No:422/23, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
03 avqust 2023 13:16
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 3 avqust tarixində hökumətin iclasında çıxışı zamanı növbəti dəfə Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin fəaliyyəti, eləcə də ərazi bütövlüyü və delimitasiya məsələsində beynəlxalq ictimaiyyəti yanlış məcraya yönləndirmək cəhdləri Ermənistan tərəfinin iki ölkə arasında normallaşma prosesinə müsbət töhfə vermək əvəzinə, vəziyyəti gərginləşdirmək niyyətinin göstəricisidir.
Azərbaycan tərəfindən tikilmiş Həkəri körpüsündə, Azərbaycanın suveren ərazisində Azərbaycan bayrağını ucaldan sərhədçilərimizə Ermənistan tərəfinin 15 iyun tarixində atəş açmasının baş nazir N.Paşinyan tərəfindən Azərbaycanın təxribatı kimi təqdim etməsi bir daha Ermənistanın qeyri-qanuni addımlarına bəraət qazandırdığını nümayiş etdirir.
Azərbaycanın Laçın yolunu bağladığı barədə iddiaların heç bir əsasının olmadığı məlumdur. Azərbaycan Ermənistanın “humanitar yük” adı altında əvvəllər hərbi texnika və bir sıra digər qanunsuz daşınmalara cəlb olunmuş nəqliyyat vasitələri ilə Azərbaycana ölkəmizin icazəsi olmadan yüklərin daşınmasının qəbuledilməzliyini dəfələrlə diqqətə çatdırıb. Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin fəaliyyəti ölkəmiz tərəfindən tənzimlənir və Ermənistanın ölkəmizin ərazisində son üç ilə yaxın dövrdə qanunsuz fəaliyyətlər üçün sui-istifadəni davam etdirdiyi Laçın yoluna girişə və çıxışa nəzarət üçün olduqca böyük əhəmiyyət daşıyır. Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin də 6 iyul tarixli qərarında bu sərhəd buraxılış məntəqəsinin aradan qaldırılması ilə bağlı müraciəti yekdilliklə rədd etməsi, bir daha Ermənistan tərəfinin iddialarının əsassız olduğunu sübut edib.
6 oktyabr 2022-ci il tarixində Praqa görüşündə təsdiq olunduğu kimi, 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinin Azərbaycan-Ermənistan arasında sərhədləri müəyyən etdiyini, Alma-Ata bəyannaməsinin delimitasiya üçün əsas kimi qəbul edildiyini bəyan edən baş nazir Nikol Paşinyanın eyni zamanda, Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını davam etdirməsi, Azərbaycan ərazisində Ermənistanın işğalı nəticəsində yaradılmış qondarma rejimi təbliğ etməsi Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyə, eləcə də delimitasiya prosesinə sadiq olmadığını nümayiş etdirib.
İnsanlıq əleyhinə cinayət törətmiş şəxs olan Vaqif Xaçatryanın həbsi ilə bağlı ictimaiyyəti yanlış yönləndirən Ermənistan tərəfinə bir daha xatırlatmaq istərdik ki, beynəlxalq humanitar hüquqda müharibə cinayətkarlarına qarşı müvafiq tədbirlər görülməsinə mane olan heç bir məhdudiyyət yoxdur. Bu şəxsin həbsi Azərbaycan qanunvericiliyi və beynəlxalq hüquq çərçivəsində həyata keçirilib. Ermənistan tərəfi 30 ilə yaxın işğal dövründə azərbaycanlılara qarşı soyqırımı daxil insanlıq əleyhinə cinayətlər və kütləvi qırğınlar törədilməsinə görə məsuliyyət daşıyan şəxsləri müdafiə etmək və onların əməllərini ört-basdır etmək əvəzinə, onların cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi işinə dəstək verməlidir.
Ermənistan tərəfi həqiqətən də bölgədə sülh və sabitlikdə maraqlıdırsa, o cümlədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini yalnız sözdə deyil, əməldə də dəstəkləyirsə, bu kimi təhrikçi addımlardan çəkinməli, Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün təklif etdiyi “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadəni dəstəkləməlidir. Ermənistan tərəfi həmçinin Azərbaycanın erməni sakinlərin reinteqrasiyası üzrə səylərinə maneçilik törətməməlidir.

No:422/23, Commentary on the allegations made by the Prime Minister of Armenia during the government’s meeting
03 August 2023 13:16
Attempts of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to mislead the international community on the operation of the Lachin border checkpoint, as well as the delimitation and territorial integrity issues during his speech at the government’s meeting on August 3 are indicative of Armenia’s intention to increase tensions instead of furthering the normalization efforts.
Prime Minister presenting the opening of fire on the Azerbaijan Border Guard personnel on July 15 by Armenia during the flag raising ceremony on the sovereign territory of Azerbaijan, on Hakari bridge built by Azerbaijan, clearly demonstrates him justifying the illegal acts of his country.
It is well-known that claims on Azerbaijan closing down the Lachin road are groundless. Azerbaijan stated numerous times the unacceptability of transportation of cargo to Azerbaijan without prior agreement using vehicles that have been involved in transporting military vehicles, as well as other illegal goods under the guise of “humanitarian cargo” to its territory. The operation of the Lachin road is regulated by Azerbaijan and its importance for the control over the entry and exit to and from the Lachin road cannot be understated, considering Armenia abusing said road for its illegal activities on the territory of Azerbaijan during the last three years. The groundless nature of Armenia’s claims was once again proven by the July 6 decision of the ICJ unanimously rejecting the appeal for the removal of said checkpoint.
Armenian Prime Minister continuing the territorial claims against Azerbaijan and promoting the illegal regime that was created as a result of Armenia’s occupation of the territories of Azerbaijan while stating, as confirmed in the Prague meeting of October 6, 2022, that the 1991 Alma-Ata declaration determines the borders between Azerbaijan and Armenia and it being the basis of the delimitation process, clearly demonstrated Armenia’s lack of commitment to the principles of territorial integrity and sovereignty, as well as the delimitation process.
We would also like to remind Armenia, which misleads the public regarding the arrest of Vagif Khachatryan, who committed crimes against humanity, that no restrictions exist in the international humanitarian law on legal action against war criminals. The arrest of the aforementioned person was conducted within the internal legislation of Azerbaijan, as well as the international law. Armenia must support the actions to bring to justice the persons who committed crimes against humanity including genocide, as well as massacres against the Azerbaijani civilian population during the 30 years long occupation period instead of attempting to shield them and cover up their acts.
If Armenia is genuinely interested in peace and stability in the region, if it supports the territorial integrity of Azerbaijan not only in words, but also in deeds, it must refrain from such provocative steps, and must support the use of “Aghdam-Khankendi”, as well as other alternative routes proposed by Azerbaijan to facilitate the needs of the Armenian population. Armenia must also stop obstructing the efforts of Azerbaijan to reintegrate the Armenian population.