No:402/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
25 oktyabr 2021 17:23
25 oktyabr 2021-ci il tarixində xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Salima Abdelhakı diplomatik fəaliyyətinin bitməsi münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfirin ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib. Azərbaycan ilə Əlcəzair arasında siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan nazir, bu əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə münaqişə sonrası yaranmış yeni vəziyyət və Azərbaycan tərəfindən üçtərəfli bəyanatların icrası ilə əlaqədar həyata keçirilən konkret addımlar barədə ətraflı məlumat verib. Ərazilərimizin işğalı amilinin aradan qaldırılması ilə bölgədə yeni əməkdaşlıq imkanlarının yarandığı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Nazir, həmçinin pandemiya ilə əlaqədar birbaşa təmasların məhdud olmasına baxmayaraq, Əlcəzairli həmkarı ilə beynəlxalq platformalarda təmaslarını qeyd edib. O, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən BMT, İƏT, QH çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq etdiyini ifadə edib.
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Salima Abdelhakı diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib və ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafından məmnunluqla bəhs edib. Səfir ölkəsinin hər zaman beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini rəhbər tutduğunu və bu xüsusda, ölkəsinin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyini dəstəklədiyini vurğulayıb.

No:402/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Democratic Republic of Algeria to Azerbaijan
25 October 2021 17:23
On October 25, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Democratic Republic of Algeria to Azerbaijan Salima Abdelhak on the occasion of the completion of her diplomatic mission.
Minister Jeyhun Bayramov highly appreciated the Ambassador’s efforts for the development of bilateral relations and wished her success in her future endeavors. Highlighting the high level of political dialogue between Azerbaijan and Algeria, the Minister noted the good opportunities for further development of these relations in various areas.
Minister Jeyhun Bayramov broadly informed his interlocutor on the new post-conflict situation in the region and the concrete steps taken by Azerbaijan to implement the trilateral statements. It was also said that new opportunities for cooperation in the region have been created after the elimination of the factor of occupation of the territories of Azerbaijan.
The Minister also noted the contacts with his Algerian counterpart on the sidelines of international gatherings, despite the limitations on direct contacts caused by the pandemic. He highlighted that the two countries successfully cooperate within international organizations, including the UN, OIC and NAM.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Democratic Republic of Algeria to Azerbaijan Salima Abdelhak expressed gratitude for the support provided to her during her diplomatic mission and spoke with satisfaction about the development of relations between Algeria and Azerbaijan. The Ambassador stressed that Algeria has always been guided by the norms and principles of international law, and in this regard, Algeria supports Azerbaijan’s position which is based on the international law.
During the meeting, the sides discussed the prospects for the development of relations between the two countries.