No:422/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmit ilə görüşünə dair məlumatı
20 sentyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmit ilə görüşüb.
C.Bayramov Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini, bu xüsusda cari post-münaqişə dövründə ölkəmiz ilə ATƏT arasında əməkdaşlıq proqramının həyata keçirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb. Bununla yanaşı, Ermənistanın ATƏT çərçivəsində ənənəvi olaraq bir sıra destruktiv fəaliyyətini qeyd edib.
C.Bayramov ATƏT-in Baş katibinə Ermənistanın bölgədə həyata keçirdiyi son genişmiqyaslı təxribatlar və cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində Azərbaycanın irəli sürdüyü təşəbbüslər barədə ətraflı məlumat verib. Nazir Azərbaycan və Ermənistan arasında sərhədlərin delimitasiyası, ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi məsələlərə diqqət çəkib. Son hərbi toqquşmalara və itkilərimizə baxmayaraq, Azərbaycanın sülh müqaviləsi üzrə prosesə vaxt itirmədən başlamağın tərəfdarı olduğunu vurğulayıb.
ATƏT Baş katibi Helqa Şmit öz növbəsində son toqquşmalardan narahatlığını bildirərək, itkilərə görə baş sağlığı diləklərini çatdırıb. Baş katib ATƏT-in bölgədə uzunmüddətli təcrübələri nəzərə alınaraq, normallaşma prosesinə dəstək verməyə hazır olduqlarını bildirib.
Tərəflər Azərbaycan-ATƏT əməkdaşlığı məsələləri, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:422/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with OSCE Secretary General Helga Schmid
On September 20, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with OSCE Secretary General Helga Schmid on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly.
J. Bayramov emphasized the importance that Azerbaijan attaches to cooperation with the OSCE, as well as the importance of implementation of the cooperation program between Azerbaijan and the OSCE in the current post-conflict period. At the same time, he noted a number of destructive activities of Armenia within the OSCE.
Foreign Minister informed in detail the OSCE Secretary General about the recent large-scale provocations carried out by Armenia in the region, as well as the current situation, issues related to the implementation of Trilateral statements, and the initiatives put forward by Azerbaijan in the direction of the normalization of relations between the two countries. Minister also drew attention to issues such as the delimitation of borders between Azerbaijan and Armenia, as well as demining. He emphasized that Azerbaijan is in favor of starting the negotiating peace treaty without delay despite the recent military clashes and loss of life.
In turn, OSCE Secretary General Helga Schmid expressed her concern over the recent clashes, as well as her condolences for the loss of life. The Secretary-General emphasized the readiness to support the normalization process, taking into account the long-term experience of the OSCE in the region.
Views on issues of Azerbaijan-OSCE cooperation, as well as other issues of mutual interest, were also discussed.