Mətbuat şərhi 23 oktyabr 2021 20:11
No:401/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə telefon danışığı barədə məlumatı
23 oktyabr 2021 20:11
23 oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahian ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyətinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Son həftə ərzində baş vermiş inkişafı müsbət dəyərləndirən nazirlər, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşılması ilə bağlı İranın müvafiq qurumlarının yaydığı xəbərdarlığı, eyni zamanda Azərbaycan tərəfindən 2 İranlı sürücünün buraxılmasını qarşılıqlı müsbət addım kimi vurğulayıblar.
Telefon danışığı zamanı Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın, İranın yeni administrasiyası tərəfindən yenilənmiş tərkibdə fəaliyyətinin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti ifadə olunub.
Tərəflər bütün fikir müxtəlifliklərinin dialoq vasitəsilə həll edilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.

Press release 23 October 2021
No:401/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir Abdollahian
On October 23, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir Abdollahian.
The Ministers exchanged views on the current state of bilateral relations.
Having positively assessed the developments over the past week, the Ministers noted the warning issued by the relevant authorities of Iran in connection with respect for the territorial integrity of Azerbaijan, as well as the release of 2 Iranian drivers by Azerbaijan as a mutual positive step.
During the telephone conversation, the importance of continuing the work of the Joint Intergovernmental Commission, renewed by the new administration of Iran, was stressed.