No:398/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin ABŞ dövlət katibinin demokratiya, insan haqları və əmək məsələləri üzrə köməkçisinin 1 oktyabr tarixində Varşava İnsan Ölçüsü Konfransındakı bəyanatına dair şərhi
01 oktyabr 2024 23:17
ABŞ dövlət katibinin demokratiya, insan haqları və əmək məsələləri üzrə köməkçisi Dafna Randın Varşava İnsan Ölçüsü Konfransında ABŞ tərəfinin “Dağlıq Qarabağda beynəlxalq humanitar hüququn və insan hüquqlarının iddia edilən pozuntularını nəzərdən keçirməkdə davam etdiyi” barədə fikirlərinin əks olunduğu 1 oktyabr tarixli bəyanatı təəccüb doğurur.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğalı zamanı Ermənistan tərəfindən törədilmiş bəşəriyyətə qarşı irimiqyaslı cinayətlər və azərbaycanlılara qarşı qırğınlara baxmayaraq, ABŞ tərəfi beynəlxalq humanitar hüququn pozulması hallarının aradan qaldırılmasının vacibliyinə yalnız indi istinad edir. 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın bu cinayətləri ABŞ tərəfindən tam sükutla qarşılanıb.
Əgər ABŞ tərəfi qərəzsizlik və ədalətli mövqe nümayiş etdirmək istəyirsə, ilk növbədə Ermənistanın indiyədək törətdiyi çoxsaylı cinayətlərin araşdırılmasını, günahkarların qanun qarşısında cavab verməsini tələb etməlidir.
Əks halda, bu, beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq, Ermənistanın təcüvüzü zamanı yüz minlərlə azərbaycanlının əsas insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasından diqqət yayındırmaq məqsədi güdən erməni təbliğatı nəticəsində verilən birtərəfli bəyanatdan başqa bir şey deyil.

No:398/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the statement of the U.S. Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor at the Warsaw Human Dimension Conference on 1 October
01 October 2024 23:17
The statement by Dafna Rand, U.S. Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor at the Warsaw Human Dimension Conference on 1 October noting that the U.S. side “continue to review alleged violations of international humanitarian law and human rights abuses in Nagorno-Karabakh” is surprising.
Interestingly, despite large-scale crimes against humanity, and massacres committed by Armenia against Azerbaijanis during the military occupation of the territories of Azerbaijan, the U.S. side only now refers to importance of addressing violations of international humanitarian law. For almost 30 years these crimes by Armenia were met with complete silence by the U.S. side.
If the U.S. side wants to demonstrate impartiality and a fair position, they should first and foremost demand to investigate the numerous crimes committed by Armenia so far, and to hold the perpetrators accountable before the law.
Otherwise, this is nothing more than a one-sided statement made as a result of Armenian propaganda that pursue the goal of misleading the international community and distracting the attention from the gross violations of human rights and fundamental freedoms of hundreds of thousands of Azerbaijanis in the course of the Armenian aggression.