No:424/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Finlandiyanın xarici işlər naziri Pekka Haavisto ilə görüşünə dair məlumatı
21 sentyabr 2022 14:20
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində Finlandiyanın xarici işlər naziri Pekka Haavisto ilə görüşüb.
Finlandiyalı nazir Pekka Haavisto bölgədəki gərgin vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və hazırkı durumla maraqlanıb. Nazir Ceyhun Bayramov, həmsöhbətinə bölgədə Ermənistanın silsilə təxribatları barədə ətraflı məlumat verib. Nazir Azərbaycan-Ermənistan arasında münasibətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin əsasında normallaşması istiqamətində işlərin davam etdirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.

No:424/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Finland Pekka Haavisto
21 September 2022 14:20
Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with Finnish Foreign Minister Pekka Haavisto within the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly.
Ministers discussed the bilateral relations between the two countries, as well as the existing cooperation within the framework of international organizations, including the OSCE.
Finnish Minister Pekka Haavisto expressed his concern about the tense situation in the region and expressed interest in the current situation. Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the series of provocations by Armenia in the region. Minister emphasized the necessity to continue the work towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia based on the norms and principles of international law.