No:417/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ dövlət katibinin təşəbbüsü və iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
19 sentyabr tarixində BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində, ABŞ dövlət katibi Entoni Blinkenin təşəbbüsü və iştirakı ilə Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla Ermənistan Respublikası xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı, nazir Ceyhun Bayramov post münaqişə dövründə bölgədə sülhün təmin olunması və bu istiqamətdə zəruri addımlar barədə Azərbaycanın mövqeyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov 12-14 sentyabr tarixlərində Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribatlar və hücumlar həyata keçirməklə toqquşmalara səbəb olduğunu, bir neçə saat ərzində əldə edilmiş ilkin atəşkəsin də Ermənistan tərəfindən pozulması faktını və bununla əlavə itkilərə səbəb olduğunu vurğulayıb. Azərbaycanın bölgədə genişmiqyaslı yenidənqurma işləri həyata keçirən və keçmiş məcburi köçkünləri bölgədə yerləşdirən tərəf kimi sabitliyin pozulmasında maraqlı olmadığını bildirib.
Nazir Ermənistanın 30 il ərzində ölkəmizin beynəlxalq tanınmış ərazilərinin işğalının törətdiyi dərin fəsadlara baxmayaraq, 44 günlük Vətən müharibəsindən dərhal sonra sülh müqaviləsi imzalanması təklifini irəli sürdüyünü və bu istiqamətdə ardıcıl təşəbbüslərlə çıxış etdiyini xatırladıb. Azərbaycanın Ermənistanla normallaşma prosesi, kommunikasiyaların açılması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, habelə humanitar istiqamətlərdə səy göstərməsinə baxmayaraq, Ermənistanın proseslərə maneçilik törətdiyini, üçtərəfli bəyanatlar çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozduğunu bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov liderlər arasında üçtərəfli bəyanatlara və Brüssel görüşünün nəticələrinə uyğun olaraq davamlı sülhün təmin edilməsi istiqamətində təxirəsalınmaz danışıqlara hazırlığını bir daha diqqətə çatdırıb.

No:417/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan about the meeting between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia at the initiative and with the participation of the US Secretary of State
20 September 2022 01:36
On September 19, 2022, within the framework of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly, a meeting was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan at the initiative and with the participation of US Secretary of State Antony Blinken.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov drew attention to Azerbaijan's position on ensuring peace in the region in the post-conflict period and necessary steps in this direction.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that on September 12-14, Armenia caused clashes by carrying out provocations and attacks against Azerbaijan, and the fact that Armenia violated the initial ceasefire achieved within a few hours, and thereby caused additional losses of life. He said that Azerbaijan, as a party that carries out large-scale reconstruction works in the region and resettles former internally displaced persons in the region, is not interested in destabilization.
Minister noted that despite the deep consequences caused by the occupation of the internationally recognized territories of Azerbaijan by Armenia for 30 years, Azerbaijan put forward the proposal to sign a peace treaty immediately after the 44-day Patriotic War and took consistent initiatives in this direction. He said that despite Azerbaijan's efforts in the process of normalization of relations with Armenia, the opening of communications, delimitation, and demarcation of borders, as well as in the humanitarian field, Armenia obstructs the processes and grossly violates its obligations within the framework of trilateral statements.
Minister Jeyhun Bayramov once again emphasized his readiness for urgent negotiations in accordance with the trilateral statements and the results of the Brussels meeting of the leaders to ensure lasting peace.