No:394/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Hissein Brahim Taha ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
28 sentyabr 2024 20:54
28 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) baş katibi Hissein Brahim Taha ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İƏT arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, habelə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) üzrə tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin hər zaman qardaş, dost ölkələr ilə əlaqələrin inkişafına əhəmiyyət verdiyini, bu baxımdan İƏT çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi istiqamətində hər zaman hazır olduğumuzu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın İƏT-in aktiv üzvlərindən biri kimi Təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığa, İƏT-in fəaliyyətinin gücləndirilməsinə verdiyi töhfələr məmnunluqla qeyd edilib.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi çərçivəsində görülən hazırlıq işləri, aparılan danışıqlar prosesi, sədrlik prioritetləri və təşəbbüslərimiz barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov sədrliyimizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinə maliyyə resurslarının cəlb olunmasına fokuslandığını bildirib.
İƏT ölkələri üçün, həmçinin iqlim dəyişikliyi təhdid ilə mübarizənin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, COP29 çərçivəsində əməkdaşlığa hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.

No:394/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Hissein Brahim Taha, Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation
28 September 2024 20:54
On 28 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Hissein Brahim Taha, Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
At the meeting, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the OIC, as well as partnership opportunities for our country’s 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that our country has always attached importance to the development of relations with brotherly and friendly countries, and in this regard, we are always ready to further expand cooperation within the framework of the OIC.
Azerbaijan’s contributions, as one of the active members of the OIC, to cooperation within the framework of the Organization and to strengthening the activities of the OIC were noted with satisfaction.
Minister Jeyhun Bayramov, informing the other side in detail about the preparatory works carried out within the framework of our country’s COP29 Presidency, the negotiation process conducted, Presidency priorities and our initiatives, stated that our Presidency is focused on attracting financial resources to efforts to combat climate change.
Taking into account the importance of combating the threat of climate change for OIC countries as well, it was highlighted that we are ready for cooperation within the framework of COP29.