No:427/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikasının xarici işlər naziri Jan Iv Lö Drian ilə görüşünə dair məlumatı
11 noyabr 2021 01:06
10 noyabr 2021-ci il tarixində Parisə işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Respublikasının xarici işlər naziri Jan İv Lö Drian ilə görüşüb.
Nazirlər ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Jan İv Lö Drian Fransının Azərbaycanla münasibətlərin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın xüsusilə iqtisadi, eləcə də təhsil sahələrində inkişaf etdirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər və bu xüsusda qarşılıqlı maraq ifadə edilib.
Nazir Lö Drian Azərbaycana minaların təmizlənməsi prosesinə yardım etməyə hazır olduğunu bəyan edib və bu xüsusda, ANAMA ilə əməkdaşlığa hazırlıq ifadə edilib. Həmçinin, birinci Qarabağ müharibəsindən itkin düşən şəxslərin axtarışı ilə əlaqədar prosesin Fransa üçün əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib. Nazir Lö Drian, habelə Azərbaycan və Ermənstan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasının vacibliyini bildirib və ATƏT-in Minsk Qrupunun bu xüsusda önəmli format ola biləcəyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud olan cari vəiyyət, münaqişə sonrası mərhələdə Azərbaycanın sərgilədiyi mövqeyi barədə, eləcə də üçtərəfli bəyanatların icrası və Azərbaycan tərəfindən bu istiqamətdə birtərəfli şəkildə atılan addımlara dair qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. O, Azərbaycanın humanitar sahədə aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən YUNESKO ilə əməkdaşlığı barədə fransız həmkarını məlumatlandırıb.

No:427/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the French Republic Jean-Yves Le Drian
On November 10, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, during his working visit to Paris, met with the Minister of Foreign Affairs of the French Republic Jean-Yves Le Drian.​
The ministers exchanged views on the bilateral cooperation agenda, as well as regional security issues.​
Minister Jean-Yves Le Drian said France was interested in developing relations with Azerbaijan.​
The sides discussed the development of bilateral cooperation, especially in the economic and educational spheres, and expressed mutual interest in this regard.​
Minister Le Drian expressed readiness to assist Azerbaijan in the demining process, and readiness to cooperate with ANAMA in this regard. It was also noted that the process of searching for missing people from the First Karabakh War is important for France. Minister Le Drian also stressed the importance of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia, emphasizing that the OSCE Minsk Group could be an important format in this regard.​
Minister Jeyhun Bayramov broadly informed the opposite side on the current situation in the region, Azerbaijan's position in the post-conflict period, as well as the implementation of trilateral statements and steps taken unilaterally by Azerbaijan in this direction. He briefed his French counterpart on Azerbaijan's cooperation in the humanitarian sphere with relevant international organizations, including UNESCO.​