Mətbuat şərhi 13 sentyabr 2022 22:20
No:399/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının Vitse-prezidenti Cozef Borel ilə telefon danışığına dair məlumatı
13 sentyabr 2022 22:20
13 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici əlaqələr və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının Vitse-prezidenti Cozef Borel ilə telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər arasında bölgədə cari vəziyyət və sərhədboyu Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təxribatları nəticəsində yaranmış gərginlik müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq genişmiqyaslı təxribatlar törətdiyini və mövqelərimizin intensiv atəşə tutulması nəticəsində 50 hərbçimizin şəhid olduğunu, bu təxribatların Ermənistan tərəfindən son aylarda davam edən provokasiyaların tərkib hissəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ölkəmizin ərazi bütövlüyünün qorunması məqsədilə hərbi təxribatlara adekvat cavab tədbirləri həyata keçirdiyi vurğulanıb.
Telefon söhbəti zamanı ali nümayəndə Cozef Borel yaranmış gərginliklə bağlı narahatlığını ifadə edib. Borel Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə Azərbaycanla Ermənistan liderləri arasında danışıqların davam etməsinin vacib olduğunu qeyd edib. Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın 14 sentyabr tarixində bölgəyə səfər etmək niyyətini diqqətə çatdırıb.

No:399/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the phone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the High Representative of the European Union for Foreign Relations and Security Policy/Vice President of the EU Commission Josep Borrell
On September 13, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a phone conversation with the High Representative of the European Union for Foreign Relations and Security Policy/Vice President of the EU Commission Josep Borrell.
During the phone conversation, the parties discussed the current situation in the region and the tension caused by Armenia's provocations against Azerbaijan along the border.
Minister Jeyhun Bayramov pointed out that Armenia grossly violated its obligations and committed large-scale provocations, and as a result of the intensive fire on the positions of Azerbaijan, 50 servicemen were martyred, and that these provocations are part of the provocations by Armenia that have been ongoing in recent months. It was emphasized that the Armed Forces of Azerbaijan implemented adequate response measures to military provocations in order to protect the territorial integrity of our country.
During the phone conversation, High Representative Josep Borrell expressed his concern about the tensions. Mr. Borrell noted that it is important to continue negotiations between the leaders of Azerbaijan and Armenia through the mediation of the President of the Council of the European Union, Charles Michel. Attention was drawn to the intention of the special representative of the European Union for the South Caucasus Toivo Klaar to visit the region on September 14.