement, as well as deputy ministers and permanent representatives to the UN participated in the meeting chaired by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
Making a statement at the meeting dedicated to the global situation in the post-pandemic era and the tasks of the Non-Aligned Movement, Minister Jeyhun Bayramov informed the participants about the activities, initiatives and plans of Azerbaijan's chairmanship to the NAM.
The fact that world is going through a period of great transformations, and in the context of pandemics, armed conflicts, climate change, and many other challenges, global security, and development architecture is experiencing unprecedented difficulties.
The historical significance of the establishment of the Youth Organization of the Non-Aligned Movement, holding of the Summit of the Non-Aligned Movement Contact Group on the COVID-19 pandemic, as well as the establishment of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement in Madrid at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan was emphasized. Approval of the logo and the flag of the Movement's Youth Organization by the Shusha Accords were also noted.
Minister informed the participants on the reconstruction work and peace-building initiatives carried out in the territories of Azerbaijan liberated from occupation as a result of the 44-day Patriotic War. Azerbaijan's proposal to Armenia on
the signing of the peace agreement based on the norms and principles of international law was also emphasized. The hindrance of Armenia's September 12 provocations to the peace and reconstruction efforts of Azerbaijan in the region was noted. Grave consequences presented by the landmine threat, as well as the facts of continuous mining of the territories of Azerbaijan by Armenia were also presented. It was emphasized that Azerbaijan is not interested in destabilization and will continue efforts to ensure peace.
At the meeting, effective and joint responses to the current challenges were discussed. Afterward, speeches were made by ministers which highlighted the positions of the countries, and the Political Declaration of the meeting was adopted.